Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Կառավարության նիստում անդրադարձավ Հայաստանում արտադրվող ձկնամթերքի որակին՝ նշելով, թե ինքը վաղուց ձուկ չի ուտում:
«Ինչքանո՞վ են դրանք որակական ստանդարտներին համապատասխան? Պետք չի ամբողջացնել. կան արտադրողներ, որ այո, կան արտադրողներ, որ ոչ», - հայտարարեց Փաշինյանը՝ շարունակելով. - «Ես, օրինակ, իմ անձնական փորձը ասեմ, կրքեր կբորբոքեմ դրանով, բայց վաղուց աճեցված ձուկ չեմ օգտագործում, շատ վաղուց: Որովհետև իմ համար ակնհայտ է, որ էդտեղ խնդիր կա: Նախ պատահում է՝ անբնական, ինչ-որ, ճարպերը ... հոսում են վրայից, ինչ-որ տարօրինակ և անտրամաբանական»:
«Սրանք հարցեր են, որոնց պետք է անդրադառնանք: Եվ մենք, այո, Հայաստանի ներսում սննդի որակի հետ կապված խնդիրներին պետք է անդրադառնանք», - ասաց վարչապետը:
Այսօր Կառավարությունը քննարկում է ձկնարտադրողներին աջակցություն տրամադրելու հարցը, մասնավորապես՝ 2026 թվականի առաջին կիսամյակում ձեռք բերված կերերի արժեքի մեկ ամսվա միջին գնի 20 տոկոսի չափով։
Ըստ Կառավարության՝ «պետական աջակցության տրամադրման միջոցով հնարավոր կլինի որոշակիորեն ապահովել ձկնաբուծական տնտեսությունների արտադրական գործունեության շարունակականությանը և պահպանել ոլորտի արտահանման ներուժն ու մրցունակությունը»:

Пашинян выразил недовольство качеством рыбной продукции, производимой в Армении
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня на заседании правительства обсудил качество рыбной продукции, производимой в Армении, отметив, что он давно не ест рыбу:
«Насколько они соответствуют качественным стандартам? Не нужно обобщать. Есть производители, которые да, есть производители, которые нет», - заявил Пашинян, добавив: - «Я, например, скажу из своего личного опыта, я давно не использую выращенную рыбу, очень давно. Потому что для меня очевидно, что там есть проблема. Во-первых, бывает, что ненормально, какие-то жиры... текут сверху, что-то странное и нелогичное»:
«Это вопросы, на которые мы должны обратить внимание. И да, мы должны обратить внимание на проблемы качества пищи внутри Армении», - сказал премьер-министр:
Сегодня правительство обсуждает вопрос о поддержке рыбоводов, в частности, о размере 20% от средней цены корма, приобретенного в первом полугодии 2026 года.
По данным правительства, «предоставление государственной поддержки позволит в определенной степени обеспечить непрерывность производственной деятельности рыбоводческих хозяйств и сохранить экспортный потенциал и конкурентоспособность отрасли».