Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «ես Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերությունների պատասխանատուն եմ, ես հայ-ռուսական հարաբերությունների պատասխանատուն չեմ»։
«Ինչ վերաբերում է այդ հարաբերությունների քաղաքական բաղադրիչին, ես ասել եմ, որ Հայաստանը որոշել է ունենալ այլընտրանքներ, որոնք նախկինում չի ունեցել։
Խոսքը ոչ միայն տնտեսական, այլեւ քաղաքական այլընտրանքի մասին է»,- կառավարության նիստից ճեպազրույցում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը ռազմավարական հարաբերությունների վերաբերյալ փաստաթղթեր է ստորագրել մի քանի երկրի հետ, «իսկ նախկինում չուներ եւ չէր կարող ունենալ այդպիսի հարաբերություններ»։
«Կարող եմ ասել, որ Ռուսաստանն այդտեղ խնդիր է տեսնում։ Կա մոտեցում, թե կա՛մ պետք է հարաբերությունները էքսկլյուզիվ լինեն, կա՛մ հարաբերություններ չպետք է լինեն։ Մենք չենք ընդունում այդ մոտեցումը։ Մենք ասում ենք՝ հարաբերություններն էքսկլյուզիվ չեն, բայց հարաբերություններ պետք է լինեն»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Пашинян: Россия хочет «эксклюзивных отношений» с Арменией
Ереван: Медиамакс: Премьер-министр Никол Пашинян сегодня заявил, что «я отвечаю за армяно-российские отношения, я не отвечаю за армяно-российские отношения».
«Что касается политической составляющей этих отношений, я сказал, что Армения решила иметь альтернативы, которых раньше не имела.
Речь идет не только о экономических, но и о политических альтернативах», - сказал Никол Пашинян на брифинге после заседания правительства.
По его словам, Армения подписала документы о стратегических отношениях с несколькими странами, «в то время как раньше не имела и не могла иметь таких отношений».
«Могу сказать, что Россия видит в этом проблему. Существует подход, что либо отношения должны быть эксклюзивными, либо отношений не должно быть. Мы не принимаем этот подход. Мы говорим, что отношения не должны быть эксклюзивными, но отношения должны быть», - сказал Никол Пашинян.