Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողներին հայտնել է, որ երբեք չի խուսափել արտահայտել իր գնահատականները Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) վերաբերյալ:
«Հիմնական հարցն այն է, որ բացառիկ հարաբերությունների ակնկալիք կա, որի հետ մենք համաձայն չենք. Մնացածը վերաբերում է ապրանքների ներմուծման և արտահանման հարցերին, և մենք այդ հարցերի նախապատրաստությունները չենք կապում այս իրավիճակի հետ: Մի կերպ կամ մյուս կերպ, մենք պետք է բազմազանացնենք մեր հարաբերությունները: Հ bahkan եթե հիմա 100% վերադառնանք նախորդ իրավիճակին, մեր օրակարգը չի փոխվի, որովհետև դա:
Վարչապետը ավելացրել է, որ այս հարցերը քննարկել է ԵԱՏՄ խորհրդի նիստում:
Փաշինյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ Հայաստանի համար Եվրոպական միություն միանալու վերաբերյալ հանրաքվե անցկացնելու հնարավորությունը կդառնա հնարավոր միայն այն բանից հետո, երբ Հայաստանը ներկայացնի պաշտոնական դիմում ԵՄ:
Նա անդրադարձել է Ռուսաստանի կողմից Հայաստանի ապրանքներին imposed սահմանափակումներին, որոնք բարձրացնում են ԵԱՏՄ-ի բացասական ընկալումը.

Премьер-министр Никол Пашинян сообщил журналистам, что никогда не избегал выражать свои оценки по поводу Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
«Основной вопрос в том, что существует ожидание эксклюзивных отношений, с чем мы не согласны. Остальное касается вопросов, связанных с импортом и экспортом товаров, и мы не связываем подготовку этих вопросов с данной ситуацией. Так или иначе, мы должны диверсифицировать наши отношения. Даже если мы вернемся на 100% к предыдущей ситуации сейчас, наша повестка не изменится из-за этого», - сказал он.
Премьер-министр добавил, что он затрагивал эти вопросы в своей речи на заседании Совета ЕАЭС.
Пашинян в разговоре с журналистами после расширенного заседания Евразийского межправительственного совета заявил, что проведение референдума в Армении о вступлении в Европейский Союз станет возможным только после того, как Армения подаст официальное заявление в ЕС.
Обращаясь к ограничениям, наложенным Россией на армянские товары, Пашинян отметил, что они создают негативное восприятие ЕАЭС.