Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողներին հայտնել է, որ երբեք չի խուսափել արտահայտել իր գնահատականները Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) վերաբերյալ:
«Հիմնական հարցն այն է, որ բացառիկ հարաբերությունների ակնկալիք կա, որի հետ մենք համաձայն չենք. Մնացածը վերաբերում է ապրանքների ներմուծման և արտահանման հարցերին, և մենք այդ հարցերի նախապատրաստությունները չենք կապում այս իրավիճակի հետ: Մի կերպ կամ մյուս կերպ, մենք պետք է բազմազանացնենք մեր հարաբերությունները: Հ bahkan եթե հիմա 100% վերադառնանք նախորդ իրավիճակին, մեր օրակարգը չի փոխվի, որովհետև դա:
Վարչապետը ավելացրել է, որ այս հարցերը քննարկել է ԵԱՏՄ խորհրդի նիստում:
Փաշինյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ Հայաստանի համար Եվրոպական միություն միանալու վերաբերյալ հանրաքվե անցկացնելու հնարավորությունը կդառնա հնարավոր միայն այն բանից հետո, երբ Հայաստանը ներկայացնի պաշտոնական դիմում ԵՄ:
Նա անդրադարձել է Ռուսաստանի կողմից Հայաստանի ապրանքներին imposed սահմանափակումներին, որոնք բարձրացնում են ԵԱՏՄ-ի բացասական ընկալումը.

News | 2026/08/13 17:02
Prime Minister Nikol Pashinyan told reporters that he has never avoided expressing his assessments regarding the Eurasian Economic Union (EAEU).
“The core issue is that there is an expectation of having an exclusive relationship, which we do not agree with. The rest concerns issues related to the import and export of goods, and we do not link preparations for those issues to this situation. One way or another, we must diversify our relations. Even if we return 100% to the previous situation now, our agenda will not change because of that,” he said.
The prime minister added that he had addressed these issues in his speech at the EAEU Council.
Pashinyan said in a conversation with reporters following an expanded meeting of the Eurasian Intergovernmental Council that holding a referendum in Armenia on joining the European Union would become possible only after Armenia submits a formal application to the EU.
Addressing restrictions imposed by Russia on Armenian goods, Pashinyan said they create a negative perception of the EAEU.