Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր, անդրադառնալով Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցին, նշեց՝ «առնվազն մի քանի հարցերի շուրջ եկել ենք ընդհանուր ըմբռնման»: «Հայաստանի Հանրապետությունն ունի լեգիտիմ իրավունք ինքն իր համար այլընտրանքներ ձևավորելու: Ես Ռուսաստանի նախագահին ասացի, որ մենք հայտարարել ենք այդ ճանապարհն ու մենք գնալու ենք այդ ճանապարհով, մանավանդ հիմա, երբ Հայաստանի ժողովուրդն էլ քվեարկել է դրա օգտին: Ես չեմ պատկերացնում, որ մեր քաղաքականության արդյունքում հայտնվենք մի իրադրության մեջ, որ ՀՀ-ն այլընտրանքներ չունենա: Հայաստանի Հանրապետությունը միշտ պետք է ունենա այլընտրանքներ», - լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Փաշինյանը:
«Ազատության» հարցին՝ «կարո՞ղ ենք ասել, որ ըստ էության չստացվեց Ձեր երկխոսությունը ՌԴ նախագահի հետ, որովհետև համաձայնության մասին խոսք չկար», Փաշինյանը պատասխանեց. «Երկխոսությունը ստացվեց, որովհետև երկար խոսեցինք»: Հուլիսի 27-ին հայկական կողմի նախաձեռնությամբ Պուտինի հետ հեռախոսազրույցում Փաշինյանն ընդգծել էր, որ հայաստանյան ծագման ապրանքների՝ ռուսական շուկա արտահանման սահմանափակումները հակասում են Հայաստան–Ռուսաստան իրավապայմանագրային շրջանակին ու Եվրասիական տնտեսական միության կարգավորումներին, և խնդրել էր միջոցներ ձեռնարկել՝ այս խնդիրները կարգավորելու ուղղությամբ:
Անդրադառնալով Ռուսաստանի կողմից արտահանման սահմանափակումների խնդրին՝ Փաշինյանն ընդգծեց՝ «դա ԵԱՏՄ պրոբլեմն է»: «Փաստացի ստացվում է, որ ԵԱՏՄ-ն կաթվածահար է ու չի աշխատում: Եթե այս հարցը արագ չկարգավորվի, թույլ տվեք կանխատեսել, որ դա կլինի ԵԱՏՄ-ի վերջի սկիզբը», - ասաց վարչապետը:
Իսկ հնարավո՞ր է Հայաստանի կառավարությունը որոշի ավելի շուտ դուրս գալ ԵԱՏՄ-ից, Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեց. «Ոչ, մենք նման պլան չունենք»: «Դուք գիտեք, որ մայիսի 29-ին Աստանայում ԵԱՏՄ անդամ չորս երկրների ղեկավարներ ընդունել են համատեղ հայտարարություն, որտեղ պաշտպանել են ԵՄ-ին անդամագրվելու մասով Հայաստանում հանրաքվե անցկացնելու իրադրությունը, ինչը վատ չէ: Ես նաև Ռուսաստանի նախագահին եմ ասել, որ այդ քվեարկությունը չի կարող տեղի ունենալ առանց դրա առարկայի ներկայության: Այդ հանրաքվեն անցկացնելու համար մենք պետք է առնվազն դիմած լինենք Եվրամիության անդամագրվելու հարցով», - ընդգծեց նա:
Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցում Ռուսաստանի նախագահը ևս մեկ անգամ պնդել էր, որ Երևանը պետք է հանրաքվե անցկացնի որոշելու՝ եվրասիակա՞ն, թե՞ եվրոպական ուղով է գնում:

Премьер-министр Никол Пашинян сегодня, комментируя телефонный разговор с президентом России Владимиром Путиным, отметил: «По крайней мере, по нескольким вопросам мы пришли к общему пониманию». «Республика Армения имеет легитимное право формировать альтернативы для себя. Я сказал президенту России, что мы объявили этот путь, и мы будем следовать этим путем, особенно сейчас, когда народ Армении также проголосовал за это. Я не могу представить, что в результате нашей политики мы окажемся в ситуации, когда у РА не будет альтернатив. Республика Армения всегда должна иметь альтернативы», - сказал Пашинян на пресс-конференции с журналистами.
На вопрос «Можем ли мы сказать, что, по сути, ваш диалог с президентом РФ не состоялся, потому что не было речи о соглашении», Пашинян ответил: «Диалог состоялся, потому что мы долго говорили». 27 июля, по инициативе армянской стороны, в телефонном разговоре с Путиным Пашинян подчеркнул, что ограничения на экспорт товаров армянского происхождения на российский рынок противоречат правовым рамкам Армения-Россия и регламентам Евразийского экономического союза, и попросил принять меры для решения этих проблем.
Комментируя проблему экспортных ограничений со стороны России, Пашинян подчеркнул: «Это проблема ЕАЭС». «Фактически получается, что ЕАЭС парализован и не работает. Если этот вопрос не будет быстро решен, позвольте мне предсказать, что это будет началом конца ЕАЭС», - сказал премьер-министр.
А возможно ли, что правительство Армении решит выйти из ЕАЭС раньше, Пашинян ответил: «Нет, у нас таких планов нет». «Вы знаете, что 29 мая в Астане лидеры четырех стран-членов ЕАЭС приняли совместное заявление, в котором поддержали ситуацию с проведением референдума в Армении по вопросу вступления в ЕС, что неплохо. Я также сказал президенту России, что этот референдум не может состояться без наличия предмета. Для проведения этого референдума нам нужно как минимум обратиться по вопросу вступления в Европейский Союз», - подчеркнул он.
В разговоре с Пашиняном президент России еще раз настаивал на том, что Ереван должен провести референдум, чтобы определить, идет ли он по евразийскому или европейскому пути.