Հայաստանի պատվիրակությունն ակտիվ մասնակցություն է ունենում Միավորված ազգերի կազմակերպության Տնտեսական և սոցիալական խորհրդի (ECOSOC) հովանու ներքո անցկացվող Կայուն զարգացման բարձր մակարդակի քաղաքական ֆորումի (HLPF) 2026 թվականի աշխատանքներին:
Համաժողովի առաջին շաբաթվա ընթացքում ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Պարույր Հովհաննիսյանը նախագահել է մաքուր էներգիայի, կայուն համայնքների և Փոքր կղզի զարգացող պետությունների (SIDS) վերաբերյալ քննարկումները:
Դեսպան Հովհաննիսյանը նաև որպես բանախոս մասնակցել է «Միջին եկամուտ ունեցող երկրների համար ԿԶՆ-ների իրագործման արագացում» թեմայով քննարկմանը, որտեղ ընդգծել է, որ երկրի կողմից առաջնորդվող զարգացումն ու ազգային առաջնահերթությունների հիման վրա ձևավորված քաղաքականությունները պետք է լինեն միջին եկամուտ ունեցող երկրների համար նախատեսվող ապագա Ռազմավարական գործողությունների ծրագրի հիմքում:
«Լեռնային տարածաշրջանների համար գործողությունների արագացում․ 2023–2027 թվականների Գործողությունների հնգամյակի իրականացում» խորագրով HLPF-ի շրջանակներում կազմակերպված միջոցառման ընթացքում նա կարևորել է Ռիոյի կոնվենցիաների միջև փոխկապակցվածության ամրապնդումը:
Դեսպան Հովհաննիսյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ որպես Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի Կողմերի համաժողովի 17-րդ նստաշրջանի (CBD COP17) առաջիկա նախագահող երկիր, նպաստելու գլոբալ լեռնային օրակարգի առաջմղմանը՝ կենսաբազմազանության պահպանության, կլիմայական գործողությունների և հողերի կայուն կառավարման ոլորտներում:

Паруйр Овнанянс возглавил обсуждения по чистой энергии, устойчивым сообществам и развивающимся государствам малых островов
Новости | 2026/07/12 22:00
Армянская делегация активно участвует в конференции ООН
Армянская делегация активно участвует в работе Высшего политического форума по устойчивому развитию (HLPF) 2026 года под эгидой Экономического и социального совета ООН (ECOSOC).
В ходе первой недели форума постоянный представитель Армении в ООН, посол Паруйр Овнанянс, возглавил обсуждения по чистой энергии, устойчивым сообществам и развивающимся государствам малых островов (SIDS).
Посол также выступил на обсуждении темы «Ускорение реализации Целей устойчивого развития для стран со средним уровнем дохода», подчеркнув, что развитие, возглавляемое страной, и политики, основанные на национальных приоритетах, должны стать основой будущей Стратегической программы действий для стран со средним уровнем дохода.
На мероприятии в рамках HLPF под названием «Ускорение действий для горных регионов: реализация Пятилетнего плана действий на 2023–2027 годы» он подчеркнул важность укрепления взаимосвязи между Рио-конвенциями.
Посол подтвердил приверженность Армении, как председательствующей страны на 17-й сессии Конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии (CBD COP17), содействовать продвижению глобальной горной повестки в области сохранения биологического разнообразия, климатических действий и устойчивого управления землями.