Հայաստանը հետաքրքրված է, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵԱԶ) շարունակվի, հայտարարել է երկրի տնտեսական նախարար Գևորգ Պապոյանը:
«Մենք չենք ցանկանում, որ ԵԱԶ-ը փլուզվի: Մենք ցանկանում ենք, որ այն պահպանվի որպես կառուցվածք: Մենք մտածում ենք ԵԱԶ-ի մասին, քանի որ դա մեր կազմակերպությունն է», - ասել է Պապոյանը լրագրողներին:
Նախկինում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խնդրել էր Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին միջոցներ ձեռնարկել հայկական ծագման ապրանքների արտահանման սահմանափակումների խնդիրը կարգավորելու համար:
Հայկական արտադրանքի մատակարարումների սահմանափակումները ՌԴ-ում
Ռուսաստանը մայիսի վերջից աստիճանաբար սահմանափակումներ է մտցնում Հայաստանից մատակարարվող մի շարք ապրանքների նկատմամբ, բացատրելով դա ֆիտոսանիտարական պահանջների խախտումներով:
Սահմանափակումների տակ են ընկել ծաղկային արտադրանք, հանքային ջուր և որոշ տեսակի ալկոհոլային արտադրանք, բանջարեղեն, մրգեր, հատապտուղներ, խաղող, կարտոֆիլ, չոր մրգեր, ապա՝ կենդանի ձուկ և ձկնային արտադրանք, իսկ հուլիսի 27-ից՝ կաթնամթերք:
Սահմանափակումները նաև ներառում են հայկական ծագման արտադրանքի տրանսպորտի արգելքը Ռուսաստանի տարածքով այլ ԵԱԶ երկրների:

Папоян: Армения не хочет, чтобы ЕАЭС распался
Армения заинтересована в том, чтобы Евразийский экономический союз (ЕАЭС) продолжил существование, заявил министр экономики республики Геворг Папоян:
«Мы не хотим, чтобы ЕАЭС распался. Хотим, чтобы сохранился как структура. Мы думаем о ЕАЭС, потому что это наша организация», - сказал Папоян журналистам:
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян попросил президента РФ Владимира Путина принять меры для урегулирования проблемы ограничений на экспорт товаров армянского происхождения на российский рынок:
О ограничениях на поставки армянской продукции в РФ
Россия с конца мая поэтапно вводит ограничения на поставки ряда видов продукции из Армении, объясняя это нарушениями фитосанитарных требований:
Под ограничения попали цветочная продукция, минеральная вода и некоторые виды алкогольной продукции, овощи, фрукты, ягоды, виноград, картофель, сухофрукты, позже — живая рыба и рыбная продукция, а с 27 июля — молочная продукция:
Ограничения также включают запрет на транзит продукции армянского происхождения через территорию России в другие страны ЕАЭС: