Հայաստանը հետաքրքրված է, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵԱԶ) շարունակվի, հայտարարել է երկրի տնտեսական նախարար Գևորգ Պապոյանը:
«Մենք չենք ցանկանում, որ ԵԱԶ-ը փլուզվի: Մենք ցանկանում ենք, որ այն պահպանվի որպես կառուցվածք: Մենք մտածում ենք ԵԱԶ-ի մասին, քանի որ դա մեր կազմակերպությունն է», - ասել է Պապոյանը լրագրողներին:
Նախկինում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խնդրել էր Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին միջոցներ ձեռնարկել հայկական ծագման ապրանքների արտահանման սահմանափակումների խնդիրը կարգավորելու համար:
Հայկական արտադրանքի մատակարարումների սահմանափակումները ՌԴ-ում
Ռուսաստանը մայիսի վերջից աստիճանաբար սահմանափակումներ է մտցնում Հայաստանից մատակարարվող մի շարք ապրանքների նկատմամբ, բացատրելով դա ֆիտոսանիտարական պահանջների խախտումներով:
Սահմանափակումների տակ են ընկել ծաղկային արտադրանք, հանքային ջուր և որոշ տեսակի ալկոհոլային արտադրանք, բանջարեղեն, մրգեր, հատապտուղներ, խաղող, կարտոֆիլ, չոր մրգեր, ապա՝ կենդանի ձուկ և ձկնային արտադրանք, իսկ հուլիսի 27-ից՝ կաթնամթերք:
Սահմանափակումները նաև ներառում են հայկական ծագման արտադրանքի տրանսպորտի արգելքը Ռուսաստանի տարածքով այլ ԵԱԶ երկրների:

Armenia is interested in the continuation of the Eurasian Economic Union (EAEU), stated the country's Minister of Economy Gevorg Papoyan:
"We do not want the EAEU to collapse. We want it to remain as a structure. We think about the EAEU because it is our organization," said Papoyan to reporters:
Earlier, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan asked Russian President Vladimir Putin to take measures to address the issue of restrictions on the export of Armenian-origin goods to the Russian market:
Since the end of May, Russia has been gradually imposing restrictions on the supply of several types of products from Armenia, explaining this by violations of phytosanitary requirements:
The restrictions have affected floral products, mineral water, and some types of alcoholic beverages, vegetables, fruits, berries, grapes, potatoes, dried fruits, later — live fish and fish products, and as of July 27 — dairy products:
The restrictions also include a ban on the transit of Armenian-origin products through the territory of Russia to other EAEU countries: