ԱՄՆ կրթության նախարարության նոր Վճարման Օգնության Պլանը (RAP) առաջարկում է որոշ առավելություններ ուսանողական վարկերի պարտապանների համար, սակայն միայն եթե նրանց հաշիվը վճարվում է ժամանակին: «Եթե ուշանում եք վճարումից, նույնիսկ մեկ օրով, դա ձեզ կարժենա», - ասում է բարձրագույն կրթության մասնագետ Մարկ Կանտրովիցը: «Դուք կկորցնեք արժեքավոր առավելություններ, որոնք կխնայեն ձեզ գումար»: RAP-ը կառավարության վերջին եկամտի վրա հիմնված վճարման պլանն է, որի ամսական վճարները սահմանափակվում են պարտապանի եկամտի մի մասով:
RAP-ը, որը հասանելի է դարձել հուլիսի 1-ից, նախատեսում է, որ ամսական վճարումները սովորաբար կազմում են 1%-10% պարտապանի եկամտից, իսկ ավելի բարձր եկամուտ ունեցողները պետք է վճարեն ավելի մեծ գումար: RAP-ը ավարտվում է 30 տարվա ընթացքում վարկի ներումը:
Մոտ 46,000 ուսանողական վարկերի պարտապաններ արդեն դիմել են RAP ծրագրին, գրել է կրթության նախարարության բարձր պաշտոնյա Նիկոլաս Քենթը:
Ուշ վճարումների հետևանքով կորցրած առավելություններ
Ուսանողական վարկերի պարտապանները հաճախ տեսնում են, որ իրենց մնացորդները գերազանցում են սկզբնական գումարը, ինչը պայմանավորված է տոկոսների կուտակումով: RAP-ը նախատեսված է, որպեսզի պաշտպաներ պարտապաններին այդ խնդրից: «Այդ պաշտպանությունը գալիս է երկու առավելություններից, որոնք կապված են ժամանակին վճարելու հետ», - ասում է Ռիչ Ուիլյամսը, նախկին փոխնախարար:
Առաջին առավելությունը տոկոսների զեղչն է, երբ նախարարությունը ջնջում է այն տոկոսները, որոնք կուտակվել են այդ ամսվա ընթացքում, որոնք չեն ծածկվել ձեր վճարով: Երկրորդը, եթե ձեր ժամանակին վճարումը նվազեցնում է ձեր հիմնական մնացորդը պակաս, քան $50, նախարարությունը կարող է ավելացնել մինչև $50՝ «համոզվելու համար, որ ձեր հիմնական գումարը նվազում է ամեն ամիս, անկախ ձեր վճարման չափից»: Երկու այդ առավելությունները կորցվում են, եթե դուք ուշանում եք վճարումից:
Ինչպես համոզվել, որ վճարում եք ժամանակին
Լավագույն միջոցը ուշացումից խուսափելու համար ավտոմատ վճարումների գրանցումն է: Կրթության նախարարությունը ավելացրել է խրախուսում պարտապանների համար՝ 1%-ով նվազեցնելով տոկոսադրույքը մինչև 2028 թվականի հունիսի 30-ը: Սակայն, որպեսզի օգտվեք դրանից, պարտապանները պետք է գրանցվեն ավտոմատ վճարումների իրենց ուսանողական վարկերի սպասարկողին մինչև սեպտեմբերի վերջ:

News | 2026/07/12 13:30
The U.S. Department of Education's new Repayment Assistance Plan (RAP) offers certain benefits to student loan borrowers — but only if their bill is paid on time. "Being late with a payment, by even just one day under the RAP repayment plan, will cost you," said higher education expert Mark Kantrowitz. "You will lose valuable benefits that save you money." RAP is the government's latest income-driven repayment plan, meaning its bills are capped at a share of your income:
Under the plan, which became available July 1, monthly payments will typically range from 1% to 10% of a borrower's earnings; the more they make, the bigger their required payment. RAP culminates in loan forgiveness after 30 years:
Nearly 46,000 student loan borrowers have already submitted an application to enroll in RAP, Nicholas Kent, a top official at the Education Department, wrote at the start of the month:
Benefits lost by late payments
Student loan borrowers often see their balances soar above the amount they originally took out, due to interest accrual. RAP was designed to shield borrowers from that problem. "That protection comes from two benefits, both tied to paying on time," he said:
The first perk is an interest waiver, in which the department will erase any interest that accrued on your balance that month that is not covered by your payment. The second: If your on-time payment reduces your principal balance by less than $50, the department may contribute up to $50 in a match, "ensuring your principal drops every month, regardless of your payment size." Both those benefits are lost if you miss your due date:
How to make sure you pay on time
The best way to avoid missing your due date is to sign up for automatic payments. The Education Department has added an incentive for borrowers to do just that: a 1-percentage-point reduction in their interest rate through June 30, 2028. But to benefit, borrowers need to enroll in autopay with their student loan servicer by the end of September: