Berkshire Hathaway-ի հիմնադիր և տնօրենների խորհրդի նախագահ Ուորեն Բաֆեթը հայտարարել է, որ ֆոնդային շուկայում սպեկուլյատիվ առևտուրը սկսել է գերակշռել երկարաժամկետ ներդրումներին։ Այս մասին նա ասել է CNBC-ին տված հարցազրույցում։
«Դժվար է գտնել իսկապես արժեքավոր ակտիվներ, երբ բոլորը նախընտրում են խաղադրույքներ կատարել։ Այսօր ավելի շահավետ է գրավել խաղացողներին, քան ներդրողներին», — նշել է Բաֆեթը։
Նա ընդգծել է, որ իրականում գրավիչ ներդրումային հնարավորությունները հազվադեպ են հանդիպում և պահանջում են համբերություն ու կարգապահություն։
Այս տարի ԱՄՆ-ի ֆոնդային շուկան թարմացրել է պատմական առավելագույն ցուցանիշները՝ չնայած էներգետիկ շոկին և աշխարհաքաղաքական լարվածությանը։ Մի շարք վերլուծաբաններ կարծում են, որ շուկայում սպեկուլյատիվ ակտիվությունը մեծապես պայմանավորված է արհեստական բանականության հետ կապված ընկերությունների շուրջ բարձր հետաքրքրությամբ, ինչպես նաև լծակով ETF-ների և օպցիոնների լայն կիրառմամբ։
95-ամյա Բաֆեթը, որը համարվում է արժեքային ներդրում ռազմավարության ամենահայտնի կողմնակիցներից, նշել է, որ ներդրողները չպետք է ակնկալեն հաճախակի բացառիկ հնարավորություններ։
«Լինում են ժամանակներ, երբ ներդրումային հնարավորությունները մեկը մյուսի հետևից են հայտնվում։ Բայց լինում են նաև տարիներ, երբ անգամ մեկ իսկապես արժեքավոր հնարավորություն գտնելը մեծ հաջողություն է», — ասել է նա։
Bloomberg-ի գնահատմամբ՝ Ուորեն Բաֆեթի կարողությունը ներկայում կազմում է շուրջ 147 մլրդ դոլար, ինչը նրան դասում է աշխարհի 10-րդ ամենահարուստ մարդու շարքում։

The founder and chairman of Berkshire Hathaway, Warren Buffett, stated that speculative trading in the stock market has begun to dominate long-term investments. He made this remark in an interview with CNBC.
“It’s hard to find truly valuable assets when everyone prefers to make bets. Today, it’s more profitable to attract players than investors,” Buffett noted.
He emphasized that genuinely attractive investment opportunities are rare and require patience and discipline.
This year, the U.S. stock market has set new historical highs despite energy shocks and geopolitical tensions. Several analysts believe that the speculative activity in the market is largely driven by high interest in companies related to artificial intelligence, as well as the widespread use of leveraged ETFs and options.
The 95-year-old Buffett, who is considered one of the most prominent advocates of value investing strategy, stated that investors should not expect frequent exceptional opportunities.
“There are times when investment opportunities come one after another. But there are also years when even finding one truly valuable opportunity is a great success,” he said.
According to Bloomberg, Warren Buffett's net worth is currently around $147 billion, placing him among the top 10 richest people in the world.