Berkshire Hathaway-ի հիմնադիր և տնօրենների խորհրդի նախագահ Ուորեն Բաֆեթը հայտարարել է, որ ֆոնդային շուկայում սպեկուլյատիվ առևտուրը սկսել է գերակշռել երկարաժամկետ ներդրումներին։ Այս մասին նա ասել է CNBC-ին տված հարցազրույցում։
«Դժվար է գտնել իսկապես արժեքավոր ակտիվներ, երբ բոլորը նախընտրում են խաղադրույքներ կատարել։ Այսօր ավելի շահավետ է գրավել խաղացողներին, քան ներդրողներին», — նշել է Բաֆեթը։
Նա ընդգծել է, որ իրականում գրավիչ ներդրումային հնարավորությունները հազվադեպ են հանդիպում և պահանջում են համբերություն ու կարգապահություն։
Այս տարի ԱՄՆ-ի ֆոնդային շուկան թարմացրել է պատմական առավելագույն ցուցանիշները՝ չնայած էներգետիկ շոկին և աշխարհաքաղաքական լարվածությանը։ Մի շարք վերլուծաբաններ կարծում են, որ շուկայում սպեկուլյատիվ ակտիվությունը մեծապես պայմանավորված է արհեստական բանականության հետ կապված ընկերությունների շուրջ բարձր հետաքրքրությամբ, ինչպես նաև լծակով ETF-ների և օպցիոնների լայն կիրառմամբ։
95-ամյա Բաֆեթը, որը համարվում է արժեքային ներդրում ռազմավարության ամենահայտնի կողմնակիցներից, նշել է, որ ներդրողները չպետք է ակնկալեն հաճախակի բացառիկ հնարավորություններ։
«Լինում են ժամանակներ, երբ ներդրումային հնարավորությունները մեկը մյուսի հետևից են հայտնվում։ Բայց լինում են նաև տարիներ, երբ անգամ մեկ իսկապես արժեքավոր հնարավորություն գտնելը մեծ հաջողություն է», — ասել է նա։
Bloomberg-ի գնահատմամբ՝ Ուորեն Բաֆեթի կարողությունը ներկայում կազմում է շուրջ 147 մլրդ դոլար, ինչը նրան դասում է աշխարհի 10-րդ ամենահարուստ մարդու շարքում։

Уоррен Баффет раскритиковал рост краткосрочной торговли на фондовом рынке
Основатель и председатель совета директоров Berkshire Hathaway Уоррен Баффет заявил, что спекулятивная торговля на фондовом рынке начала преобладать над долгосрочными инвестициями. Об этом он сказал в интервью CNBC.
«Трудно найти действительно ценные активы, когда все предпочитают делать ставки. Сегодня выгоднее привлекать игроков, чем инвесторов», — отметил Баффет.
Он подчеркнул, что действительно привлекательные инвестиционные возможности встречаются редко и требуют терпения и дисциплины.
В этом году фондовый рынок США обновил исторические максимумы, несмотря на энергетический шок и геополитическую напряженность. Ряд аналитиков считают, что спекулятивная активность на рынке во многом обусловлена высоким интересом к компаниям, связанным с искусственным интеллектом, а также широким использованием ETF и опционов.
95-летний Баффет, который считается одним из самых известных сторонников стратегии стоимостного инвестирования, отметил, что инвесторы не должны ожидать частых исключительных возможностей.
«Бывают времена, когда инвестиционные возможности следуют одна за другой. Но бывают и годы, когда даже найти одну действительно ценную возможность — это большая удача», — сказал он.
По оценкам Bloomberg, состояние Уоррена Баффета в настоящее время составляет около 147 миллиардов долларов, что ставит его на 10-е место среди самых богатых людей мира.