Ուկրաինան տարեկան արտադրում է 10 միլիոն անօդաչու թռչող սարք և նախատեսում է կրկնապատկել այդ թիվը։ Այս մասին Կիևում Ուկրաինայի պետականության օրվան նվիրված տոնակատարությունների ժամանակ հայտարարել է երկրի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին։ Նա նշել է, որ երբ առաջին անգամ հայտարարել է տարեկան 1 միլիոն անօդաչու թռչող սարք արտադրելու ծրագրի մասին, այդ հայտարարության նկատմամբ զգալի կասկածամտություն է եղել։ «Մենք կարող ենք հաստատել, որ այժմ տարեկան արտադրում ենք 10 միլիոն անօդաչու թռչող սարք։ 10, և կլինի 20», – ասել է Զելենսկին։
Պետության ղեկավարը վստահեցրել է, որ Ուկրաինան դա կանի իր գործընկերների հետ համատեղ։
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը և Զելենսկին հայտնել են, որ Եվրամիությունը և Ուկրաինան համաձայնագիր են ստորագրել անօդաչու թռչող սարքերի արտադրությունը համատեղ խթանելու շուրջ։ Այս նորամուծությունը թույլ կտա ԱԹՍ-ները արտադրել և պահել ԵՄ-ի տարածքում, ինչը կպաշտպանի դրանք ռուսական հարվածներից։
Եվրոպայում առկա են հսկայական տեխնոլոգիական և արդյունաբերական հզորություններ, սակայն կա փորձի պակաս, նշել է ֆոն դեր Լայենը։

Украина производит 10 миллионов БПЛА в год
Украина производит 10 миллионов беспилотников в год и планирует удвоить эту цифру. Об этом на праздновании Дня государственной независимости Украины в Киеве заявил президент Владимир Зеленский. Он напомнил, что когда впервые объявил о плане по производству одного миллиона беспилотников в год, к этому заявлению было много скепсиса. «Мы можем подтвердить, что сейчас мы производим 10 миллионов беспилотников в год. 10, и будет 20», – сказал Зеленский.
Глава государства заверил, что Украина сделает это совместно с партнерами.
Президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен и Зеленский сообщили, что Европейский Союз и Украина подписали соглашение о совместном стимулировании производства беспилотников. Эта новация позволит производить и хранить беспилотники на территории ЕС, что защитит их от российских ударов.
В Европе есть огромные технологические и производственные мощности, но не хватает опыта, отметила фон дер Ляйен.