Ուկրաինան տարեկան արտադրում է 10 միլիոն անօդաչու թռչող սարք և նախատեսում է կրկնապատկել այդ թիվը։ Այս մասին Կիևում Ուկրաինայի պետականության օրվան նվիրված տոնակատարությունների ժամանակ հայտարարել է երկրի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին։ Նա նշել է, որ երբ առաջին անգամ հայտարարել է տարեկան 1 միլիոն անօդաչու թռչող սարք արտադրելու ծրագրի մասին, այդ հայտարարության նկատմամբ զգալի կասկածամտություն է եղել։ «Մենք կարող ենք հաստատել, որ այժմ տարեկան արտադրում ենք 10 միլիոն անօդաչու թռչող սարք։ 10, և կլինի 20», – ասել է Զելենսկին։
Պետության ղեկավարը վստահեցրել է, որ Ուկրաինան դա կանի իր գործընկերների հետ համատեղ։
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը և Զելենսկին հայտնել են, որ Եվրամիությունը և Ուկրաինան համաձայնագիր են ստորագրել անօդաչու թռչող սարքերի արտադրությունը համատեղ խթանելու շուրջ։ Այս նորամուծությունը թույլ կտա ԱԹՍ-ները արտադրել և պահել ԵՄ-ի տարածքում, ինչը կպաշտպանի դրանք ռուսական հարվածներից։
Եվրոպայում առկա են հսկայական տեխնոլոգիական և արդյունաբերական հզորություններ, սակայն կա փորձի պակաս, նշել է ֆոն դեր Լայենը։

Ukraine Produces 10 Million Drones Annually
Ukraine produces 10 million drones annually and plans to double that figure. This was announced by President Volodymyr Zelensky during the celebrations for Ukraine's Day of Statehood in Kyiv. He recalled that when he first announced the plan to produce one million drones per year, there was significant skepticism about the statement. "We can confirm that we are currently producing 10 million drones per year. 10, and there will be 20," Zelensky stated.
The head of state assured that Ukraine would do this in collaboration with its partners.
European Commission President Ursula von der Leyen and Zelensky announced that the European Union and Ukraine have signed an agreement to jointly promote drone production. This innovation will allow drones to be produced and stored within the EU, protecting them from Russian strikes.
There are huge technological and industrial capabilities in Europe, but there is a lack of experience, von der Leyen noted.