Ուկրաինայի անօդաչու թռչող սարքերի հարձակումները Ռուսաստանի ամենամեծ առցանց մանրածախ վաճառողի՝ Wildberries-ի վրա, մեծացնում են Մոսկվայի պատերազմի տնտեսության ճնշումը։ Wildberries-ը համարվում է Ռուսաստանի ներքին համարժեքը ԱՄՆ-ի էլեկտրոնային առևտրի հսկա Amazon-ի։ Ուկրաինայի հույսն այն է, որ ռուսական բիզնեսների համար պատերազմի ծախսերի բարձրացմամբ, ներքին ընդդիմությունը կաճի, և Պուտինը ստիպված կլինի բանակցությունների սեղանի շուրջ վերադառնալ, ըստ Չաթհեմ Հաուսի հետազոտող Նատալյա Կովալևայի։
Ուկրաինան նպատակաուղղված հարվածներ է հասցնում հիմնական լոգիստիկ կենտրոններին, ինչպիսիք են Ռուսաստանի Amazon-ման մանրածախ հսկան, որպեսզի խաթարի երկրի մատակարարման շղթաները և մեծացնի ֆինանսական բեռը ռուսական բանկերի և բիզնեսների վրա։ Սա նշանակալի փոփոխություն է Ուկրաինայի ուժերի մոտեցման մեջ, քանի որ վերջին ամիսներին նրանք կենտրոնացած էին ռուսական էներգետիկ ենթակառուցվածքների վրա հարվածներ հասցնելու վրա։
Wildberries-ը հայտարարել է, որ հինգշաբթի առավոտյան ապաստանել է Ռյազանի կենտրոնական քաղաքի պահեստը, երբ ուկրաինական անօդաչու սարքերը հարվածել են մի քանի արդյունաբերական օբյեկտների։ Ռուսական կառավարությունը ընդունել է, որ հնարավոր է, որ պետք է աջակցի Wildberries-ին, հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով երկու անանուն աղբյուրներ, իսկ պետական բանկ VTB-ն ակնկալվում է, որ կարևոր դեր կխաղա։
Ռուսաստանի Սբերբանկը, իր հերթին, հաղորդվում է, որ մշակել է վարկերի վերակառուցման ծրագիր Wildberries-ի վաճառողների համար, քանի որ կա մտավախություն, որ Ուկրաինայի հարձակումները կարող են առաջացնել փոքր և միջին ձեռնարկությունների սնանկացման ալիք։
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին ասել է, որ ուկրաինական անօդաչու սարքերի կողմից թիրախավորված պահեստները մասնակցում էին ռուսական ուժերին անօդաչու սարքերի բաղադրիչների, навигационных սարքերի և այլ ռազմական բաղադրիչների մատակարարմանը։

Удар Украины по крупнейшему онлайн-ритейлеру России Wildberries усиливает давление на военную экономику Москвы, так как Киев пытается заставить президента Владимира Путина вернуться к переговорам после почти четырех с половиной лет войны. Украина нацелилась на крупные логистические центры, такие как российский аналог Amazon, в рамках усилий по серьезному нарушению цепочек поставок страны и увеличению финансового бремени для российских банков и бизнеса. Это значительное изменение в подходе украинских сил, после месяцев дальнобойных атак на российскую энергетическую инфраструктуру.
Wildberries эвакуировала склад в центральном российском городе Рязань в среду утром, сообщила компания, после того как украинские дроны нанесли удары по нескольким промышленным объектам. Российское правительство признало, что может потребоваться поддержка Wildberries, сообщает Reuters со ссылкой на два неназванных источника, при этом ожидается, что государственный банк ВТБ сыграет ключевую роль.
Тем временем Сбербанк России, как сообщается, разработал программу реструктуризации кредитов для поставщиков Wildberries, на фоне опасений, что атаки Украины могут вызвать волну банкротств среди малых и средних предприятий.
С начала полномасштабного вторжения России в Украину в начале 2022 года российские компании столкнулись с многочисленными нарушениями из-за войны, согласно Нателии Ковалевой, исследователю программы России и Евразии в Чатэм-Хаус.