Ուկրաինան ԵՄ միջոցներով կկարողանա գնել չինական ԱԹՍ-ների մասեր
Ուկրաինային թույլատրվել է Եվրամիության պաշտպանական վարկի շրջանակում ստացված միջոցներով ձեռք բերել չինական արտադրության անօդաչու թռչող սարքերի բաղադրիչներ, գրել է Financial Times-ը՝ հղում անելով երկու աղբյուրի:
Պարբերականի զրուցակիցների խոսքով՝ Կիևին թույլատրվել է այդ նպատակով օգտագործել առաջին՝ 6 միլիարդ եվրոյի չափով տրանշի միջոցների մի մասը:
Financial Times-ը նշել է, որ այս որոշումն ընդգծում է Եվրամիության պաշտպանական արտադրության ոլորտում առկա բացերը, ինչպես նաև Չինաստանի դերը հակամարտության երկու կողմերին մատակարարումների հարցում:
Վարկի պայմանների համաձայն՝ ԵՄ միջոցներով ձեռք բերվող պաշտպանական արտադրանքը հիմնականում պետք է մատակարարվի միասնական եվրոպական շուկայից, Ուկրաինայից կամ ԵՄ-ի կողմից հաստատված գործընկեր երկրներից:
Մյուս դաշնակիցները նույնպես կարող են մասնակցել, եթե Եվրամիության հետ ստորագրեն անվտանգության ոլորտում գործընկերության համաձայնագիր:
Միաժամանակ նախատեսված է բացառություն, եթե անհրաժեշտ արտադրանքը հնարավոր չէ նշված երկրներից ձեռք բերել արագ կամ բավարար ծավալներով:
Ուկրաինան մայիսի վերջին ստորագրել և վավերացրել է Ukraine Support Loan վարկային ծրագրի համաձայնագիրը: Այն Եվրամիության մինչև 90 միլիարդ եվրո ծավալով վարկային գործիքն է, որը նախատեսված է 2026-2027 թվականների համար: Նախատեսվում է, որ այդ գումարից 60 միլիարդ եվրոն կուղղվի Ուկրաինայի պաշտպանական կարիքներին:

Украине разрешено использовать средства оборонного кредита ЕС для закупки компонентов китайских беспилотников, сообщает Financial Times со ссылкой на два источника.
Собеседники издания сообщили, что Киеву разрешено использовать часть первого транша в размере 6 миллиардов евро для этой цели.
Financial Times отметила, что это решение подчеркивает существующие пробелы в оборонной промышленности ЕС, а также роль Китая в поставках для обеих сторон конфликта.
Согласно условиям кредита, оборонная продукция, приобретенная на средства ЕС, должна в основном поставляться с единого европейского рынка, из Украины или от стран-партнеров, одобренных ЕС.
Другие союзники также могут участвовать, если подпишут с ЕС соглашение о партнерстве в области безопасности.
При этом предусмотрено исключение, если необходимую продукцию невозможно быстро или в достаточных объемах приобрести из указанных стран.
В конце мая Украина подписала и ратифицировала соглашение по кредитной программе Ukraine Support Loan. Это кредитный инструмент ЕС объемом до 90 миллиардов евро, предназначенный на 2026-2027 годы. Предполагается, что из этой суммы 60 миллиардов евро будет направлено на оборонные нужды Украины.