Ուկրաինան ԵՄ միջոցներով կկարողանա գնել չինական ԱԹՍ-ների մասեր
Ուկրաինային թույլատրվել է Եվրամիության պաշտպանական վարկի շրջանակում ստացված միջոցներով ձեռք բերել չինական արտադրության անօդաչու թռչող սարքերի բաղադրիչներ, գրել է Financial Times-ը՝ հղում անելով երկու աղբյուրի:
Պարբերականի զրուցակիցների խոսքով՝ Կիևին թույլատրվել է այդ նպատակով օգտագործել առաջին՝ 6 միլիարդ եվրոյի չափով տրանշի միջոցների մի մասը:
Financial Times-ը նշել է, որ այս որոշումն ընդգծում է Եվրամիության պաշտպանական արտադրության ոլորտում առկա բացերը, ինչպես նաև Չինաստանի դերը հակամարտության երկու կողմերին մատակարարումների հարցում:
Վարկի պայմանների համաձայն՝ ԵՄ միջոցներով ձեռք բերվող պաշտպանական արտադրանքը հիմնականում պետք է մատակարարվի միասնական եվրոպական շուկայից, Ուկրաինայից կամ ԵՄ-ի կողմից հաստատված գործընկեր երկրներից:
Մյուս դաշնակիցները նույնպես կարող են մասնակցել, եթե Եվրամիության հետ ստորագրեն անվտանգության ոլորտում գործընկերության համաձայնագիր:
Միաժամանակ նախատեսված է բացառություն, եթե անհրաժեշտ արտադրանքը հնարավոր չէ նշված երկրներից ձեռք բերել արագ կամ բավարար ծավալներով:
Ուկրաինան մայիսի վերջին ստորագրել և վավերացրել է Ukraine Support Loan վարկային ծրագրի համաձայնագիրը: Այն Եվրամիության մինչև 90 միլիարդ եվրո ծավալով վարկային գործիքն է, որը նախատեսված է 2026-2027 թվականների համար: Նախատեսվում է, որ այդ գումարից 60 միլիարդ եվրոն կուղղվի Ուկրաինայի պաշտպանական կարիքներին:

Ukraine has been allowed to use funds received from the EU defense loan to purchase components for Chinese drones, according to the Financial Times citing two sources.
According to the publication's sources, Kyiv has been permitted to use part of the first tranche amounting to 6 billion euros for this purpose.
The Financial Times noted that this decision highlights existing gaps in the EU's defense production sector, as well as China's role in supplying both sides of the conflict.
According to the loan conditions, defense products purchased with EU funds must primarily be supplied from the single European market, from Ukraine, or from EU-approved partner countries.
Other allies may also participate if they sign a security partnership agreement with the EU.
However, an exception is provided if the necessary products cannot be acquired quickly or in sufficient volumes from the specified countries.
Ukraine signed and ratified the agreement for the Ukraine Support Loan credit program at the end of May. This is a credit instrument from the EU worth up to 90 billion euros, intended for 2026-2027. It is expected that 60 billion euros of this amount will be allocated for Ukraine's defense needs.