Ուկրաինան այժմ թիրախավորում է Իրանի առևտրային նավերը Կասպից ծովում
Ուկրաինան հայտարարել է, որ հարվածել է ռուսական և պատժամիջոցների տակ գտնվող առևտրային նավերին, որոնք, ըստ ամենայնի, ներգրավված են Իրանի ռազմական մատակարարումների տեղափոխման մեջ։ Վերլուծաբանները կարծում են, որ այս հարձակումը կարող է բարդացնել Ռուսաստանի և Իրանի լոգիստիկան, սակայն, հավանաբար, չի փոխի պատերազմի ընթացքը։
Այս միջադեպը ավելի է խորացնում Ուկրաինայի հակամարտությունը՝ կապված Իրանի, Իսրայելի և Միացյալ Նահանգների միջև ավելի լայն լարվածությունների հետ։ Իրանի կողմից նախագծված անօդաչու թռչող սարքերը մեծ վնաս են հասցրել Ուկրաինայի ուժերին, երբ Ռուսաստանը օգտագործել է Թեհրանի տեխնոլոգիան՝ արտադրության արագացման և անօդաչուների զանգվածային օգտագործման համար։
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին նշել է, որ երկիրը «շատ ուժեղ արդյունքներ» է ստացել Կասպից ծովում՝ հարվածելով նավերին, որոնք օգտագործվում են Իրանի ռազմական բեռների տեղափոխման համար։ Իրանի իշխանությունները բարկացած են արձագանքել հարձակմանը՝ նշելով, որ մեկ ծովակալ է զոհվել և սպառնացել են վրեժխնդրությամբ։

Украина теперь нацеливается на иранские грузовые суда в Каспийском море
Украина заявила, что нанесла удары по российским и санкционным грузовым судам, которые, как утверждается, участвуют в транспортировке военных грузов, связанных с Ираном. Аналитики считают, что атака может усложнить логистику России и Ирана, но вряд ли кардинально изменит ход войны.
Этот инцидент еще больше переплетает конфликт в Украине с более широкими напряжениями на Ближнем Востоке, связанными с Ираном, Израилем и Соединенными Штатами. Иранские дроны, спроектированные в Иране, нанесли большой ущерб украинским силам, сражающимся с российскими войсками, поскольку Москва использовала технологии Тегерана для ускорения производства и развертывания дронов в огромных количествах.
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что страна «добилась очень сильных результатов» с дальнобойными ударами в Каспийском море, включая суда, использовавшиеся для военных грузов, связанных с Ираном. Иранские власти резко отреагировали на нападение на корабль, заявив, что один моряк был убит, и пообещали отомстить.