Այս գիշեր Ուկրաինայի զինված ուժերը անօդաչու թռչող սարքերով գրոհել են Ռուսաստանի Սամարայի մարզի Սիզրան քաղաքի նավթավերամշակման գործարանը: Նահանգապետ Վյաչեսլավ Ֆեդորիշչևը հաղորդել է արդյունաբերական ձեռնարկության վրա հարձակման և վնասված բնակելի շենքերի մասին. մեկ մարդ զոհվել է, ևս երեքը, այդ թվում՝ մի երեխա, վիրավորվել:
Սիզրանի գործարանը Ռուսաստանի խոշորագույն նավթավերամշակման ձեռնարկություններից է, մտնում է «Ռոսնեֆտ»-ի կառույցի մեջ:
Ուկրաինայի անօդաչու համակարգերի ուժերը հաստատել են հարձակումը: «Սիզրանի նավթավերամշակման գործարանը «Ռոսնեֆտ»-ի խոշորագույն նավթավերամշակման գործարաններից մեկն է և Հարավային Պովոլժիեի առանցքային ձեռնարկություն: Դրա տարեկան հզորությունը կազմում է շուրջ 8.5 միլիոն տոննա նավթ, ինչը հավասար է ՌԴ-ում նավթավերամշակման ընդհանուր ծավալի մոտավորապես 3 տոկոսին», - ասված է ուկրաինացի զինվորականների հաղորդագրությունում:
Նախկինում էլ Ուկրաինայի զինված ուժերը քանիցս գրոհել են այդ ձեռնարկությունը:
Նավթավերամշակման ձեռնարկություններին ուկրաինական հարվածները Ռուսաստանում վառելիքային ճգնաժամի պատճառ են դարձել:
ՌԴ Ռոստովի մարզի նահանգապետ Յուրի Սյուսարն էլ հաղորդել է, որ ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերը գիշերը Ազով-Սևծովյան ջրանցք մուտք գործող լցանավ են վնասել: Նա հայտնել է նաև Տագանրոգին և մարզի մի շարք շրջանների հասցված հարվածների մասին: Տագանրոգը հարվածների է ենթարկվում երրորդ գիշերն անընդմեջ:
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ գիշերվա ընթացքում հակաօդային պաշտպանությունը ոչնչացրել է 349 ուկրաինական անօդաչու թռչող սարք: Թե քանիսը չի հաջողվել խոցել, չի հաղորդվում:

News | 2026/07/12 22:03
This night, the Ukrainian armed forces attacked the oil refinery in Syzran, Samara region, Russia, using drones. Governor Vyacheslav Fedorishchev reported on the attack on the industrial facility and the damage to residential buildings: one person was killed, and three others, including a child, were injured.
The Syzran refinery is one of the largest oil refineries in Russia and is part of the Rosneft structure.
The Ukrainian drone forces confirmed the attack. "The Syzran oil refinery is one of the largest oil refineries of Rosneft and a key enterprise in the Southern Volga region. Its annual capacity is about 8.5 million tons of oil, which is approximately 3 percent of the total oil refining volume in Russia," the Ukrainian military's statement said.
Previously, the Ukrainian armed forces had attacked this facility several times.
Attacks on oil refineries have caused a fuel crisis in Russia.
Governor Yuri Susarn of Rostov region also reported that Ukrainian drones damaged a tanker entering the Azov-Black Sea channel. He also reported strikes on Taganrog and several areas of the region. Taganrog has been under attack for the third consecutive night.
The Russian Ministry of Defense stated that during the night, air defense destroyed 349 Ukrainian drones. The number that could not be shot down is not reported.