Այս գիշեր Ուկրաինայի զինված ուժերը անօդաչու թռչող սարքերով գրոհել են Ռուսաստանի Սամարայի մարզի Սիզրան քաղաքի նավթավերամշակման գործարանը: Նահանգապետ Վյաչեսլավ Ֆեդորիշչևը հաղորդել է արդյունաբերական ձեռնարկության վրա հարձակման և վնասված բնակելի շենքերի մասին. մեկ մարդ զոհվել է, ևս երեքը, այդ թվում՝ մի երեխա, վիրավորվել:
Սիզրանի գործարանը Ռուսաստանի խոշորագույն նավթավերամշակման ձեռնարկություններից է, մտնում է «Ռոսնեֆտ»-ի կառույցի մեջ:
Ուկրաինայի անօդաչու համակարգերի ուժերը հաստատել են հարձակումը: «Սիզրանի նավթավերամշակման գործարանը «Ռոսնեֆտ»-ի խոշորագույն նավթավերամշակման գործարաններից մեկն է և Հարավային Պովոլժիեի առանցքային ձեռնարկություն: Դրա տարեկան հզորությունը կազմում է շուրջ 8.5 միլիոն տոննա նավթ, ինչը հավասար է ՌԴ-ում նավթավերամշակման ընդհանուր ծավալի մոտավորապես 3 տոկոսին», - ասված է ուկրաինացի զինվորականների հաղորդագրությունում:
Նախկինում էլ Ուկրաինայի զինված ուժերը քանիցս գրոհել են այդ ձեռնարկությունը:
Նավթավերամշակման ձեռնարկություններին ուկրաինական հարվածները Ռուսաստանում վառելիքային ճգնաժամի պատճառ են դարձել:
ՌԴ Ռոստովի մարզի նահանգապետ Յուրի Սյուսարն էլ հաղորդել է, որ ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերը գիշերը Ազով-Սևծովյան ջրանցք մուտք գործող լցանավ են վնասել: Նա հայտնել է նաև Տագանրոգին և մարզի մի շարք շրջանների հասցված հարվածների մասին: Տագանրոգը հարվածների է ենթարկվում երրորդ գիշերն անընդմեջ:
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ գիշերվա ընթացքում հակաօդային պաշտպանությունը ոչնչացրել է 349 ուկրաինական անօդաչու թռչող սարք: Թե քանիսը չի հաջողվել խոցել, չի հաղորդվում:

Этой ночью вооруженные силы Украины атаковали нефтеперерабатывающий завод в городе Сызрань, Самарская область, Россия, с помощью беспилотников. Губернатор Вячеслав Федоришчев сообщил о нападении на промышленное предприятие и повреждении жилых зданий: один человек погиб, еще трое, в том числе ребенок, получили ранения.
Сызрань — один из крупнейших нефтеперерабатывающих заводов России, входит в структуру «Роснефти».
Силы украинских беспилотников подтвердили атаку. «Сызрань — один из крупнейших нефтеперерабатывающих заводов «Роснефти» и ключевое предприятие Южного Поволжья. Его годовая мощность составляет около 8,5 миллиона тонн нефти, что составляет примерно 3 процента от общего объема переработки нефти в России», — говорится в сообщении украинских военных.
Ранее вооруженные силы Украины уже несколько раз атаковали это предприятие.
Удары по нефтеперерабатывающим предприятиям стали причиной топливного кризиса в России.
Губернатор Ростовской области Юрий Сусарн также сообщил, что украинские беспилотники повредили танкер, проходивший через Азовско-Черноморский канал. Он также сообщил о ударах по Таганрогу и ряду районов области. Таганрог подвергается ударам уже третью ночь подряд.
Министерство обороны России заявило, что за ночь противовоздушная оборона уничтожила 349 украинских беспилотников. Сколько из них не удалось сбить, не сообщается.