Ուկոմի աջակցությամբ, ավարտական վկայականներ են հանձնվել «Դպրոցականների համար նախատեսված կիբեռանվտանգության կրթական ծրագիր» նախաձեռնության առաջին խմբի մասնակիցներին, որը իրականացվում է Մայքրոսոֆտի նորարարական կենտրոնի կողմից Հայաստանում:
Այս նախաձեռնությունը, որը նախատեսված է 14-17 տարեկան դպրոցականների համար, նպատակ ունի զարգացնել կիբեռանվտանգության հիմնարար գիտելիքները, բարձրացնել թվային գրագիտությունը և խթանել անվտանգ և պատասխանատու վարքագիծը թվային միջավայրում:
Մայքրոսոֆտի նորարարական կենտրոնի փորձառու մասնագետների ղեկավարությամբ, ուսանողները սովորել են կիբեռանվտանգության հիմնական սկզբունքները, ժամանակակից թվային սպառնալիքները և պաշտպանվելու եղանակները: Նրանք նաև ձեռք են բերել գործնական հմտություններ, որոնք կօգնեն իրենց ավելի վստահորեն նավարկելու ամենօրյա թվային միջավայրում՝ անձնական տվյալները պաշտպանելուց մինչև անվտանգ հաղորդակցություն:
«Ուկոմի համար կարևոր է աջակցել այն նախաձեռնություններին, որոնք երիտասարդներին տրամադրում են թե՛ տեսական գիտելիքներ, թե՛ գործնական հմտություններ անվտանգ թվային ապագայի համար: Այսօր երեխաներն ու պատանիները շատ վաղուց են ակտիվ մասնակիցներ դառնում թվային աշխարհում: Մեր խնդիրը նրանց օգնելն է լինել ոչ միայն ակտիվ, այլ նաև պաշտպանված, տեղեկացված և պատասխանատու»,- ասաց Ուկոմի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Մայքրոսոֆտի նորարարական կենտրոնում մենք համոզված ենք, որ կիբեռանվտանգությունը պետք է հասանելի և հասկանալի լինի յուրաքանչյուր երիտասարդի համար, ոչ միայն նրանց, ովքեր կարող են ընտրել այս ոլորտը որպես ապագա մասնագիտություն: Երբ անվտանգ թվային վարքագիծը ձևավորվում է դպրոցական տարիքում, երիտասարդները տեխնոլոգիաներ օգտագործում են ավելի մեծ վստահությամբ և պատասխանատվությամբ: Այսպիսի նախաձեռնությունների արդյունքներից մեկը հենց այս մտածելակերպի զարգացումն է»,- ասաց Մարի Բարսեղյանը, Մայքրոսոֆտի նորարարական կենտրոնի տնօրեն:
Ավարտական միջոցառման ընթացքում ներկայացվեցին ծրագրի առաջին խմբի արդյունքները, մասնակիցները կիսվեցին իրենց տպավորություններով և փորձով, որից հետո տեղի ունեցավ վկայականների հանձնման արարողությունը:
Նախաձեռնությունը շարունակվում է, և երկու լրացուցիչ ուսումնական խմբերի դասընթացների ավարտից հետո, Ուկոմի աջակցությամբ, կկազմակերպվի Mini-CTF (Capture The Flag) կիբեռանվտանգության մրցույթ, որը կհավաքի ծրագրի գրեթե 70 մասնակիցներին, տալով նրանց հնարավորություն կիրառել իրենց գիտելիքները և հմտությունները գործնական միջավայրում:

News | 2026/07/17 11:00
With the support of Ucom, certificates of completion were awarded to the first group of participants of the “Cybersecurity Educational Program for School Students” initiative, implemented by Microsoft Innovation Center Armenia.
The initiative, designed for school students aged 14–17, aims to develop fundamental knowledge of cybersecurity, enhance digital literacy, and encourage safe and responsible behavior in the digital environment.
Ucom and Microsoft Innovation Center Help School Students Build Cybersecurity Skills 1
With the guidance of experienced specialists from Microsoft Innovation Center, the students learned about the key principles of cybersecurity, modern digital threats, and ways to protect themselves against them. They also gained practical skills that will help them navigate the everyday digital environment with greater confidence — from protecting personal data to communicating safely online.
“For Ucom, it is important to support initiatives that equip young people with both theoretical knowledge and practical skills for a safer digital future. Today, children and teenagers become active participants in the digital world from a very early age. Our task is to help them be not only active in this environment, but also protected, aware, and responsible,” said Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
Ucom and Microsoft Innovation Center Help School Students Build Cybersecurity Skills 2
“At Microsoft Innovation Center, we have come to firmly believe that cybersecurity should be accessible and understandable to every young person, not only to those who may choose this field as their future profession. When safe digital behavior is shaped from school age, young people use technologies with greater confidence and responsibility. Developing this mindset is one of the most important outcomes of initiatives like this,” said Mari Barseghyan, Director of Microsoft Innovation Center.
During the graduation event, the results of the program’s first group were presented, the participants shared their impressions and experience, after which the certificate award ceremony took place.
The initiative is ongoing, and after the completion of courses for two more study groups, a Mini-CTF (Capture The Flag) cybersecurity competition will be organized with the support of Ucom. The competition will bring together all of the program’s nearly 70 participants, giving them the opportunity to apply their knowledge and skills in a practical environment.