Ուկոմի աջակցությամբ, ավարտական վկայականներ են հանձնվել «Դպրոցականների համար նախատեսված կիբեռանվտանգության կրթական ծրագիր» նախաձեռնության առաջին խմբի մասնակիցներին, որը իրականացվում է Մայքրոսոֆտի նորարարական կենտրոնի կողմից Հայաստանում:
Այս նախաձեռնությունը, որը նախատեսված է 14-17 տարեկան դպրոցականների համար, նպատակ ունի զարգացնել կիբեռանվտանգության հիմնարար գիտելիքները, բարձրացնել թվային գրագիտությունը և խթանել անվտանգ և պատասխանատու վարքագիծը թվային միջավայրում:
Մայքրոսոֆտի նորարարական կենտրոնի փորձառու մասնագետների ղեկավարությամբ, ուսանողները սովորել են կիբեռանվտանգության հիմնական սկզբունքները, ժամանակակից թվային սպառնալիքները և պաշտպանվելու եղանակները: Նրանք նաև ձեռք են բերել գործնական հմտություններ, որոնք կօգնեն իրենց ավելի վստահորեն նավարկելու ամենօրյա թվային միջավայրում՝ անձնական տվյալները պաշտպանելուց մինչև անվտանգ հաղորդակցություն:
«Ուկոմի համար կարևոր է աջակցել այն նախաձեռնություններին, որոնք երիտասարդներին տրամադրում են թե՛ տեսական գիտելիքներ, թե՛ գործնական հմտություններ անվտանգ թվային ապագայի համար: Այսօր երեխաներն ու պատանիները շատ վաղուց են ակտիվ մասնակիցներ դառնում թվային աշխարհում: Մեր խնդիրը նրանց օգնելն է լինել ոչ միայն ակտիվ, այլ նաև պաշտպանված, տեղեկացված և պատասխանատու»,- ասաց Ուկոմի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Մայքրոսոֆտի նորարարական կենտրոնում մենք համոզված ենք, որ կիբեռանվտանգությունը պետք է հասանելի և հասկանալի լինի յուրաքանչյուր երիտասարդի համար, ոչ միայն նրանց, ովքեր կարող են ընտրել այս ոլորտը որպես ապագա մասնագիտություն: Երբ անվտանգ թվային վարքագիծը ձևավորվում է դպրոցական տարիքում, երիտասարդները տեխնոլոգիաներ օգտագործում են ավելի մեծ վստահությամբ և պատասխանատվությամբ: Այսպիսի նախաձեռնությունների արդյունքներից մեկը հենց այս մտածելակերպի զարգացումն է»,- ասաց Մարի Բարսեղյանը, Մայքրոսոֆտի նորարարական կենտրոնի տնօրեն:
Ավարտական միջոցառման ընթացքում ներկայացվեցին ծրագրի առաջին խմբի արդյունքները, մասնակիցները կիսվեցին իրենց տպավորություններով և փորձով, որից հետո տեղի ունեցավ վկայականների հանձնման արարողությունը:
Նախաձեռնությունը շարունակվում է, և երկու լրացուցիչ ուսումնական խմբերի դասընթացների ավարտից հետո, Ուկոմի աջակցությամբ, կկազմակերպվի Mini-CTF (Capture The Flag) կիբեռանվտանգության մրցույթ, որը կհավաքի ծրագրի գրեթե 70 մասնակիցներին, տալով նրանց հնարավորություն կիրառել իրենց գիտելիքները և հմտությունները գործնական միջավայրում:

Ucom и Центр инноваций Microsoft помогают школьникам развивать навыки кибербезопасности
С поддержкой Ucom сертификаты о завершении были вручены первой группе участников инициативы «Образовательная программа по кибербезопасности для школьников», реализуемой Центром инноваций Microsoft в Армении.
Инициатива, предназначенная для школьников в возрасте от 14 до 17 лет, направлена на развитие фундаментальных знаний в области кибербезопасности, повышение цифровой грамотности и поощрение безопасного и ответственного поведения в цифровой среде.
Ucom и Центр инноваций Microsoft помогают школьникам развивать навыки кибербезопасности 1
Под руководством опытных специалистов Центра инноваций Microsoft студенты узнали о ключевых принципах кибербезопасности, современных цифровых угрозах и способах защиты от них. Они также приобрели практические навыки, которые помогут им более уверенно ориентироваться в повседневной цифровой среде — от защиты личных данных до безопасного общения в интернете.
«Для Ucom важно поддерживать инициативы, которые обеспечивают молодежь как теоретическими знаниями, так и практическими навыками для более безопасного цифрового будущего. Сегодня дети и подростки становятся активными участниками цифрового мира с очень раннего возраста. Наша задача — помочь им быть не только активными в этой среде, но и защищенными, осведомленными и ответственными», — сказал Ралф Ирикия, генеральный директор Ucom.
Ucom и Центр инноваций Microsoft помогают школьникам развивать навыки кибербезопасности 2
«В Центре инноваций Microsoft мы твердо уверены, что кибербезопасность должна быть доступна и понятна каждому молодому человеку, а не только тем, кто может выбрать эту область в качестве своей будущей профессии. Когда безопасное цифровое поведение формируется с школьного возраста, молодые люди используют технологии с большей уверенностью и ответственностью. Развитие этого мышления — один из самых важных результатов таких инициатив», — сказала Мари Барсегян, директор Центра инноваций Microsoft.
Во время выпускного мероприятия были представлены результаты первой группы программы, участники поделились своими впечатлениями и опытом, после чего состоялась церемония вручения сертификатов.
Инициатива продолжается, и после завершения курсов для двух дополнительных учебных групп будет организован Mini-CTF (Capture The Flag) конкурс по кибербезопасности при поддержке Ucom. Конкурс соберет всех почти 70 участников программы, предоставив им возможность применить свои знания и навыки в практической среде.