Ուկոմի աջակցությամբ՝ «Արևորդի» բնապահպանական ՀԿ-ն Վայքի երեխաների և երիտասարդների սպորտային դպրոցում տեղադրել է 15 կՎտ հզորությամբ արևային էլեկտրակայան:
Սպորտային դպրոցում նախկինում տեղադրված էր 5 կՎտ հզորությամբ արևային էլեկտրակայան, սակայն դրա արտադրած էլեկտրաէներգիան բավարար չէր հաստատության ջեռուցման և օդափոխման կարիքները հոգալու համար: Նոր 15 կՎտ էլեկտրակայանի գործարկմամբ դպրոցը կարողանալու է գրեթե ամբողջությամբ հոգալ իր էլեկտրաէներգիայի պահանջները սեփական արևային էներգիայով:
«Ուկոմի համար կանաչ տեխնոլոգիաների ներդրումը ոչ միայն շրջակա միջավայրի պահպանություն է, այլ նաև համայնքային հաստատությունների արդյունավետության, կայունության և երկարաժամկետ կենսունակության բարելավում: Երբ սպորտային դպրոցը կարողանում է նվազեցնել իր էներգետիկ ծախսերը և այդ խնայողությունները ուղղել երեխաների պայմանների բարելավմանը, տեխնոլոգիան ստանում է հստակ սոցիալական արժեք: Վայքում իրականացված նախագիծը մեր մոտեցման ևս մեկ օրինակ է՝ ներդնել լուծումներ, որոնք միաժամանակ արժեք ստեղծում են մարդկանց, համայնքների և շրջակա միջավայրի համար», - ասել է Ուկոմի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Այս պահին սպորտային դպրոցում հաճախում է 430-ից ավելի երեխաներ: Այն առաջարկում է ֆուտբոլ, վոլեյբոլ, բասկետբոլ, քիքբոքս, կարատե, ծանրամարտ և սեղանի թենիս դասեր աղջիկների և տղաների համար, ինչպես նաև պարբերաբար անցկացնում է շախմատի մրցույթներ:
«Մենք համայնքային ենթակառուցվածքների էներգետիկ ինքնաբավությունը դիտարկում ենք որպես համակարգային միջոց, որը լուծում է ինչպես շրջակա միջավայրի, այնպես էլ տնտեսական մարտահրավերները: Դեցենտրալիզացված արևային էներգիայի արտադրությունը նվազեցնում է ածխածնի հետքը, strengthens energy security, and frees up resources that communities can redirect toward their priority needs. The project implemented at the Vayk Sports School is a practical example of this model», - ասել է «SunChild» բնապահպանական ՀԿ-ի նախագահ Սոնա Կալանտարյանը:
Ավելի կայուն և մատչելի էներգիայի հասանելիությունը կօգնի նվազեցնել սպորտային դպրոցի գործառնական ծախսերը և թույլ կտա խնայողությունները ուղղել երեխաների համար ավելի հարմար մարզական պայմանների ստեղծմանը: Միևնույն ժամանակ, արևային էլեկտրակայանը կուժեղացնի հաստատության էներգետիկ ինքնաբավությունը և կրճատի նրա շրջակա միջավայրի վրա ազդեցությունը:
Ուկոմի և «SunChild» բնապահպանական ՀԿ-ի միջև համագործակցության չորս տարիների ընթացքում արդեն տեղադրվել է 18 արևային էլեկտրակայան մանկապարտեզներում, համայնքային շենքերում և ենթակառուցվածքներում Հայաստանի տարբեր շրջաններում, ինչը նպաստում է ավելի մեծ շրջակա միջավայրի կայունությանը և տնտեսական արդյունավետությանը:

Ucom поддерживает установку солнечной электростанции мощностью 15 кВт в спортивной школе Вайка
С поддержкой Ucom в спортивной школе для детей и молодежи Вайка была установлена солнечная электростанция мощностью 15 кВт.
Ранее в спортивной школе была установлена солнечная электростанция мощностью 5 кВт, финансируемая сообществом. Однако вырабатываемой ею электроэнергии было недостаточно для удовлетворения потребностей в отоплении и вентиляции учреждения. С запуском новой солнечной электростанции мощностью 15 кВт школа сможет почти полностью покрыть свои потребности в электроэнергии за счет солнечной энергии.
«Для Ucom инвестиции в зеленые технологии — это не только защита окружающей среды. Это также улучшение эффективности, устойчивости и долгосрочной жизнеспособности общественных учреждений. Когда спортивная школа может снизить свои энергетические расходы и перенаправить эти сбережения на улучшение условий для детей, технологии получают четкую социальную ценность. Проект, реализованный в Вайке, является еще одним примером нашего подхода — инвестировать в решения, которые одновременно создают ценность для людей, сообществ и окружающей среды», — сказал генеральный директор Ucom Ральф Ирикия.
В настоящее время в спортивной школе обучается более 430 детей. Она предлагает занятия по футболу, волейболу, баскетболу, кикбоксингу, карате, тяжелой атлетике и настольному теннису для девочек и мальчиков, а также регулярно проводит шахматные турниры.
«Мы рассматриваем энергетическую независимость общественной инфраструктуры как один из системных способов решения как экологических, так и экономических проблем. Децентрализованное производство солнечной энергии снижает углеродный след, укрепляет энергетическую безопасность и освобождает ресурсы, которые сообщества могут перенаправить на свои приоритетные нужды. Проект, реализованный в спортивной школе Вайка, является практическим примером этой модели», — сказала президент экологической НПО SunChild Сона Калантарьян.
Доступ к стабильной и доступной энергии поможет снизить операционные расходы спортивной школы и позволит использовать сбережения для создания более комфортных условий для тренировок детей. В то же время солнечная электростанция укрепит энергетическую независимость учреждения и снизит его воздействие на окружающую среду.
За четыре года сотрудничества между Ucom и экологической НПО SunChild уже было установлено 18 солнечных электростанций в детских садах, общественных зданиях и инфраструктурных объектах в различных регионах Армении, что способствует большей экологической устойчивости и экономической эффективности.