Ուկոմը աջակցում է 10 կՎտ արևային կայանի տեղադրմանը Շենավանում, Լոռի
Ուկոմը աջակցում է նոր արևային կայանի ստեղծմանը, որը կծառայի համայնքի մանկապարտեզին և սպորտային դպրոցին
Ուկոմի աջակցությամբ, SunChild բնապահպանական ՀԿ-ն տեղադրել է 10 կՎտ հզորությամբ նոր արևային կայան Շենավանի բնակավայրում, որը նախատեսված է համայնքի մանկապարտեզի և սպորտային դպրոցի էներգետիկ պահանջները բավարարելու համար:
Արևային կայանի գործարկումը հնարավորություն կտա զգալիորեն նվազեցնել համայնքի բյուջեի էներգետիկ ծախսերը: Արտադրված էներգիան, ինչպես նաև դրա արդյունքում խնայված միջոցները, ուղղվելու են կրթական և սպորտային հաստատությունների ջեռուցման կարիքների հոգալուն, ստեղծելով ավելի ջերմ և հարմարավետ պայմաններ երեխաների և երիտասարդների համար:
«Ուկոմի համար կանաչ օրակարգը պարզապես կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության առանձին ոլորտ չէ, այլ մեր երկարաժամկետ ռազմավարության կարևոր մասը: Շենավանում իրականացված նախագիծը դրա հստակ օրինակն է: Կանաչ տեխնոլոգիաների միջոցով մենք օգնում ենք համայնքին նվազեցնել ծախսերը, բարձրացնել էներգետիկ անկախությունը և ստեղծել ավելի հարմարավետ պայմաններ երեխաների համար: Մենք վստահ ենք, որ բիզնեսի իրական ազդեցությունը չափվում է ոչ միայն մատուցվող ծառայություններով, այլ նաև մարդկանց, համայնքների և շրջակա միջավայրի համար ստեղծվող երկարաժամկետ արժեքով», - ասաց Ուկոմի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Արևային կայանի տեղադրումը ևս մեկ քայլ է Լոռու մարզում վերականգնվող էներգիայի զարգացման և կլիմայական մարտահրավերներին դիմակայելու ուղղությամբ: Այն տարիներ շարունակ ծառայելու է տեղական կրթական հաստատություններին որպես կայուն և անվտանգ էներգիայի աղբյուր:
Ուկոմը և SunChild բնապահպանական ՀԿ-ն տարիների փորձ ունեն համատեղ ծրագրեր իրականացնելիս: Համագործակցության շրջանակներում կողմերը կյանքի են կոչել մի շարք նախագծեր՝ սկսած SunChild միջազգային բնապահպանական փառատոնի տարեկան աջակցությունից և երիտասարդների շրջանում էկո-գիտակցության խթանումից մինչև հեռավոր համայնքներում էներգաարդյունավետ և վերականգնվող էներգիայի համակարգերի տեղադրում:

Ucom поддерживает установку солнечной электростанции мощностью 10 кВт в Шенаване, Лори
Ucom поддерживает создание новой солнечной электростанции, которая будет обслуживать детский сад и спортивную школу общины
С поддержкой Ucom, экологическая НПО SunChild установила новую солнечную электростанцию мощностью 10 кВт в поселке Шенаван в регионе Лори Армении. Станция предназначена для удовлетворения энергетических потребностей местного детского сада и спортивной школы.
Запуск солнечной электростанции позволит значительно сократить энергетические расходы бюджета сообщества. Сгенерированная энергия, а также сэкономленные средства будут направлены на покрытие потребностей в отоплении образовательных и спортивных учреждений в зимние месяцы, создавая более теплые и комфортные условия для детей и подростков.
«Для Ucom зеленая повестка дня не просто отдельная область корпоративной социальной ответственности, но важная часть нашей долгосрочной стратегии. Проект, реализованный в Шенаване, является ярким примером этого подхода: с помощью зеленых технологий мы помогаем сообществу сократить расходы, повысить энергетическую независимость и создать более комфортные условия для детей. Мы уверены, что реальное влияние бизнеса измеряется не только предоставляемыми услугами, но и долгосрочной ценностью, которую он создает для людей, сообществ и окружающей среды», - сказал генеральный директор Ucom Ралф Йирикян.
Установка солнечной электростанции является еще одним шагом к развитию возобновляемой энергии в регионе Лори и устойчивости к климатическим вызовам. На протяжении многих лет она будет служить местным образовательным учреждениям как устойчивый и безопасный источник энергии.
Ucom и экологическая НПО SunChild имеют многолетний опыт реализации совместных программ. В рамках их сотрудничества стороны реализовали ряд проектов — от ежегодной поддержки Международного экологического фестиваля SunChild и продвижения экологического сознания среди молодежи до установки энергоэффективных и возобновляемых энергетических систем в удаленных сообществах.