Օրենսդրական փոփոխություններ առցանց խաղային գործունեության և ֆինանսական հաշիվների մասին
Նոր կարգավորումներ՝ առցանց խաղային ոլորտում և ֆինանսական տեղեկատվության ավտոմատ փոխանակման համակարգում
ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանն Ազգային ժողովում ներկայացրել է «Խաղային գործունեության կարգավորման մասին» օրենքում և հարակից օրենքներում, ինչպես նաև «Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությունները:
Առցանց խաղային գործունեության ոլորտում առաջարկվում են նոր կարգավորումներ
«Խաղային գործունեության կարգավորման մասին» օրենքում և հարակից օրենքներում առաջարկվող փոփոխություններով նախատեսվում է ուժեղացնել վերահսկողությունը առցանց խաղային գործունեության ոլորտում և բարձրացնել գործող կարգավորումների արդյունավետությունը։ Վերջին տարիներին խաղային ծառայությունների շուկան զգալիորեն տեղափոխվել է առցանց միջավայր, ինչի արդյունքում Հայաստանի Հանրապետությունում հասանելի են դարձել նաև չլիցենզավորված կազմակերպիչների կողմից առաջարկվող խաղային ծառայություններ։ Դրանք գործում են Հայաստանի Հանրապետության իրավական դաշտից դուրս, սակայն համացանցի միջոցով հասանելի են տեղական օգտատերերին:
Չնայած գործող կարգավորումները նախատեսում են լիցենզավորման, գովազդի սահմանափակման և վերահսկողության մեխանիզմներ, սակայն գործնականում չեն ապահովում դրանց ամբողջական կիրառելիությունը առցանց միջավայրում։ Մասնավորապես, չկան բավարար արդյունավետ գործիքներ՝ չլիցենզավորված կայքերի հասանելիությունը սահմանափակելու, դրանց գովազդը կանխելու և ֆինանսական հոսքերը վերահսկելու համար:
Նախագծով առաջարկվում է կատարել մի շարք փոփոխություններ՝ ուղղված կարգավորման առկա բացերի վերացմանն ու պետական վերահսկողության արդյունավետության բարձրացմանը։ Մասնավորապես, նախատեսվում է բարելավել չլիցենզավորված կայքերի արգելափակման մեխանիզմը, սահմանափակել դրանց գովազդը, ուժեղացնել ֆինանսական հոսքերի վերահսկողությունը և ապահովել նման կայքերի հասանելիության սահմանափակում հեռահաղորդակցության օպերատորների միջոցով:
Փոփոխությունները նպատակ ունեն ապահովել լիցենզավորված խաղային շուկայի պաշտպանությունը, հավասար մրցակցային պայմանները և պետական վերահսկողության առավել արդյունավետ իրականացումն առցանց միջավայրում:
Ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ տեղեկությունների ավտոմատ փոխանակում
«Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքում փոփոխությունները ուղղված են ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ տեղեկությունների ավտոմատ փոխանակման համակարգի կատարելագործմանը և դրա համապատասխանեցմանը ՏՀԶԿ-ի միջազգային ստանդարտներին ու առաջատար փորձին:
Հստակեցվում են ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ տեղեկությունների ավտոմատ փոխանակման գործընթացում կիրառվող հիմնական հասկացություններն ու ընթացակարգերը։ Ֆինանսական հաստատությունների կողմից ստանդարտի պահանջների կատարման նկատմամբ վերահսկողությունն այսուհետ կիրականացնի հարկային մարմինը՝ հաշվի առնելով, որ տեղեկությունների հավաքագրումն ու փոխանակումը կատարվում են բացառապես հարկային նպատակներով:
Նախատեսվում է նաև պատասխանատվություն սահմանել այն դեպքերի համար, երբ անձինք ֆինանսական հաստատություններին տրամադրում են կեղծ, թերի կամ ոչ ամբողջական տեղեկություններ կամ չեն ներկայացնում օրենքով պահանջվող տվյալները:
Օրենքով վերանայվում է նաև հաշվետու ֆինանսական հաստատությունների կողմից հարկային մարմնին տեղեկությունների ներկայացման ժամկետը՝ մայիսի 10-ի փոխարեն սահմանվելով մինչև հունիսի 30-ը:
Ընդունված փոփոխությունները կնպաստեն տեղեկությունների ավտոմատ փոխանակման համակարգի առավել արդյունավետ և միասնական կիրառմանը, միջազգային պարտավորությունների պատշաճ կատարմանը, ինչպես նաև հարկային վարչարարության արդյունավետության բարձրացմանը:

Legislative Changes on Online Gambling and Financial Account Information Exchange
The Deputy Chairman of the State Revenue Committee, Rafael Gevorgyan, presented proposed amendments to the law on regulating gambling activities and related laws, as well as to the law on making amendments and additions to the Tax Code of the Republic of Armenia in the National Assembly:
New regulations proposed in online gambling
Proposed amendments to the law on regulating gambling activities and related laws aim to strengthen control in the online gambling sector and enhance the effectiveness of existing regulations. In recent years, the market for gambling services has significantly shifted to the online environment, resulting in the availability of gambling services offered by unlicensed operators in the Republic of Armenia. These operate outside of Armenia's legal framework but are accessible to local users via the internet.
Despite existing regulations providing for licensing, advertising restrictions, and control mechanisms, they do not ensure full applicability in the online environment. Specifically, there are insufficient effective tools to restrict access to unlicensed websites, prevent their advertising, and control financial flows.
The draft also proposes several changes aimed at addressing existing regulatory gaps and enhancing the effectiveness of state control. In particular, it is proposed to improve the mechanism for blocking unlicensed websites, restrict their advertising, strengthen control over financial flows, and ensure access restrictions to such websites through telecommunications operators, as well as limit transactions for receiving and transferring funds for the purpose of organizing gambling activities by commercial banks and payment organizations.
The changes aim to protect the licensed gambling market, create equal competitive conditions, and implement state control more effectively in the online environment.
Automated exchange of information on financial accounts
The amendments to the law on making changes and additions to the Tax Code of the Republic of Armenia are aimed at improving the automated exchange system for information on financial accounts and aligning it with international standards and best practices of the OECD.
Key concepts and procedures used in the automated exchange of information on financial accounts are clarified. The tax authorities will now oversee compliance with the standard requirements by financial institutions, considering that the collection and exchange of information is conducted exclusively for tax purposes.
Responsibility will also be established for cases where individuals provide false, incomplete, or outdated information to financial institutions or fail to provide the required data by law. The law also revises the deadline for reporting by accountable financial institutions to tax authorities, changing it from May 10 to June 30.
The accepted changes will contribute to a more effective and uniform implementation of the automated exchange of information system, proper fulfillment of international obligations, and increased efficiency of tax administration.