Օրենսդրական փոփոխություններ առցանց խաղային գործունեության և ֆինանսական հաշիվների մասին
Նոր կարգավորումներ՝ առցանց խաղային ոլորտում և ֆինանսական տեղեկատվության ավտոմատ փոխանակման համակարգում
ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանն Ազգային ժողովում ներկայացրել է «Խաղային գործունեության կարգավորման մասին» օրենքում և հարակից օրենքներում, ինչպես նաև «Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությունները:
Առցանց խաղային գործունեության ոլորտում առաջարկվում են նոր կարգավորումներ
«Խաղային գործունեության կարգավորման մասին» օրենքում և հարակից օրենքներում առաջարկվող փոփոխություններով նախատեսվում է ուժեղացնել վերահսկողությունը առցանց խաղային գործունեության ոլորտում և բարձրացնել գործող կարգավորումների արդյունավետությունը։ Վերջին տարիներին խաղային ծառայությունների շուկան զգալիորեն տեղափոխվել է առցանց միջավայր, ինչի արդյունքում Հայաստանի Հանրապետությունում հասանելի են դարձել նաև չլիցենզավորված կազմակերպիչների կողմից առաջարկվող խաղային ծառայություններ։ Դրանք գործում են Հայաստանի Հանրապետության իրավական դաշտից դուրս, սակայն համացանցի միջոցով հասանելի են տեղական օգտատերերին:
Չնայած գործող կարգավորումները նախատեսում են լիցենզավորման, գովազդի սահմանափակման և վերահսկողության մեխանիզմներ, սակայն գործնականում չեն ապահովում դրանց ամբողջական կիրառելիությունը առցանց միջավայրում։ Մասնավորապես, չկան բավարար արդյունավետ գործիքներ՝ չլիցենզավորված կայքերի հասանելիությունը սահմանափակելու, դրանց գովազդը կանխելու և ֆինանսական հոսքերը վերահսկելու համար:
Նախագծով առաջարկվում է կատարել մի շարք փոփոխություններ՝ ուղղված կարգավորման առկա բացերի վերացմանն ու պետական վերահսկողության արդյունավետության բարձրացմանը։ Մասնավորապես, նախատեսվում է բարելավել չլիցենզավորված կայքերի արգելափակման մեխանիզմը, սահմանափակել դրանց գովազդը, ուժեղացնել ֆինանսական հոսքերի վերահսկողությունը և ապահովել նման կայքերի հասանելիության սահմանափակում հեռահաղորդակցության օպերատորների միջոցով:
Փոփոխությունները նպատակ ունեն ապահովել լիցենզավորված խաղային շուկայի պաշտպանությունը, հավասար մրցակցային պայմանները և պետական վերահսկողության առավել արդյունավետ իրականացումն առցանց միջավայրում:
Ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ տեղեկությունների ավտոմատ փոխանակում
«Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքում փոփոխությունները ուղղված են ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ տեղեկությունների ավտոմատ փոխանակման համակարգի կատարելագործմանը և դրա համապատասխանեցմանը ՏՀԶԿ-ի միջազգային ստանդարտներին ու առաջատար փորձին:
Հստակեցվում են ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ տեղեկությունների ավտոմատ փոխանակման գործընթացում կիրառվող հիմնական հասկացություններն ու ընթացակարգերը։ Ֆինանսական հաստատությունների կողմից ստանդարտի պահանջների կատարման նկատմամբ վերահսկողությունն այսուհետ կիրականացնի հարկային մարմինը՝ հաշվի առնելով, որ տեղեկությունների հավաքագրումն ու փոխանակումը կատարվում են բացառապես հարկային նպատակներով:
Նախատեսվում է նաև պատասխանատվություն սահմանել այն դեպքերի համար, երբ անձինք ֆինանսական հաստատություններին տրամադրում են կեղծ, թերի կամ ոչ ամբողջական տեղեկություններ կամ չեն ներկայացնում օրենքով պահանջվող տվյալները:
Օրենքով վերանայվում է նաև հաշվետու ֆինանսական հաստատությունների կողմից հարկային մարմնին տեղեկությունների ներկայացման ժամկետը՝ մայիսի 10-ի փոխարեն սահմանվելով մինչև հունիսի 30-ը:
Ընդունված փոփոխությունները կնպաստեն տեղեկությունների ավտոմատ փոխանակման համակարգի առավել արդյունավետ և միասնական կիրառմանը, միջազգային պարտավորությունների պատշաճ կատարմանը, ինչպես նաև հարկային վարչարարության արդյունավետության բարձրացմանը:

Законодательные изменения в области онлайн-гемблинга и обмена информацией о финансовых счетах
Заместитель председателя ГНС Рафаэль Геворгян представил в Национальном собрании предлагаемые изменения в закон «О регулировании азартной деятельности» и сопутствующие законы, а также в закон «О внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс Республики Армения»:
Предлагаются новые регулирования в области онлайн-гемблинга
Предлагаемые изменения в закон «О регулировании азартной деятельности» и сопутствующие законы направлены на усиление контроля в области онлайн-гемблинга и повышение эффективности действующих регуляций. В последние годы рынок азартных услуг значительно переместился в онлайн-среду, в результате чего в Республике Армения стали доступны азартные услуги, предлагаемые нелицензированными операторами. Они действуют вне правового поля Республики Армения, но доступны местным пользователям через интернет.
Несмотря на то, что действующие регуляции предусматривают механизмы лицензирования, ограничения рекламы и контроля, на практике они не обеспечивают полного применения в онлайн-среде. В частности, отсутствуют достаточные эффективные инструменты для ограничения доступа к нелицензированным сайтам, предотвращения их рекламы и контроля финансовых потоков.
Проектом предлагается внести ряд изменений, направленных на устранение существующих пробелов в регулировании и повышение эффективности государственного контроля. В частности, планируется улучшить механизм блокировки нелицензированных сайтов, ограничить их рекламу, усилить контроль за финансовыми потоками и обеспечить ограничение доступа к таким сайтам через операторов связи, а также ограничить операции по получению и переводу денежных средств для организации азартной деятельности со стороны коммерческих банков и платежных организаций.
Изменения направлены на защиту лицензированного рынка азартных игр, создание равных условий для конкуренции и более эффективное осуществление государственного контроля в онлайн-среде.
Автоматизированный обмен информацией о финансовых счетах
Изменения в законе «О внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс Республики Армения» направлены на совершенствование системы автоматизированного обмена информацией о финансовых счетах и ее соответствие международным стандартам и передовому опыту ОЭСР.
Уточняются основные понятия и процедуры, применяемые в процессе автоматизированного обмена информацией о финансовых счетах. Контроль за соблюдением требований стандарта со стороны финансовых учреждений будет осуществляться налоговыми органами, учитывая, что сбор и обмен информации осуществляется исключительно в налоговых целях.
Также планируется установить ответственность за случаи, когда лица предоставляют финансовым учреждениям ложные, неполные или неактуальные сведения или не представляют требуемую законом информацию. Законом пересматривается также срок представления отчетными финансовыми учреждениями информации в налоговые органы, который устанавливается до 30 июня вместо 10 мая.
Принятые изменения способствуют более эффективному и единообразному применению системы автоматизированного обмена информацией, надлежащему выполнению международных обязательств, а также повышению эффективности налогового администрирования.