OpenAI-ն և Google-ը իրենց առաջատար արհեստական բանականության մոդելները տրամադրել են Պենտագոնի «սև ցուցակում» ընդգրկված չինական տեխնոլոգիական հսկաներին, հայտնում է Financial Times-ը։
Ամերիկյան ընկերությունները FT-ին հաստատել են, որ արհեստական բանականության ծառայություններ են մատուցել Alibaba-ի, Baidu-ի և Tencent-ի Սինգապուրում գրանցված դուստր ընկերություններին, որոնց ԱՄՆ իշխանությունները մեղադրում են Չինաստանի զինված ուժերի հետ համագործակցելու մեջ։
OpenAI-ն հայտնել է, որ դեռ անցյալ ամիս դադարեցրել է Alibaba-ի հետ կապ ունեցող օգտատերերի մուտքը դեպի իր API-ն (ծրագրավորման ինտերֆեյս), որը մշակողներին թույլ է տալիս հեռավար կերպով օգտագործել ընկերության արհեստական բանականության մոդելները։ Ինչպես նշվում է հոդվածում, այդ որոշումը պայմանավորված էր դրանց հնարավոր ապօրինի օգտագործման վերաբերյալ մտահոգություններով։
Ընկերությունը FT-ին նաև հայտնել է, որ Չինաստանի տարածքում հասանելիություն չի տրամադրում իր մոդելներին, սակայն հաստատել է, որ թույլատրում է «որոշ ընկերությունների», որոնք ունեն չինացի սեփականատերեր կամ գլխավոր գրասենյակներ, օգտվել իր գործիքներից այն երկրներում, «որտեղ մենք կարող ենք ապահովել անվտանգության միջոցների պահպանումը և վերահսկել մոդելների դիստիլյացիայի դեպքերը»։
OpenAI-ը հավելել է՝ իրենք կցանկանային, որ հնարավորինս շատ երկրներ օգտագործեն ժողովրդավարական արժեքներով ձևավորված արհեստական բանականություն, այլ ոչ թե ավտորիտար վարչակարգերի կողմից վերահսկվող արհեստական բանականություն։ Ընկերությունում նաև ընդգծել են, որ «չեն կարծում, թե միայն ազգային պատկանելությունը պետք է որոշի տեխնոլոգիաներից օգտվելու իրավունքը»։
Իր հերթին, Google-ը FT-ին հայտնել է, որ իր արհեստական բանականության ծառայությունները հասանելի են Հոնկոնգում և Սինգապուրում՝ օգտագործման կանոնների պահպանման պայմանով։ Ընկերությունը նաև նշել է, որ միայն աշխարհագրական սահմանափակումները բավարար չեն մոդելների դիստիլյացիայի ռիսկը նվազեցնելու համար, քանի որ փորձառու չարաշահողները կարող են հեշտությամբ շրջանցել դրանք։
Թեև, ինչպես նշում է հրատարակությունը, նման գործարքները ներկայումս օրինական են, դրանք կրկին ակտիվացրել են ԱՄՆ-ում արհեստական բանականության մոդելների արտահանման նկատմամբ վերահսկողությունն ուժեղացնելու կոչերը՝ չիպերի արտահանման գործող սահմանափակումների օրինակով։
ԱՄՆ կառավարությունն արդեն քայլեր է ձեռնարկել որոշ առաջատար արհեստական բանականության մոդելների հասանելիությունը վերահսկելու ուղղությամբ, այդ թվում՝ Anthropic ընկերության Mythos և Fable մոդելների, ինչպես նաև OpenAI-ի GPT-5.6 մոդելի նկատմամբ։
Սակայն, հոդվածի համաձայն, Վաշինգտոնը դեռևս ամբողջությամբ չի արգելել առաջատար արհեստական բանականության ծրագրային ապահովման օգտագործումը չինական կազմակերպությունների կողմից, նույնիսկ եթե դրանք ընդգրկված են այսպես կոչված 1260H ցուցակում՝ ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից հաստատված այն ընկերությունների «սև ցուցակում», որոնք, ըստ ամերիկյան իշխանությունների՝ կապված են Չինաստանի Ժողովրդա-ազատագրական բանակի հետ։

OpenAI и Google продали модели искусственного интеллекта компаниям из «черного списка» Китая
OpenAI и Google предоставили свои передовые модели искусственного интеллекта китайским технологическим гигантам, включенным в «черный список» Пентагона, сообщает Financial Times.
Американские компании подтвердили FT, что предоставили услуги искусственного интеллекта дочерним компаниям Alibaba, Baidu и Tencent, зарегистрированным в Сингапуре, которые, по мнению властей США, сотрудничают с вооруженными силами Китая.
OpenAI сообщила, что в прошлом месяце прекратила доступ к своему API (интерфейсу программирования приложений) для пользователей, связанных с Alibaba, что позволяет разработчикам удаленно использовать модели искусственного интеллекта компании. Как отмечается в статье, это решение было вызвано опасениями по поводу возможного незаконного использования.
Компания также сообщила FT, что не предоставляет доступ к своим моделям на территории Китая, но подтвердила, что разрешает «некоторым компаниям», имеющим китайских владельцев или головные офисы, использовать свои инструменты в странах, «где мы можем обеспечить соблюдение мер безопасности и контролировать случаи дистилляции моделей».
OpenAI добавила, что они хотели бы, чтобы как можно больше стран использовали искусственный интеллект, сформированный на демократических ценностях, а не контролируемый авторитарными режимами. В компании также подчеркнули, что «не считают, что только национальная принадлежность должна определять право на использование технологий».
В свою очередь, Google сообщила FT, что ее услуги искусственного интеллекта доступны в Гонконге и Сингапуре при соблюдении правил использования. Компания также отметила, что одних только географических ограничений недостаточно для снижения риска дистилляции моделей, так как опытные злоумышленники могут легко их обойти.
Хотя, как отмечает издание, такие сделки в настоящее время законны, они вновь активизировали призывы к ужесточению контроля над экспортом моделей искусственного интеллекта в США, как это было сделано с ограничениями на экспорт чипов.
Правительство США уже предприняло шаги для контроля доступа к некоторым передовым моделям искусственного интеллекта, включая модели Mythos и Fable компании Anthropic, а также модель GPT-5.6 от OpenAI.
Тем не менее, согласно статье, Вашингтон все еще не полностью запретил использование передового программного обеспечения искусственного интеллекта китайскими организациями, даже если они включены в так называемый список 1260H, который был утвержден Конгрессом США и включает компании, которые, по мнению американских властей, связаны с Народно-освободительной армией Китая.