OpenAI-ն և Google-ը իրենց առաջատար արհեստական բանականության մոդելները տրամադրել են Պենտագոնի «սև ցուցակում» ընդգրկված չինական տեխնոլոգիական հսկաներին, հայտնում է Financial Times-ը։
Ամերիկյան ընկերությունները FT-ին հաստատել են, որ արհեստական բանականության ծառայություններ են մատուցել Alibaba-ի, Baidu-ի և Tencent-ի Սինգապուրում գրանցված դուստր ընկերություններին, որոնց ԱՄՆ իշխանությունները մեղադրում են Չինաստանի զինված ուժերի հետ համագործակցելու մեջ։
OpenAI-ն հայտնել է, որ դեռ անցյալ ամիս դադարեցրել է Alibaba-ի հետ կապ ունեցող օգտատերերի մուտքը դեպի իր API-ն (ծրագրավորման ինտերֆեյս), որը մշակողներին թույլ է տալիս հեռավար կերպով օգտագործել ընկերության արհեստական բանականության մոդելները։ Ինչպես նշվում է հոդվածում, այդ որոշումը պայմանավորված էր դրանց հնարավոր ապօրինի օգտագործման վերաբերյալ մտահոգություններով։
Ընկերությունը FT-ին նաև հայտնել է, որ Չինաստանի տարածքում հասանելիություն չի տրամադրում իր մոդելներին, սակայն հաստատել է, որ թույլատրում է «որոշ ընկերությունների», որոնք ունեն չինացի սեփականատերեր կամ գլխավոր գրասենյակներ, օգտվել իր գործիքներից այն երկրներում, «որտեղ մենք կարող ենք ապահովել անվտանգության միջոցների պահպանումը և վերահսկել մոդելների դիստիլյացիայի դեպքերը»։
OpenAI-ը հավելել է՝ իրենք կցանկանային, որ հնարավորինս շատ երկրներ օգտագործեն ժողովրդավարական արժեքներով ձևավորված արհեստական բանականություն, այլ ոչ թե ավտորիտար վարչակարգերի կողմից վերահսկվող արհեստական բանականություն։ Ընկերությունում նաև ընդգծել են, որ «չեն կարծում, թե միայն ազգային պատկանելությունը պետք է որոշի տեխնոլոգիաներից օգտվելու իրավունքը»։
Իր հերթին, Google-ը FT-ին հայտնել է, որ իր արհեստական բանականության ծառայությունները հասանելի են Հոնկոնգում և Սինգապուրում՝ օգտագործման կանոնների պահպանման պայմանով։ Ընկերությունը նաև նշել է, որ միայն աշխարհագրական սահմանափակումները բավարար չեն մոդելների դիստիլյացիայի ռիսկը նվազեցնելու համար, քանի որ փորձառու չարաշահողները կարող են հեշտությամբ շրջանցել դրանք։
Թեև, ինչպես նշում է հրատարակությունը, նման գործարքները ներկայումս օրինական են, դրանք կրկին ակտիվացրել են ԱՄՆ-ում արհեստական բանականության մոդելների արտահանման նկատմամբ վերահսկողությունն ուժեղացնելու կոչերը՝ չիպերի արտահանման գործող սահմանափակումների օրինակով։
ԱՄՆ կառավարությունն արդեն քայլեր է ձեռնարկել որոշ առաջատար արհեստական բանականության մոդելների հասանելիությունը վերահսկելու ուղղությամբ, այդ թվում՝ Anthropic ընկերության Mythos և Fable մոդելների, ինչպես նաև OpenAI-ի GPT-5.6 մոդելի նկատմամբ։
Սակայն, հոդվածի համաձայն, Վաշինգտոնը դեռևս ամբողջությամբ չի արգելել առաջատար արհեստական բանականության ծրագրային ապահովման օգտագործումը չինական կազմակերպությունների կողմից, նույնիսկ եթե դրանք ընդգրկված են այսպես կոչված 1260H ցուցակում՝ ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից հաստատված այն ընկերությունների «սև ցուցակում», որոնք, ըստ ամերիկյան իշխանությունների՝ կապված են Չինաստանի Ժողովրդա-ազատագրական բանակի հետ։

OpenAI and Google Sell AI Models to Companies on China's 'Blacklist'
OpenAI and Google have provided their leading artificial intelligence models to Chinese tech giants included in the Pentagon's 'blacklist,' according to the Financial Times.
The American companies confirmed to FT that they have offered AI services to subsidiaries of Alibaba, Baidu, and Tencent registered in Singapore, which U.S. authorities accuse of collaborating with China's armed forces.
OpenAI stated that it had suspended access to its API (application programming interface) for users associated with Alibaba last month, which allows developers to remotely use the company's AI models. The article notes that this decision was driven by concerns over potential illegal use.
The company also told FT that it does not provide access to its models within China but confirmed that it allows 'certain companies' with Chinese owners or headquarters to use its tools in countries 'where we can ensure the preservation of security measures and monitor cases of model distillation.'
OpenAI added that they would like as many countries as possible to use AI shaped by democratic values rather than AI controlled by authoritarian regimes. The company also emphasized that they 'do not believe that only national affiliation should determine the right to use technologies.'
In turn, Google informed FT that its AI services are available in Hong Kong and Singapore, provided that usage rules are followed. The company also noted that geographical restrictions alone are not sufficient to reduce the risk of model distillation, as experienced abusers can easily circumvent them.
Although, as the publication notes, such transactions are currently legal, they have reignited calls in the U.S. to strengthen controls over the export of AI models, similar to existing restrictions on chip exports.
The U.S. government has already taken steps to control access to certain leading AI models, including Anthropic's Mythos and Fable models, as well as OpenAI's GPT-5.6 model.
However, according to the article, Washington has not yet fully banned the use of leading AI software by Chinese organizations, even if they are included in the so-called 1260H list approved by the U.S. Congress, which includes companies that, according to U.S. authorities, are linked to the People's Liberation Army of China.