ՕՊԵԿ+-ը նախատեսում է դադարեցնել նավթի արդյունահանման քվոտաների ավելացումը
ՕՊԵԿ+-ը նախատեսում է սեպտեմբերից հետո դադարեցնել նավթի արդյունահանման քվոտաների ավելացումը, քանի որ շարունակում է գնահատել Իրանի հետ պատերազմի արագ փոփոխվող ազդեցությունը համաշխարհային առաջարկի վրա, Bloomberg-ին հայտնել են երկու պատվիրակներ:
Նրանց խոսքով՝ արտադրողների դաշինքը ներկայում նախատեսում է մոտ ժամանակներս կայանալիք վիրտուալ նիստում հաստատել արդյունահանման քվոտայի օրական 188.000 բարելով ավելացումը: Դա կավարտի ներկայիս ավելացումների փուլը, և այս տարվա ընթացքում նոր բարձրացումներ չեն նախատեսվում:
Միևնույն ժամանակ պատվիրակներից մեկը նշել է, որ այս ծրագիրը կարող է փոփոխվել՝ կախված իրավիճակի զարգացումներից:
Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպությունը արդեն մի քանի ամիս աստիճանաբար մեծացնում է իր անդամներին թույլատրված արդյունահանման ծավալները և դեռ մայիսին հաստատել էր ժամանակացույց, որը նախատեսում էր քվոտաների բարձրացումը շարունակել մինչև սեպտեմբեր:
Սակայն գործնականում պատերազմը այդ քայլերը մեծապես խորհրդանշական է դարձրել, քանի որ խմբի Մերձավոր Արևելքի առանցքային անդամները ստիպված են եղել կրճատել արդյունահանման և արտահանման զգալի ծավալներ:
Հակամարտության ընթացքում լարվածության և հարաբերական դադարների հերթագայության պայմաններում նավթի գները շարունակում են մնալ խիստ տատանողական: Անցած շաբաթ Brent տեսակի նավթի ֆյուչերսների գինը գերազանցել էր 100 դոլարը մեկ բարելի դիմաց, սակայն ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև ռազմական գործողությունների դադարից հետո կրկին իջել էր 90 դոլարից ցածր:
Հակամարտության ընթացքում Թեհրանը հարձակվել է Հորմուզի նեղուցով անցնող նավթատար տանկերների վրա, ինչը անորոշություն է ստեղծել մատակարարումների շուրջ և բարդացրել ՕՊԵԿ+-ի որոշումները արդյունահանման ծավալների վերաբերյալ՝ ուժեղացնելով նավթի գների տատանումները:
Սաուդյան Արաբիայի էներգետիկայի նախարարությունը չի արձագանքել մեկնաբանության հարցմանը, իսկ ՕՊԵԿ-ում նույնպես չեն պատասխանել հեռախոսազանգին:

ОПЕК+ планирует прекратить увеличение квот на добычу нефти
ОПЕК+ планирует прекратить увеличение квот на добычу нефти после сентября, поскольку продолжает оценивать быстро меняющееся влияние войны с Ираном на мировое предложение, сообщили Bloomberg два делегата.
По их словам, производственный альянс в настоящее время планирует утвердить увеличение квоты на добычу на 188 000 баррелей в день на ближайшем виртуальном заседании. Это завершит текущий этап увеличений, и новых повышений в этом году не планируется.
В то же время один из делегатов отметил, что этот план может измениться в зависимости от развития ситуации.
Организация стран-экспортеров нефти уже несколько месяцев постепенно увеличивает объемы добычи, разрешенные своим членам, и еще в мае утвердила график, который предусматривал продолжение повышения квот до сентября.
Однако на практике война сделала эти шаги во многом символическими, поскольку ключевые члены группы на Ближнем Востоке были вынуждены сократить значительные объемы добычи и экспорта.
В условиях очередности напряженности и относительных пауз в конфликте цены на нефть продолжают оставаться крайне волатильными. На прошлой неделе цена фьючерсов на нефть марки Brent превысила 100 долларов за баррель, но после прекращения боевых действий между США и Ираном снова упала ниже 90 долларов.
В ходе конфликта Тегеран атаковал танкеры, проходящие через Ормузский пролив, что создало неопределенность в поставках и усложнило решения ОПЕК+ по объемам добычи, усилив колебания цен на нефть.
Министерство энергетики Саудовской Аравии не ответило на запрос о комментариях, а в ОПЕК также не ответили на телефонные звонки.