Օմանն ու Իրանը համատեղ բանակցություններ են վարում Հորմուզի նեղուցի համար նոր ծովային անվտանգության կարգի սահմանման շուրջ, ինչը մտահոգություններ է առաջացնում նավթի շուկայում:
Օմանն, որը հայտնի է որպես «Մերձավոր Արևելքի Շվեյցարիա», շարունակում է մնալ միակ երկրներից մեկը, որին վստահում են թե Վաշինգտոնը, թե Թեհրանը:
Վերլուծաբանները նշում են, որ Օմանն օգտագործում է «ստրատեգիական անորոշություն», քանի որ նա փորձում է դիմակայել Իրանի պահանջներին վճարների համակարգի վերաբերյալ, մինչդեռ ԱՄՆ-ն insists, որ դա չի տեղի ունենա:
Օմանն ասել է, որ ցանկացած համաձայնություն կլինի միջազգային իրավունքի համաձայն, սակայն ֆինանսական համակարգի հնարավորությունը, որը սովորաբար վերահսկում է աշխարհում նավթի 20%-ը, մտահոգություններ է առաջացնում:
Կարո՞ղ է Օմանն վճարներ սահմանել Հորմուզի նեղուցում:
Վերլուծաբանները նշում են, որ Օմանն ունի սահմանափակ իրավական հնարավորություններ ծառայողական վճարներ սահմանելու համար, քանի որ նեղուցը կարգավորվում է անցման անցկացման սկզբունքով:
Եթե Գ Gulf երկրների և միջազգային կարևոր դերակատարների կողմից Օմանին greenlight տրվի, ապա երկիրը կարող է առաջ շարժվել վճարների համակարգի հետ:
Օմանն Իրանի և Վաշինգտոնի միջև
ԱՄՆ-ն վճռականորեն դեմ է Հորմուզի նեղուցում ցանկացած վճարների սահմանմանը:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը նախկինում սպառնացել է «գործնականորեն» պատժամիջոցներ կիրառել Օմանի նկատմամբ, եթե այն օգնի Իրանին վճարների համակարգ հաստատելու:
Նավթի շուկաների «անտեսանելի կետ»
Նավթի քաղաքականության և արտաքին գործերի մասնագետ Նիլ Քվիլիան նշել է, որ Օմանն ունի ազդեցություն Հորմուզի նեղուցի կառավարման կանոնների և ընթացակարգերի վրա:
«Շուկաները հակված են գնահատել խափանումի ռիսկը, սակայն ավելի քիչ ուշադրություն են դարձնում կառավարական ռիսկին, ինչը ստեղծում է «անտեսանելի կետ»»,- ասաց նա:

Оман проходит по дипломатическому канату из-за сборов в Ормузском проливе
Оман и Иран ведут совместные переговоры о новом морском порядке безопасности для стратегически важного Ормузского пролива, что вызывает опасения на рынке нефти:
Оман, известный как «Швейцария Ближнего Востока», остается одной из немногих стран, которым доверяют как Вашингтон, так и Тегеран:
Аналитики отмечают, что Оман использует «стратегическую неопределенность», пытаясь противостоять требованиям Ирана о системе сборов, в то время как США настаивают на том, чтобы этого не произошло:
Оман заявил, что любое соглашение будет соответствовать международному праву, хотя перспектива финансовой системы на водном пути, который обычно контролирует 20% мирового нефти, вызывает беспокойство:
Может ли Оман взимать сборы в Ормузском проливе?
Аналитики сообщили, что способность Омана вводить сборы на услуги находится в строгих правовых рамках, поскольку пролив регулируется принципом транзитного прохода:
Если страны Персидского залива и важные международные игроки одобрят Оман, то страна, вероятно, продвинется к системе сборов:
Позиция Омана между Ираном и Вашингтоном
США решительно против любых сборов в Ормузском проливе:
Администрация президента США Дональда Трампа ранее угрожала «активно» наложить санкции на Оман, если будет видно, что он помогает Ирану установить систему сборов:
«Слепая зона» рынков нефти
Специалист по политике в области энергетики и международным делам Нил Квилиан отметил, что Оман имеет влияние на правила и процедуры управления Ормузским проливом:
«Рынки склонны оценивать риск разрушений, но меньше внимания уделяют риску управления, что создает «слепую зону», - сказал он: