Լուրեր | 2026/07/15 02:57
Նավթի գները բարձրացել են, երբ ԱՄՆ-ի ուժերը նորից հարվածներ են հասցրել Իրանի թիրախներին, և Վաշինգտոնը վերականգնեց իր նավատորմի շրջափակումը Իրանի նավահանգիստների շուրջ:
ԱՄՆ-ի Արևմտյան Տեխասի միջին գները օգոստոսի համար բարձրացել են 0.45%-ով՝ հասնելով $79.70 մեկ բարելին, իսկ միջազգային Brent նավթի սեպտեմբերի ֆյուչերսները բարձրացել են 0.68%-ով՝ հասնելով $85.31:
ԱՄՆ-ի Կենտրոնական հրամանատարությունը հայտնել է, որ երեկ երեկոյան իրականացրել է Իրանի դեմ նոր ռազմական գործողություններ, որոնք ներառում էին ռազմական ինքնաթիռներ, անօդաչու թռչող սարքեր և նավեր, որոնք հարվածել են Իրանի ափին գտնվող ռազմական ակտիվներին:
Այս գործողությունները սկսվել են, երբ ԱՄՆ-ի ուժերը վերականգնեցին նավատորմի շրջափակումը Իրանի նավահանգիստների շուրջ:
Կենտրոնական հրամանատարության հրամանատար Բրեդ Կուպերը նշել է, որ Իրանը "պատահաբար" թիրախավորել է քաղաքացիական անձանց և հարձակվել է յոթ առևտրային նավերի վրա՝ թողնելով մոտ տասնյակ անձնակազմի անդամներ զոհված, անհետ կորած կամ վիրավորված:
Ավելի վաղ, էներգետիկայի վերլուծաբան Սոլ Կավոնիկը նշել է, որ "նավթի գները կարող են կրկին հասնել $100, եթե ներկայիս հակամարտության ինտենսիվությունը շարունակվի մի քանի շաբաթ":

U.S. West Texas Intermediate futures for August delivery rose 0.45% to $79.70 per barrel. September Futures for international benchmark Brent were up 0.68% at $85.31.
U.S. Central Command said late Tuesday that it had carried out another wave of strikes against Iran, targeting dozens of military assets near the Strait of Hormuz and along Iran's coastline in a seven-hour operation.
The attacks, involving fighter aircraft, drones, and naval vessels, struck missile and drone facilities, naval assets, and coastal defense systems to further degrade Iran's ability to threaten commercial shipping.
The operation started as U.S. forces resumed a naval blockade on vessels traveling to and from Iranian ports earlier in the day.
In a subsequent social media statement, Centcom Commander Brad Cooper said Iran had "intentionally" targeted civilians and attacked seven commercial vessels over the previous week, leaving roughly a dozen crew members dead, missing, or injured.
"The latest escalation shows how expectations of a rapid opening of the Strait were premature," said Saul Kavonic, senior energy analyst at Mst Marquee.
"The hostilities and reimposed blockade set the conflict back on an escalatory trajectory," he told CNBC in an email. "Oil could retest $100 if the current intensity of hostilities persists for a few weeks."