Լուրեր | 2026/08/02 23:33
Նավթի գները նվազել են, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց, որ նա չեղարկել է Իրանի նկատմամբ նախատեսված հարձակումը:
«Մենք պարզապես խնդրվել ենք Իրանից և այլ Մերձավոր Արևելքի երկրներից, որ դադարեցնենք ցանկացած հարձակումը, քանի որ համաձայնության շրջանակներում համաձայնություն է ձեռք բերվել», - գրել է Թրամփը իր Truth Social-ում:
Այս հոդվածում նշվում է, որ West Texas Intermediate նավթի սեպտեմբերի ֆյուչերսները նվազել են գրեթե 6% -ով՝ հասնելով $79.57 մեկ բարելի համար, իսկ Brent crude նավթի հոկտեմբերի ֆյուչերսները կորցրել են 4.88% և հասել $83.64 մեկ բարելի համար:
Թրամփը նշել է, որ առաջարկվող համաձայնությունը ներառում է «Հորմուզի նեղուցի անհապաղ, ամբողջական և լիարժեք բացումը և Իրանի միջուկային սպառնալիքի ավարտը»: Թրամփը, ըստ հաղորդումների, մտածում էր Իրանի նկատմամբ նոր հարձակումների մասին, երբ դիվանագիտական լուծման հեռանկարները նվազում էին:
Իրանը զգուշավոր արձագանքել է Թրամփի հայտարարությանը:
«Չնայած թշնամու վերջին հայտարարությունները հոգեբանական և ճանաչողական պատերազմական արշավի մի մասն են, մենք յուրաքանչյուր սպառնալիքը համարում ենք իրական և լուրջ ենք վերաբերվում», - ասել է Իրանի պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Սեյյեդ Մաջիդ Իբն Ալ-Ռեզան:
Իրանի «Ֆարս» միջազգային լրատվական գործակալությունը, որը կապված է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հետ, Թրամփի առաջարկը dismissed է, նշելով, որ նրա պահանջները «ցանկությունների ցանկ» են:

Цены на нефть падают на фоне снижения напряженности на Ближнем Востоке
Цены на нефть упали после того, как президент США Дональд Трамп заявил, что он отменил запланированный удар по Ирану:
«Нас только что попросили Иран и другие страны Ближнего Востока воздержаться от любых атак, поскольку достигнуто соглашение», - написал Трамп в своем посте в Truth Social.
В этой статье упоминается, что фьючерсы на нефть West Texas Intermediate с поставкой в сентябре упали почти на 6% до $79.57 за баррель, в то время как фьючерсы на нефть Brent с поставкой в октябре потеряли 4.88% и составили $83.64 за баррель.
Трамп отметил, что предложенное соглашение будет включать «немедленное, полное и окончательное открытие Ормузского пролива и прекращение ядерной угрозы Ирана». Сообщается, что Трамп рассматривал возможность новых ударов по Ирану на фоне угасания перспектив дипломатического разрешения конфликта.
Тегеран осторожно отреагировал на заявление Трампа:
«Хотя недавние заявления врага являются частью психологической и когнитивной войны, мы считаем каждую угрозу реальной и воспринимаем ее серьезно», - сказал исполняющий обязанности министра обороны Ирана Сейед Маджид Ибн Аль-Реза.
Иранское информационное агентство Fars, связанное с Корпусом стражей исламской революции, отклонило предложение Трампа, заявив в посте в Telegram, что его требования представляют собой «список желаемого».