Լուրեր | 2026/08/02 23:33
Նավթի գները նվազել են, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց, որ նա չեղարկել է Իրանի նկատմամբ նախատեսված հարձակումը:
«Մենք պարզապես խնդրվել ենք Իրանից և այլ Մերձավոր Արևելքի երկրներից, որ դադարեցնենք ցանկացած հարձակումը, քանի որ համաձայնության շրջանակներում համաձայնություն է ձեռք բերվել», - գրել է Թրամփը իր Truth Social-ում:
Այս հոդվածում նշվում է, որ West Texas Intermediate նավթի սեպտեմբերի ֆյուչերսները նվազել են գրեթե 6% -ով՝ հասնելով $79.57 մեկ բարելի համար, իսկ Brent crude նավթի հոկտեմբերի ֆյուչերսները կորցրել են 4.88% և հասել $83.64 մեկ բարելի համար:
Թրամփը նշել է, որ առաջարկվող համաձայնությունը ներառում է «Հորմուզի նեղուցի անհապաղ, ամբողջական և լիարժեք բացումը և Իրանի միջուկային սպառնալիքի ավարտը»: Թրամփը, ըստ հաղորդումների, մտածում էր Իրանի նկատմամբ նոր հարձակումների մասին, երբ դիվանագիտական լուծման հեռանկարները նվազում էին:
Իրանը զգուշավոր արձագանքել է Թրամփի հայտարարությանը:
«Չնայած թշնամու վերջին հայտարարությունները հոգեբանական և ճանաչողական պատերազմական արշավի մի մասն են, մենք յուրաքանչյուր սպառնալիքը համարում ենք իրական և լուրջ ենք վերաբերվում», - ասել է Իրանի պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Սեյյեդ Մաջիդ Իբն Ալ-Ռեզան:
Իրանի «Ֆարս» միջազգային լրատվական գործակալությունը, որը կապված է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հետ, Թրամփի առաջարկը dismissed է, նշելով, որ նրա պահանջները «ցանկությունների ցանկ» են:

News | 2026/08/02 23:33
"We have just been asked by Iran, and other Middle Eastern Countries, to hold off any attack in that the perimeters of a deal has been agreed to," Trump said in a Truth Social post.
This article mentions that West Texas Intermediate futures for September delivery declined nearly 6% to $79.57 per barrel, while Brent crude futures for October delivery lost 4.88% to $83.64 per barrel.
Trump stated that the proposed agreement would include the "Immediate, Complete, and Total OPENING OF THE HORMUZ STRAIT, and an end to Iran's nuclear threat." Reports suggest that Trump has been weighing another round of strikes on Iran amid fading prospects for a diplomatic resolution to the conflict.
Tehran responded cautiously to Trump's announcement:
"Although the enemy's recent statements are part of a psychological and cognitive warfare campaign, we consider every threat to be real and take it seriously," said Seyyed Majid Ibn Al-Reza, Iran's acting defense minister.
Iran's Fars International news agency, affiliated with the Islamic Revolutionary Guard Corps, dismissed Trump's proposal, stating in a Telegram post that his demands amounted to a "wish list."