Oil Market-ի ավելցուկի narativ-ը պայթեց
Այս շաբաթ Բրենտ նավթի գինը գերազանցեց $100 մեկ բարելի համար, երբ հաղորդումներ հայտնվեցին, որ Հութիները հարվածել են երկու սաուդյան նավթատարներին Բաբ էլ-Մանդեբի նեղուցում: Գլոբալ վերամշակման մարգինները հասել են պատմական բարձր մակարդակի, ինչը վկայում է, որ գլոբալ վառելիքի շուկան շարունակում է մնալ շատ խիստ:
Հունիսին, վերլուծաբանները նախազգուշացնում էին նավթի ավելցուկի վտանգի մասին, սակայն իրավիճակը արագ փոխվեց, երբ ռազմական գործողությունները վերսկսվեցին:
Այս իրավիճակը հանգեցրել է նավթի պահանջարկի նվազման, որի արդյունքում երկրորդ եռամսյակում այն նվազել է մոտ 5%:
Միջազգային էներգետիկ գործակալության տվյալներով, Եվրոպայում դիզելային վառելիքի պաշարները նվազել են, իսկ Չինաստանում դիզելի պահանջարկը նույնպես նվազել է:
Այս ամենը վկայում է, որ գլոբալ նավթի մատակարարումը գտնվում է վտանգի տակ, և տնտեսության աճի կանխատեսումները կարող են վերանայվել:

Наратив о избытке на рынке нефти взорвался
На этой неделе цена на нефть Brent превысила $100 за баррель после сообщений о том, что хуситы атаковали два саудовских танкера в Баб-эль-Мандебе. Глобальные маржи переработки достигли исторического максимума, что свидетельствует о том, что глобальный рынок топлива остается очень напряженным:
В июне аналитики предупреждали о риске избытка нефти, однако ситуация быстро изменилась, когда боевые действия возобновились:
Эта ситуация привела к снижению спроса на нефть, который, согласно данным Международного энергетического агентства, упал на почти 5% во втором квартале:
В Европе запасы дизельного топлива сократились, а в Китае также наблюдается снижение спроса на дизель:
Все это свидетельствует о том, что глобальные поставки нефти находятся под угрозой, и прогнозы экономического роста могут быть пересмотрены.