Oil-ի գները նվազում են, քանի որ Իրանը հաղորդում է հարձակման դադարեցման մասին
Oil-ի գները նվազել են, քանի որ Իրանը հաղորդել է, որ պատրաստվում է դադարեցնել հարձակումները, քանի դեռ ԱՄՆ-ն նույնպես դադարեցնում է ռազմական գործողությունները:
Աշխարհի միջազգային Brent նավթի ֆյուչերսները սեպտեմբերի համար նվազել են 4.88%-ով՝ հասնելով մոտ $92 մեկ բարելի համար, իսկ ԱՄՆ-ի West Texas Intermediate նավթի ֆյուչերսները նույնպես նվազել են 5%-ով՝ հասնելով $84.84 մեկ բարելի համար:
Իրանի պաշտոնյաները հայտնել են, որ եթե ԱՄՆ-ն դադարեցնի հարձակումները, Իրանը նույնպես կդադարեցնի իր գործողությունները:
ԱՄՆ-ի դեսպանը Միավորված ազգերի կազմակերպությունում Մայք Ուոլցը նշել է, որ նախագահ Թրամփը որոշել է դադարեցնել հարձակումները՝ դիվանագիտական ջանքերին հնարավորություն տալու համար:
HSBC-ի ԱՄՆ-ի տոկոսադրույքների ռազմավարական մասնագետ Դհիրաջ Նարուլան նշել է, որ բարձր նավթի գները նորից սպասելիքներ են առաջացրել, որ Ֆեդերալ պահուստային համակարգը կարող է անհրաժեշտություն ունենալ պահպանել քաղաքականությունը ավելի երկար:

Цены на нефть упали после того, как Иран сообщил, что готов прекратить атаки, если США также остановят свои действия.
Международные фьючерсы на нефть Brent с поставкой в сентябре упали на 4,88%, достигнув около 92 долларов за баррель, в то время как фьючерсы на нефть West Texas Intermediate также упали более чем на 5%, составив 84,84 доллара за баррель.
Иранские официальные лица сообщили, что если США прекратят свои атаки, то Иран также остановит свои операции.
Посол США в ООН Майк Уолтц заявил, что Трамп решил приостановить удары, чтобы дать возможность дипломатическим усилиям.
Стратег по процентным ставкам HSBC Дхирадж Нарула отметил, что рост цен на нефть вновь вызвал ожидания, что Федеральная резервная система может сохранить свою политику более жесткой на более длительный срок.