Նավթի գները sharply անկում ունեցան երեքշաբթի օրը, երբ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը հայտարարեց, որ հնարավոր է, որ այս շաբաթվա ընթացքում համաձայնություն ձեռք բերվի Հորմուզի նեղուցը բացելու վերաբերյալ:
Բրենտ նավթի միջազգային չափանիշը նվազեց 5.3% և փակվեց $79.36 մեկ բարելի համար, իսկ Արևմտյան Տեխասի միջին նավթի (WTI) ֆյուչերսները կորցրեցին 5.7% և փակվեցին $75.77:
«Մենք բանակցություններ ենք վարում Իրանի հետ», - ասաց Բեսենթը CNBC-ի «Squawk Box»-ում: «Կան հնարավորություններ, որ մենք այսօր կամ վաղը համաձայնություն ձեռք բերենք նեղուցը բացելու և այս հակամարտության մեջ ավելի նորմալ դիրքորոշման հասնելու համար»:
«Դա կլինի ազատ շարժում», - հավելեց ֆինանսների նախարարն, երբ հարցրեցին, թե արդյոք Իրանը թույլ կտա գանձել տուրք:
Թեհրանը մտածում է, որ եվրոպական երկրները կարող են մաքրել հանքերը Հորմուզում, ինչպես հայտնում են Bloomberg News-ի հետ ծանոթ դիվանագետները:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը շաբաթվա ընթացքում հայտարարեց, որ նա չեղարկել է Իրանի դեմ մեծ հարձակումը՝ Հորմուզի շուրջ բանակցություններ վարելու համար:
«Իրանը հավանաբար չի համաձայնի որևէ համաձայնության, եթե չստանա վերահսկողություն նեղուցի նկատմամբ, և այդ պատճառով մենք այս հնարավոր համաձայնությունը դիտարկում ենք որպես շատ հավանական, որ այն ձախողվի», - ասաց TD Securities-ի ապրանքային ռազմավարության տնօրեն Ռայան Մաքքեյը:

Цены на нефть резко упали во вторник после того, как министр финансов Скотт Бессент заявил, что возможно, что на этой неделе будет достигнуто соглашение об открытии Ормузского пролива.
Нефть марки Brent, международный эталон, упала на 5,3% и закрылась на уровне $79,36 за баррель. Фьючерсы на нефть West Texas Intermediate (WTI) потеряли 5,7% и составили $75,77.
«Мы ведем переговоры с иранцами», - сказал Бессент в программе CNBC «Squawk Box». «Есть вероятность, что мы можем достичь соглашения сегодня или завтра, чтобы открыть пролив и перейти к более нормализованной позиции в этом конфликте».
«Это будет свобода передвижения», - добавил министр финансов, отвечая на вопрос, будет ли Иран разрешать взимать сборы.
Тегеран рассматривает возможность разрешить европейским странам очистить мины в Ормузе, как сообщили дипломаты, знакомые с ситуацией.
Президент Дональд Трамп в выходные заявил, что отменил крупную атаку на Иран, чтобы дать возможность для переговоров по Ормузу.
«Иран вряд ли согласится на какое-либо соглашение, не получив контроль над проливом, и поэтому мы рассматриваем любое потенциальное соглашение как очень вероятное, что оно потерпит неудачу», - сказал Райан Макай, директор по товарной стратегии в TD Securities.