Նավթի գները sharply անկում ունեցան երեքշաբթի օրը, երբ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը հայտարարեց, որ հնարավոր է, որ այս շաբաթվա ընթացքում համաձայնություն ձեռք բերվի Հորմուզի նեղուցը բացելու վերաբերյալ:
Բրենտ նավթի միջազգային չափանիշը նվազեց 5.3% և փակվեց $79.36 մեկ բարելի համար, իսկ Արևմտյան Տեխասի միջին նավթի (WTI) ֆյուչերսները կորցրեցին 5.7% և փակվեցին $75.77:
«Մենք բանակցություններ ենք վարում Իրանի հետ», - ասաց Բեսենթը CNBC-ի «Squawk Box»-ում: «Կան հնարավորություններ, որ մենք այսօր կամ վաղը համաձայնություն ձեռք բերենք նեղուցը բացելու և այս հակամարտության մեջ ավելի նորմալ դիրքորոշման հասնելու համար»:
«Դա կլինի ազատ շարժում», - հավելեց ֆինանսների նախարարն, երբ հարցրեցին, թե արդյոք Իրանը թույլ կտա գանձել տուրք:
Թեհրանը մտածում է, որ եվրոպական երկրները կարող են մաքրել հանքերը Հորմուզում, ինչպես հայտնում են Bloomberg News-ի հետ ծանոթ դիվանագետները:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը շաբաթվա ընթացքում հայտարարեց, որ նա չեղարկել է Իրանի դեմ մեծ հարձակումը՝ Հորմուզի շուրջ բանակցություններ վարելու համար:
«Իրանը հավանաբար չի համաձայնի որևէ համաձայնության, եթե չստանա վերահսկողություն նեղուցի նկատմամբ, և այդ պատճառով մենք այս հնարավոր համաձայնությունը դիտարկում ենք որպես շատ հավանական, որ այն ձախողվի», - ասաց TD Securities-ի ապրանքային ռազմավարության տնօրեն Ռայան Մաքքեյը:

News | 2026/08/04 01:24
Oil prices fell sharply on Tuesday after Treasury Secretary Scott Bessent indicated there may be a deal to open the Strait of Hormuz as soon as this week.
Brent, the international oil benchmark, slid 5.3% to close at $79.36 per barrel. West Texas Intermediate futures lost 5.7% to settle at $75.77.
"We are in talks with the Iranians," Bessent told CNBC's "Squawk Box." "There is a chance we may have a deal today or tomorrow to open the Strait and move towards a more normalized position in this conflict."
"It would be freedom of movement," the Treasury Secretary said when asked whether Iran would be allowed to charge a toll.
Tehran is considering allowing European countries to clear mines from Hormuz, diplomats familiar with the matter told Bloomberg News.
President Donald Trump said over the weekend that he called off a major attack on Iran to allow for negotiations over Hormuz.
"Iran is unlikely to agree to any deal without getting control of the Strait, and thus we view any potential deal as being highly likely to fail at this point," said Ryan McKay, director of commodity strategy at TD Securities.