Nvidia-ն սկսել է ապահովագրել ԱԲ հաշվարկային հզորություններ վարձակալող մատակարարների վարկերը
Nvidia-ն նոր ֆինանսական մոդել է գործարկել՝ խթանելու իր GPU-ների վաճառքը մրցակցության աճի պայմաններում։ Ընկերությունն այժմ ապահովագրում է AI հաշվարկային հզորություններ տրամադրող մասնագիտացված neo-cloud մատակարարների վարկերը։
Այս տարվա սկզբին Fireworks AI-ը ցանկանում էր հարյուրավոր միլիոնավոր դոլարների AI հաշվարկային հզորություններ վարձակալել GMI Cloud-ից։ Սակայն վերջինս նախ պետք է ձեռք բերեր Nvidia-ի GPU համակարգեր, իսկ բանկերը հրաժարվում էին ֆինանսավորում տրամադրել, քանի որ Fireworks AI-ն ներդրումային վարկանիշ չուներ։
Խնդրի լուծման համար Nvidia-ն առաջարկել է նոր սխեմա, որի համաձայն ընկերությունը ստանձնում է վճարումների դադարեցման ռիսկը, իսկ դրա դիմաց ստանում է GMI Cloud-ի եկամուտների մի մասը։ Այս մոդելի շրջանակում GMI Cloud-ը 500 միլիոն դոլար է ներդնում AI ենթակառուցվածքների ընդլայնման համար։
Համաձայնագիրը հեշտացնում է neo-cloud ընկերությունների համար վարկերի ներգրավումը և միաժամանակ մեծացնում Nvidia-ի GPU-ների վաճառքը։ Այս ամսին Fireworks AI-ը ներգրավել է 1.5 միլիարդ դոլար՝ հասնելով 17.5 միլիարդ դոլարի գնահատման, սակայն բանկերը դեռ զգուշավոր են AI ստարտափների ֆինանսավորման հարցում։
Նոր մոդելին արդեն միացել են նաև Firmus-ը և Sharon AI-ը։ Վերլուծաբանների գնահատմամբ՝ այս ռազմավարությունը Nvidia-ին թույլ է տալիս ընդլայնել հաճախորդների շրջանակը խոշոր ամպային մատակարարներից դուրս, թեև որոշ փորձագետներ զգուշացնում են հնարավոր ռիսկերի մասին, եթե ֆինանսավորումը չապահովվի իրական պահանջարկով։
Ավելի վաղ Nvidia-ն ներկայացրել էր DGX Cloud Lepton հարթակը, որը միավորում է տարբեր ամպային մատակարարների GPU հաշվարկային հզորությունները՝ հեշտացնելով AI մոդելների ուսուցման և ներդրման համար անհրաժեշտ ռեսուրսների հասանելիությունը։

Nvidia внедрила новую финансовую модель для стимулирования продаж своих GPU в условиях растущей конкуренции. Компания теперь страхует кредиты специализированных neo-cloud поставщиков, предоставляющих вычислительные мощности для ИИ.
В начале этого года Fireworks AI хотела арендовать сотни миллионов долларов вычислительных мощностей для ИИ у GMI Cloud. Однако последнему сначала нужно было приобрести GPU-системы от Nvidia, а банки отказывались предоставлять финансирование, поскольку у Fireworks AI не было инвестиционного рейтинга.
Для решения проблемы Nvidia предложила новую схему, согласно которой компания берет на себя риск прекращения платежей, а взамен получает часть доходов GMI Cloud. В рамках этой модели GMI Cloud инвестирует 500 миллионов долларов в расширение инфраструктуры ИИ.
Соглашение упрощает привлечение кредитов для neo-cloud компаний и одновременно увеличивает продажи GPU от Nvidia. В этом месяце Fireworks AI привлекла 1,5 миллиарда долларов, достигнув оценки в 17,5 миллиарда долларов, однако банки все еще осторожны в вопросах финансирования стартапов в области ИИ.
К новой модели также присоединились Firmus и Sharon AI. Аналитики считают, что эта стратегия позволяет Nvidia расширить клиентскую базу за пределами крупных облачных поставщиков, хотя некоторые эксперты предупреждают о возможных рисках, если финансирование не будет обеспечено реальным спросом.
Ранее Nvidia представила платформу DGX Cloud Lepton, которая объединяет вычислительные мощности GPU различных облачных поставщиков, облегчая доступ к ресурсам, необходимым для обучения и внедрения моделей ИИ.