Nvidia-ն ապահովել է հիշողության մատակարարումը SK Hynix-ից $500 միլիարդանոց AI գործարքի շրջանակներում
Լուրեր | 2026/07/25 05:00
Nvidia-ն ապահովել է AI հիշողության մատակարարումը SK Hynix-ից՝ գլոբալ պակասի պայմաններում
Nvidia-ն հայտարարել է, որ ապահովել է AI հիշողության մատակարարումը Հարավկորեական SK Hynix-ից, ինչը կարող է alleviating խնդիրները, քանի որ հիշողության շուկան enfrenta գլոբալ պակաս:
• Nvidia-ն ակտիվորեն ապահովում է բարձր-լայնության հիշողության մատակարարումը, որը կարևոր բաղադրիչ է իր գրաֆիկական մշակման միավորների և AI համակարգերի համար:
• SK Hynix-ի դուստր ընկերությունը՝ SK Telecom-ը, կկառուցի ամպային բիզնես, օգտագործելով Nvidia-ի Vera Rubin համակարգերը:
Գործարքը, որը հայտարարվել է ուրբաթ երեկոյան Սան Ֆրանցիսկոյում, կարող է արժենալ $500 միլիարդ մի քանի տարիների ընթացքում և ներառում է մեծածավալ տվյալների կենտրոնների կառուցում, որոնք նախատեսվում է սկսել 2027 թվականին:
Nvidia-ն նպատակ ունի բավարարելու 2 գիգավատ հզորություն, ինչը ցույց է տալիս, որ նախատեսվում է մեծ կառուցապատում՝ հարյուր հազարավոր գրաֆիկական մշակման միավորներով:
SK Hynix-ը, ըստ վերլուծաբանների, HBM արտադրության առաջատարն է:
«Այս ընդլայնումը կներառի հաջորդ սերնդի SK Hynix AI հիշողության համատեղ զարգացում, և սա կօգնի մեզ ապահովել HBM հիշողության կայուն մատակարարում», - ասել է Nvidia-ի ձեռնարկությունների փոխնախագահ Ռաջ Միրպուրին:
Գործարքը նաև նշան է, որ մեծ AI ենթակառուցվածքների կառուցումը տեղափոխվում է մի քանի հիպերսկեյլերներից դուրս, և օտարերկրյա կառավարությունները և մեծ կոնգլոմերատները սկսում են ներգրավվել:
Nvidia-ն նաև հայտարարել է, որ $1 միլիարդ ներդրում կանի Naver-ում, հարավկորեական ամպային ընկերությունում, որը կառուցում է տվյալների կենտրոններ իր GPU-ների շուրջ:
SK Hynix-ը, Հարավկորեայի երկրորդ ամենաթանկ ընկերությունը, այս ամսվա սկզբին ցուցակագրվել է Nasdaq-ում՝ ենթակառուցվածքների զարգացման ֆինանսավորումը ապահովելու նպատակով:

Nvidia сообщила, что обеспечила поставку памяти ИИ от южнокорейской компании SK Hynix, что может помочь решить проблему, поскольку на рынке памяти наблюдается глобальный дефицит:
- Nvidia активно обеспечивает поставку высокоскоростной памяти, которая является важным компонентом для ее графических процессоров и систем ИИ.
- Дочерняя компания SK Hynix, SK Telecom, построит облачный бизнес, используя системы Vera Rubin от Nvidia.
Соглашение, объявленное в пятницу вечером в Сан-Франциско, может стоить $500 миллиардов в течение нескольких лет и включает строительство крупных дата-центров, которые должны начать работу в 2027 году.
Nvidia нацелена на обеспечение мощности в 2 гигавата, что указывает на масштабное строительство с сотнями тысяч графических процессоров.
SK Hynix, по словам аналитиков, является лидером в производстве HBM.
«Это расширение будет включать возможность совместной разработки следующего поколения AI-памяти SK Hynix, и это поможет нам обеспечить стабильную поставку HBM-памяти», - сказал в интервью журналистам вице-президент Nvidia по корпоративным вопросам Радж Мирпури.
Соглашение также является признаком того, что масштабные инфраструктурные проекты в области ИИ выходят за рамки нескольких гиперскейлеров, и иностранные правительства и крупные конгломераты начинают принимать участие.
Nvidia также сообщила, что инвестирует $1 миллиард в Naver, корейскую облачную компанию, строящую дата-центры вокруг своих GPU.
SK Hynix, вторая по стоимости компания в Южной Корее, была зарегистрирована на Nasdaq в начале этого месяца в рамках усилий по финансированию развития инфраструктуры.