Nvidia-ն ապահովել է հիշողության մատակարարումը SK Hynix-ից $500 միլիարդանոց AI գործարքի շրջանակներում
Լուրեր | 2026/07/25 05:00
Nvidia-ն ապահովել է AI հիշողության մատակարարումը SK Hynix-ից՝ գլոբալ պակասի պայմաններում
Nvidia-ն հայտարարել է, որ ապահովել է AI հիշողության մատակարարումը Հարավկորեական SK Hynix-ից, ինչը կարող է alleviating խնդիրները, քանի որ հիշողության շուկան enfrenta գլոբալ պակաս:
• Nvidia-ն ակտիվորեն ապահովում է բարձր-լայնության հիշողության մատակարարումը, որը կարևոր բաղադրիչ է իր գրաֆիկական մշակման միավորների և AI համակարգերի համար:
• SK Hynix-ի դուստր ընկերությունը՝ SK Telecom-ը, կկառուցի ամպային բիզնես, օգտագործելով Nvidia-ի Vera Rubin համակարգերը:
Գործարքը, որը հայտարարվել է ուրբաթ երեկոյան Սան Ֆրանցիսկոյում, կարող է արժենալ $500 միլիարդ մի քանի տարիների ընթացքում և ներառում է մեծածավալ տվյալների կենտրոնների կառուցում, որոնք նախատեսվում է սկսել 2027 թվականին:
Nvidia-ն նպատակ ունի բավարարելու 2 գիգավատ հզորություն, ինչը ցույց է տալիս, որ նախատեսվում է մեծ կառուցապատում՝ հարյուր հազարավոր գրաֆիկական մշակման միավորներով:
SK Hynix-ը, ըստ վերլուծաբանների, HBM արտադրության առաջատարն է:
«Այս ընդլայնումը կներառի հաջորդ սերնդի SK Hynix AI հիշողության համատեղ զարգացում, և սա կօգնի մեզ ապահովել HBM հիշողության կայուն մատակարարում», - ասել է Nvidia-ի ձեռնարկությունների փոխնախագահ Ռաջ Միրպուրին:
Գործարքը նաև նշան է, որ մեծ AI ենթակառուցվածքների կառուցումը տեղափոխվում է մի քանի հիպերսկեյլերներից դուրս, և օտարերկրյա կառավարությունները և մեծ կոնգլոմերատները սկսում են ներգրավվել:
Nvidia-ն նաև հայտարարել է, որ $1 միլիարդ ներդրում կանի Naver-ում, հարավկորեական ամպային ընկերությունում, որը կառուցում է տվյալների կենտրոններ իր GPU-ների շուրջ:
SK Hynix-ը, Հարավկորեայի երկրորդ ամենաթանկ ընկերությունը, այս ամսվա սկզբին ցուցակագրվել է Nasdaq-ում՝ ենթակառուցվածքների զարգացման ֆինանսավորումը ապահովելու նպատակով:

Nvidia locks down memory supply from SK Hynix as part of $500 billion AI deal
Nvidia has announced that it has secured AI memory supply from South Korea's SK Hynix, potentially alleviating concerns as the memory market faces a global shortage:
• Nvidia is aggressively securing supply of high-bandwidth memory, an essential component for its graphics processing units and AI systems.
• SK Hynix's affiliate SK Telecom will build a cloud business using Nvidia's Vera Rubin systems.
The agreement, announced late Friday in San Francisco, could be worth $500 billion over a number of years and includes the construction of large-scale data centers expected to come online in 2027.
Nvidia is targeting enough capacity to require 2 gigawatts of power, indicating a massive buildout with hundreds of thousands of graphics processing units.
SK Hynix is the leader in HBM production, according to analysts.
"The expansion will include a co-develop opportunity for us on the next-generation SK Hynix AI memory, and this will help us secure a stable supply of HBM memory," Raj Mirpuri, Nvidia enterprise vice president, said on a call with reporters.
The agreement is also a sign that massive AI infrastructure buildouts are moving beyond a handful of hyperscalers, with foreign governments and massive conglomerates starting to get involved.
Nvidia also said it would invest $1 billion into Naver, a Korean cloud company building data centers around its GPUs.
SK Hynix, South Korea's second most valuable company, listed on the Nasdaq earlier this month as part of an effort to finance infrastructure developments.