Nvidia, Microsoft, Meta զգուշացնում են բաց կշռի մոդելների «առաջնորդող սահմանափակումների» դեմ
25 տեխնոլոգիական ընկերություններ, այդ թվում՝ Nvidia, Microsoft և Meta, հրապարակել են նամակ, որտեղ կոչ են անում քաղաքական գործիչներին խուսափել «առաջնորդող սահմանափակումներից» բաց կշռի արհեստական բանականության մոդելների նկատմամբ:
Բաց կշռի մոդելները հասանելի են օգտվողներին, որպեսզի նրանք կարողանան դրանք ներբեռնել, փոփոխել և օգտագործել իրենց ենթակառուցվածքում: Այս մոդելները վերջին շաբաթներին դարձել են ակտիվ քննարկման թեմա տեխնոլոգիական ոլորտում:
Չինական բաց կշռի մոդելները, ինչպիսիք են Moonshot AI-ի Kimi K3 մոդելը, արագորեն զարգանում են և մրցում են ամերիկյան առաջատար առաջարկների հետ, ինչպիսիք են OpenAI և Anthropic:
ԱՄՆ Treasury Secretary Scott Bessent-ը նշել է, որ կառավարությունը կարող է սահմանափակումներ կիրառել չինական ընկերությունների նկատմամբ, սակայն տեխնոլոգիական ընկերությունները զգուշացնում են, որ նման քայլերը կարող են խոչընդոտել մրցակցությանը և նորարարությանը:
Նամակում նշվում է, որ բաց մոդելները ուժեղացնում են մրցակցությունը և ապահովում են տեխնոլոգիայի առավելությունների լայն տարածումը:

25 технологических компаний, включая Nvidia, Microsoft и Meta, выпустили письмо, в котором призывают политиков избегать «преждевременных ограничений» на открытые модели искусственного интеллекта.
Открытые модели доступны для загрузки, модификации и использования на собственной инфраструктуре. Эти модели стали предметом активных обсуждений в технологическом секторе в последние недели.
Китайские открытые модели, такие как Kimi K3 от Moonshot AI, быстро развиваются и конкурируют с ведущими предложениями американских компаний, такими как OpenAI и Anthropic.
Государственный секретарь США Скотт Бессент отметил, что правительство может ввести ограничения на китайские компании, однако технологические компании предупреждают, что такие действия могут препятствовать конкуренции и инновациям.
В письме говорится, что открытые модели усиливают конкуренцию и обеспечивают широкое распространение преимуществ технологии.