Nvidia, Microsoft, Meta զգուշացնում են բաց կշռի մոդելների «առաջնորդող սահմանափակումների» դեմ
25 տեխնոլոգիական ընկերություններ, այդ թվում՝ Nvidia, Microsoft և Meta, հրապարակել են նամակ, որտեղ կոչ են անում քաղաքական գործիչներին խուսափել «առաջնորդող սահմանափակումներից» բաց կշռի արհեստական բանականության մոդելների նկատմամբ:
Բաց կշռի մոդելները հասանելի են օգտվողներին, որպեսզի նրանք կարողանան դրանք ներբեռնել, փոփոխել և օգտագործել իրենց ենթակառուցվածքում: Այս մոդելները վերջին շաբաթներին դարձել են ակտիվ քննարկման թեմա տեխնոլոգիական ոլորտում:
Չինական բաց կշռի մոդելները, ինչպիսիք են Moonshot AI-ի Kimi K3 մոդելը, արագորեն զարգանում են և մրցում են ամերիկյան առաջատար առաջարկների հետ, ինչպիսիք են OpenAI և Anthropic:
ԱՄՆ Treasury Secretary Scott Bessent-ը նշել է, որ կառավարությունը կարող է սահմանափակումներ կիրառել չինական ընկերությունների նկատմամբ, սակայն տեխնոլոգիական ընկերությունները զգուշացնում են, որ նման քայլերը կարող են խոչընդոտել մրցակցությանը և նորարարությանը:
Նամակում նշվում է, որ բաց մոդելները ուժեղացնում են մրցակցությունը և ապահովում են տեխնոլոգիայի առավելությունների լայն տարածումը:

News | 2026/07/24 14:15
A group of 25 tech companies, including Nvidia, Microsoft, and Meta, released a letter urging policymakers to avoid "premature restrictions" on open-weight artificial intelligence models.
Open-weight models are available for users to download, modify, and run on their own infrastructure. These models have been the subject of fierce debate within the tech sector in recent weeks.
Chinese open-weight models, such as Moonshot AI's Kimi K3, are gaining traction and competing against leading offerings from American companies like OpenAI and Anthropic.
U.S. Treasury Secretary Scott Bessent stated that the government could impose restrictions on Chinese companies, but tech companies warn that such actions could stifle competition and innovation.
The letter emphasizes that open-weight models strengthen competition and ensure that the benefits of the technology are widely shared.