Հունիսի 7-ի ընտրությունների արդյունքներով ձևավորված 9-րդ գումարման Ազգային ժողովն այսօր սկսեց աշխատանքները:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն` խորհրդարանական հերթական ընտրությունների դեպքում նորընտիր Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանը հրավիրվում է նախորդ գումարման Ազգային ժողովի լիազորությունների ժամկետի ավարտման օրը` ժամը 10:00-ին:
Նոր խորհրդարանի առաջին նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված հարցերն են՝ հաշվիչ հանձնախմբի ստեղծում, ԱԺ նախագահի ընտրություն, ԱԺ նախագահի երեք տեղակալների ընտրություններ, մշտական հանձնաժողովների ստեղծում, Էթիկայի հանձնաժողովի ստեղծում, մշտական հանձնաժողովների նախագահների ընտրություններ, Կառավարության առաջարկությամբ` Կառավարության կառուցվածքի փոփոխության վերաբերյալ օրենքի նախագծի քննարկում, Կառավարության ծրագրին հավանություն տալու հարցը:
Մինչև խորհրդարանի խոսնակի ընտրությունը նիստը վարում է ամենատարեց պատգամավոր Կնյազ Հասանովը, ով նստաշրջանը հայտարարեց բացված: Նիստին ներկա են բոլոր երեք խմբակցությունները, Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը:
Հնչեց Հայաստանի օրհներգը, ապա ելույթ ունեցավ երկրի նախագահը:
«Հանրության սպասելիքն է, որ Ազգային ժողովը այն վայրն է, որտեղ տարբեր քաղաքական հայացքները ոչ թե խորացնում են բաժանարար գծերը, այլ մրցում են պետությանն առավել օգտակար լուծումներ առաջարկելու հարցում։ Մեզ անհրաժեշտ է քաղաքական մշակույթ, որտեղ անհամաձայնությունը չի վերածվում անհանդուրժողականության, իսկ սկզբունքայնությունը երբեք չի բացառում փոխադարձ հարգանքը», - մասնավորապես հայտարարեց Խաչատուրյանը:
«Առողջ ժողովրդավարության մեջ իշխանությունն ու ընդդիմությունը տարբեր ճանապարհներով ծառայում են նույն նպատակին՝ Հայաստանի Հանրապետության առաջընթացին», - նշեց նախագահը՝ ընդգծելով. - «Մեր երկրի առջև ծառացած մարտահրավերները պահանջում են պետական շահի բարձր գիտակցում, հեռատեսություն և համագործակցելու կարողություն»։
Թեև Ազգային ժողովի կանոնակարգ օրենքով սահմանված է նաև, որ առաջին նստաշրջանի բացման առթիվ ողջույնի ելույթի իրավունք ունեն Ամենայն Հայոց կաթողիկոսն ու հանրապետության նախագահը, Գարեգին Երկրորդը նիստին ներկա չէ՝ նրան հրավեր չի ուղարկվել: Սա անկախ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին այդպիսի դեպքն է:
ԱԺ նախագահի երեք տեղակալներից մեկի, ինչպես նաև մշտական հանձնաժողովներից չորսի նախագահների պաշտոնները օրենքով հատկացված են ընդդիմությանը:
Նոր խորհրդարանում մեծամասնություն է կազմում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, որը ստացել է 105 մանդատներից 64-ը: Մեծությամբ երկրորդը ռուսաստանաբնակ միլիարդատեր Սամվել Կարապետյանի առաջնորդած «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքն է, որը ստացել է 29 մանդատ: Ազգային ժողովում 12-հոգանոց խմբակցություն կունենա Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորած «Հայաստան» դաշինքը. ընդդիմադիր երկու առաջնորդները, այդուհանդերձ, խորհրդարանում չեն լինի՝ Կարապետյանին արգելում է օրենսդրությունը, Քոչարյանն ինքն է հրաժարվել մանդատից:
«Քաղաքացիական պայմանագրի» վարչությունը խմբակցության ղեկավար է ընտրել Արուսյակ Մանավազյանին, «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը՝ Սամվել Կարապետյանի եղբորորդի Նարեկ Կարապետյանին, «Հայաստան» դաշինքը՝ Աննա Գրիգորյանին:
ՔՊ վարչությունը նոր Ազգային ժողովի նախագահի թեկնածու է ընտրել Ռուբեն Ռուբինյանին, տեղակալների թեկնածուներ՝ Հայկ Կոնջորյանին և Վահագն Ալեքսանյանին: Իշխող կուսակցության վարչությունն ընտրել է նաև 12 մշտական հանձնաժողովների նախագահների թեկնածուներին. ըստ ՔՊ պլանի, եթե հանձնաժողովի նախագահ դառնա ընդդիմության թեկնածուն, ՔՊ-ի ներկայացուցիչը այդ նույն հանձնաժողովում կդառնա փոխնախագահ։

На основании результатов выборов 7 июня, 9-е созыв Национального собрания сегодня начало свою работу:
Согласно конституционному закону «О регламенте Национального собрания», первое заседание вновь избранного Национального собрания созывается в день окончания полномочий предыдущего созыва в 10:00.
В повестке дня первого заседания нового парламента включены вопросы о создании счетной комиссии, выборах председателя Национального собрания, выборах трех заместителей председателя Национального собрания, создании постоянных комитетов, создании Этического комитета, выборах председателей постоянных комитетов, обсуждении законопроекта о внесении изменений в структуру правительства по предложению правительства, вопрос о одобрении программы правительства.
До выборов спикера парламента заседание ведет самый пожилой депутат Княз Гасанов, который объявил заседание открытым. На заседании присутствуют все три фракции, президент Армении Ваграм Хачатурян:
Звучит гимн Армении, затем выступает президент страны:
«Общественные ожидания заключаются в том, что Национальное собрание — это место, где различные политические взгляды не углубляют разделительные линии, а соревнуются в предложении наиболее полезных решений для государства. Нам нужна политическая культура, в которой разногласия не превращаются в нетерпимость, а принципиальность никогда не исключает взаимного уважения», — заявил Хачатурян.
«В здоровой демократии власть и оппозиция служат одной цели — прогрессу Республики Армения», — отметил президент, подчеркивая: «Проблемы, стоящие перед нашей страной, требуют высокой осведомленности о государственных интересах, дальновидности и способности к сотрудничеству».
Хотя регламентом Национального собрания также предусмотрено, что в день открытия первого заседания право приветственного выступления имеют Католикос всех армян и президент республики, Гарагейн II на заседании не присутствует — ему не было отправлено приглашение: это первый такой случай в истории независимой Армении.
Один из трех заместителей председателя Национального собрания, а также председатели четырех постоянных комитетов по закону отведены оппозиции.
В новом парламенте большинство составляет партия «Гражданский договор» премьер-министра Никола Пашиняна, получившая 64 мандата из 105. Второй по величине — блок «Сильная Армения», возглавляемый миллиардом Самвелом Карапетяном, который получил 29 мандатов. В Национальном собрании будет фракция из 12 человек, возглавляемая вторым президентом Армении Робертом Кочаряном. Однако два оппозиционных лидера не будут в парламенте — Карапетяну это запрещает законодательство, а Кочарян сам отказался от мандата.
Руководство «Гражданского договора» выбрало руководителем фракции Арусак Манавзян, блок «Сильная Армения» — Нарек Карапетян, блок «Армения» — Анна Григорян:
Руководство «Гражданского договора» выдвинуло кандидата на пост председателя Национального собрания Рубена Рубиняна, кандидаты на пост заместителей — Хайка Конжоряна и Вагана Алексаняна. Руководство правящей партии также выбрало кандидатов на посты председателей 12 постоянных комитетов. Согласно плану Гражданского договора, если председателем комитета станет кандидат от оппозиции, представитель Гражданского договора станет его заместителем в этом же комитете.