Նոր Զելանդիան առաջին անգամ օֆշորային նավթի լիցենզիա է շնորհել
Նոր Զելանդիայի կառավարությունը շնորհել է առաջին օֆշորային նավթի և գազի արդյունահանման լիցենզիա, որը տրվել է անցյալ տարի, երբ կառավարությունը վերացրել է նավթի արդյունահանման արգելքը, որը նախկին կառավարությունը սահմանել էր՝ կենտրոնանալով հիդրոկարբոններից էլեկտրականության անցման վրա:
Այժմ Ավստրալիայի EnZed Energy ընկերությունը դարձել է առաջինը, որը կարողանում է օգտագործել Նոր Զելանդիայի օֆշորային նավթի և գազի ռեսուրսները: «Այս թույլտվությունը մեծ նշանակություն ունի Նոր Զելանդիայի էներգետիկ ոլորտի համար և ցույց է տալիս, որ մենք բաց ենք բիզնեսի համար», - ասել է երկրի ռեսուրսների նախարար Շեյն Ջոնսը:
EnZed-ի թույլտվությունը նախատեսված է 12 տարի ժամկետով Տարանակի ավազանում, որտեղ, ըստ պաշտոնական տվյալների, արդեն 400 հորատանցք կա 20 նավթի և գազի դաշտերում:
Նոր Զելանդիան նախկինում ինքնաբավ էր գազի հարցում, սակայն վերջին տասը տարիների ընթացքում արտադրությունը զգալիորեն նվազել է, և նոր հետազոտություններ չեն իրականացվել:

Правительство Новой Зеландии выдало первую лицензию на разведку нефти и газа в открытом море после того, как в прошлом году сняло запрет на бурение, введенный предыдущим правительством, которое хотело сосредоточиться на переходе от углеводородов к электричеству из низкоуглеродных источников.
Теперь австралийская компания EnZed Energy стала первой, кто сможет использовать ресурсы нефти и газа Новой Зеландии после изменения политики. «Этот разрешение является важной вехой для энергетического сектора Новой Зеландии и показывает, что мы безусловно открыты для бизнеса», - сказал министр ресурсов страны Шейн Джонс.
Разрешение EnZed выдано на 12 лет в Таранаки, где, согласно официальным данным правительства Новой Зеландии, уже пробурено 400 скважин в 20 нефтяных и газовых месторождениях.