Նոր Զելանդիան առաջին անգամ օֆշորային նավթի լիցենզիա է շնորհել
Նոր Զելանդիայի կառավարությունը շնորհել է առաջին օֆշորային նավթի և գազի արդյունահանման լիցենզիա, որը տրվել է անցյալ տարի, երբ կառավարությունը վերացրել է նավթի արդյունահանման արգելքը, որը նախկին կառավարությունը սահմանել էր՝ կենտրոնանալով հիդրոկարբոններից էլեկտրականության անցման վրա:
Այժմ Ավստրալիայի EnZed Energy ընկերությունը դարձել է առաջինը, որը կարողանում է օգտագործել Նոր Զելանդիայի օֆշորային նավթի և գազի ռեսուրսները: «Այս թույլտվությունը մեծ նշանակություն ունի Նոր Զելանդիայի էներգետիկ ոլորտի համար և ցույց է տալիս, որ մենք բաց ենք բիզնեսի համար», - ասել է երկրի ռեսուրսների նախարար Շեյն Ջոնսը:
EnZed-ի թույլտվությունը նախատեսված է 12 տարի ժամկետով Տարանակի ավազանում, որտեղ, ըստ պաշտոնական տվյալների, արդեն 400 հորատանցք կա 20 նավթի և գազի դաշտերում:
Նոր Զելանդիան նախկինում ինքնաբավ էր գազի հարցում, սակայն վերջին տասը տարիների ընթացքում արտադրությունը զգալիորեն նվազել է, և նոր հետազոտություններ չեն իրականացվել:

News | 2026/07/29 16:01
The New Zealand government has awarded the first offshore oil and gas exploration license after last year lifting a ban on drilling, which was imposed by the previous government that wanted to focus on a transition from hydrocarbons to electricity from low-carbon sources.
The new government, however, is focusing on energy security and has removed the ban, inviting companies to bid for its oil and gas resources. Now, Australian oil and gas firm EnZed Energy has become the first to tap New Zealand’s offshore oil and gas resources after the reversal of policy. “This permit marks a major milestone for New Zealand's energy sector and shows that without doubt, we are open for business,” said the country’s resource minister, Shane Jones.
EnZed’s permit is for 12 years in the Taranaki Basin, which, according to official data from the New Zealand government, already has 400 wells drilled across 20 oil and gas fields.