Նոր կենսաչափական համակարգի գործարկումը նախատեսված է 2026 թվականի աշնանը
Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերի նախարար Արպինե Սարոյանը հայտնել է, որ նոր կենսաչափական համակարգի գործարկումը նախատեսված է 2026 թվականի աշնանը: Նախարարի խոսքով, քաղաքացիները կկարողանան օգտվել նոր կենսաչափական անձնագրերից և այլ փաստաթղթերից, որոնք լիովին համապատասխանելու են Միջազգային քաղաքացիական ավիացիայի կազմակերպության (ՄԿԱԿ) ստանդարտներին:
Նախնական փուլում կբացվի 14 սպասարկման կենտրոն, իսկ հաջորդ տարվա մարտին դրանց թիվը կհասնի 23-ի: Այս կենտրոններում քաղաքացիները ոչ միայն կստանան նոր ձևաչափի կենսաչափական փաստաթղթեր, այլ նաև կկարողանան օգտվել ժամանակակից սպասարկման մշակույթից:
Նոր համակարգի գործարկումից հետո Հայաստանի Հանրապետությունում բոլոր անձնագրերը կլինեն կենսաչափական, իսկ հին ձևաչափի փաստաթղթերը այլևս չեն պատրաստվի:

Министр внутренних дел Арпине Саргсян сообщила, что запуск новой биометрической системы запланирован на осень 2026 года. По словам министра, граждане смогут пользоваться новыми биометрическими паспортами и другими удостоверениями, которые полностью соответствуют стандартам Международной организации гражданской авиации (ИКАО).
На первом этапе будет открыто 14 сервисных центров, а к марту следующего года их число достигнет 23. В этих центрах граждане не только получат биометрические документы нового образца, но и смогут воспользоваться совершенно новой и современной культурой обслуживания.
После запуска новой системы все удостоверения личности, выдаваемые Республикой Армения, будут биометрическими, а документы старого образца больше не будут изготавливаться.