Nissan-ը երկու տարվա ընթացքում առաջին անգամ գրանցել է եռամսյակային շահույթ
Ճապոնական ավտոարտադրող Nissan Motor-ը 2025-2026 ֆինանսական տարվա առաջին եռամսյակում առաջին անգամ վերջին երկու տարվա ընթացքում գրանցել է զուտ շահույթ՝ միաժամանակ ավելացնելով հասույթը:
Ապրիլ-հունիս ամիսներին ընկերության զուտ շահույթը կազմել է 3.76 մլրդ իեն (մոտ 24 մլն դոլար)՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 115.76 մլրդ իենի վնասի դիմաց: Գործառնական շահույթը կազմել է 77.89 մլրդ իեն, մինչդեռ մեկ տարի առաջ գրանցվել էր 79.12 մլրդ իենի գործառնական վնաս: Եռամսյակային հասույթը աճել է 9.5%-ով՝ հասնելով 2.96 տրլն իենի:
Միաժամանակ, Nissan-ի ավտոմեքենաների վաճառքը փոքր-ինչ նվազել է՝ 707 հազարից հասնելով 701 հազարի: Ընկերությունը նաև հայտնել է, որ Re:Nissan բիզնեսի վերականգնման ծրագրի շրջանակում լրացուցիչ 60 մլրդ իեն է խնայել՝ աշխատատեղերի և արտադրական հզորությունների կրճատման շնորհիվ:
Nissan-ը պահպանել է ընթացիկ ֆինանսական տարվա կանխատեսումները՝ ակնկալելով 13 տրլն իենի հասույթ, 200 մլրդ իենի գործառնական շահույթ և 20 մլրդ իենի զուտ շահույթ: Միևնույն ժամանակ, ընկերությունը նվազեցրել է ավտոմեքենաների վաճառքի կանխատեսումը՝ 3.3 մլն-ից մինչև 3.15 մլն միավոր՝ դա պայմանավորելով Չինաստանի շուկայում մրցակցության սրմամբ:

Nissan зарегистрировала квартальную прибыль впервые за два года
Nissan Motor впервые за два года зафиксировала чистую прибыль в первом квартале финансового года 2025-2026
Японский автопроизводитель Nissan Motor впервые за два года зафиксировал чистую прибыль в первом квартале финансового года 2025-2026, одновременно увеличив доход:
С апреля по июнь чистая прибыль компании составила 3.76 млрд иен (около 24 млн долларов), по сравнению с убытком в 115.76 млрд иен за аналогичный период прошлого года. Операционная прибыль составила 77.89 млрд иен, тогда как годом ранее был зафиксирован операционный убыток в 79.12 млрд иен. Квартальный доход увеличился на 9.5%, достигнув 2.96 трлн иен:
В то же время продажи автомобилей Nissan немного снизились с 707 тысяч до 701 тысячи. Компания также сообщила, что в рамках программы восстановления бизнеса Re:Nissan сэкономила дополнительно 60 млрд иен за счет сокращения рабочих мест и производственных мощностей:
Nissan сохранила прогнозы на текущий финансовый год, ожидая доход в 13 трлн иен, операционную прибыль в 200 млрд иен и чистую прибыль в 20 млрд иен. В то же время компания снизила прогнозы по продажам автомобилей с 3.3 млн до 3.15 млн единиц, что связано с усилением конкуренции на китайском рынке: