NIO-ն պատրաստվում է վերականգնվել իր նոր մեքենաների թողարկմամբ, և ներդրողները պետք է գնեն բաժնետոմսերը, ըստ Goldman Sachs-ի: Ներդրումային բանկը NIO-ի գնահատականը բարելավել է՝ «նեյտրալից» դարձնելով «գնել»: Այն նաև բարձրացրել է բաժնետոմսերի գների նպատակային ցուցանիշը $7-ից $6.60, ինչը նշանակում է 46% աճ՝ անցյալ ուրբաթի փակման համեմատ:
«Մեր ծածկույթի շրջանակներում, մենք ակնկալում ենք, որ NIO-ն ոչ միայն կցուցադրի արագագույն ծավալների աճը, այլ նաև բարձր շահույթ և ազատ դրամական հոսքերի վերականգնում 2026 թվականին», - գրել է վերլուծաբան Թինա Հոուն իր հաճախորդներին ուղղված նամակում:
«Սա աջակցվում է ընկերության հաջող վերափոխմամբ նոր ES8/ES9 մոդելների թողարկմամբ՝ միասին առաջատար ապրանքանիշի ուժի հետ»: NIO-ի բաժնետոմսերը 2026 թվականին նվազել են 6%-ով, չինական էլեկտրական մեքենաների արդյունաբերության ընդհանուր դանդաղման ֆոնին:
Այնուամենայնիվ, ընկերության վերջերս թողարկված լյուքս ES8 և ES9 մոդելները գերակայում են Չինաստանի լյուքս նոր էներգիայի մեքենաների շուկայում՝ կազմելով 39% շուկայական բաժնեմաս, ինչը կարող է բարձրացնել նրա բաժնետոմսերը:
Goldman Sachs-ը ակնկալում է, որ NIO-ն 2026 թվականի վերջում 43%-ով կաճի՝ համեմատած իր արդյունաբերության ներքին մանրածախ ծավալի 1%-ի աճի հետ:

NIO is poised to bounce back, says Goldman Sachs
NIO is likely to stage a comeback with the launch of its new cars, so investors should go for the stock, according to Goldman Sachs. The investment bank upgraded the EV name to buy from neutral. It also hiked its price target on shares to $7 from $6.60, implying 46% upside from Friday's close:
"Among our coverage, we expect Nio to not only deliver one of the fastest volume growth, but also a premium margin profile and strong profit/free cash flow turnaround in 2026E," analyst Tina Hou said in a note to clients:
This is supported by the company's successful turnaround with the launch of new ES8/ES9 model SUVs, together with leading brand power. Shares of Nio have dropped 6% year to date amid a broader slowdown in the EV industry in China:
However, the company's recently launched luxury ES8 and ES9 model EVs have dominated the luxury new energy vehicle market in China, making up 39% of market share, which could boost its stock:
Goldman Sachs expects Nio to see 43% volume growth by the end of 2026 versus a 1% increase in domestic retail volume across its industry: