Տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան–Ռուսաստան հարաբերությունների օրակարգի, մասնավորապես, երկկողմ տնտեսական հարաբերություններում առաջացած խնդիրների վերաբերյալ։
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ հայաստանյան ծագման ապրանքների՝ ՌԴ շուկա արտահանման սահմանափակումները հակասում են Հայաստան–Ռուսաստան իրավապայմանագրային շրջանակին ու Եվրասիական տնտեսական միության կարգավորումներին, եւ խնդրել է միջոցներ ձեռնարկել՝ այս խնդիրները կարգավորելու ուղղությամբ։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի՝ Եվրոպական միությանն անդամագրվելու հարցով ՀՀ–ում հանրաքվե անցկացնելուն, վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ հանրաքվեի անցկացումը գործնականում հնարավոր է միայն ԵՄ–ին անդամագրման համար Հայաստանի կողմից Եվրոպական միությանը պաշտոնական դիմում հղելուց եւ թեման առարկայական դարձնելուց հետո։
Միեւնույն ժամանակ, վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է բաց, գործընկերային եւ բարեկամական երկխոսության միջոցով նշված հարցերը լուծելու Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության պատրաստակամությունը։

According to the information provided by the Prime Minister's Office to Armenpress, the interlocutors exchanged views on the agenda of Armenian-Russian relations, particularly on the issues arising in bilateral economic relations.
Prime Minister Pashinyan emphasized that restrictions on the export of Armenian-origin goods to the Russian market contradict the legal framework of Armenian-Russian relations and the regulations of the Eurasian Economic Union, and requested measures to resolve these issues.
Regarding the issue of holding a referendum in Armenia on joining the European Union, as mentioned in the joint statement of the leaders of the four EAEU member countries on May 29 this year, Prime Minister Pashinyan noted that holding a referendum is practically possible only after Armenia officially applies to the European Union for membership and makes the topic substantive.
At the same time, Prime Minister Pashinyan emphasized the readiness of the Government of Armenia to address the mentioned issues through open, partnership, and friendly dialogue.