Նիկոլ Փաշինյանը ստորագրել է Կառավարության հրաժարականը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ստորագրել է Կառավարության հրաժարականը։ Այս մասին հայտնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը՝ ներկայացնելով Ն. Փաշինյանի հայտարարությունը։
«Սիրելի հայրենակիցներ, բարև ձեզ: Այսօր մեկնարկում է Ազգային ժողովի 9-րդ գումարման առաջին նստաշրջանը, ավելի ճիշտ արդեն մեկնարկել է, և Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 158-րդ հոդվածի համաձայն Կառավարությունը Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանի օրը Հանրապետության նախագահին է ներկայացնում իր հրաժարականը։ Եվ ես հիմա պատրաստվում եմ ստորագրել Կառավարության հրաժարականը՝ համաձայն Սահմանադրության 158-րդ հոդվածի, որը ուղղված է Հանրապետության նախագահին։ Գրությունը հետևյալն է. «Մեծարգո պարոն նախագահ, հիմք ընդունելով Սահմանադրության 158-րդ հոդվածը, խնդրում եմ ընդունել Կառավարության հրաժարականը»:
Այսօր, հիմա այս գրությունը կուղարկվի Հանրապետության նախագահին, և նախագահը, Սահմանադրության համաձայն, կընդունի Կառավարության հրաժարականը:
Ասեմ նաև, որ այս պայմաններում՝ մինչև նոր Կառավարության ձևավորումը Կառավարության անդամները շարունակում են կատարել իրենց պարտականությունները: Իսկ հաջորդիվ Սահմանադրության 149-րդ հոդվածն ասում է, որ Հանրապետության նախագահը նորընտիր Ազգային ժողովի լիազորությունների ժամկետը սկսվելուց հետո անհապաղ վարչապետ է նշանակում խորհրդարանական մեծամասնության ներկայացրած թեկնածուին։ Այսօր խորհրդարանական մեծամասնությունը Հանրապետության նախագահին կներկայացնի վարչապետի թեկնածուին և, համապատասխանաբար, տեղի կունենա նշանակում՝ համաձայն Սահմանադրության 149-րդ հոդվածի։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян подписал отставку правительства. Об этом сообщает пресс-служба правительства, представляя заявление Н. Пашиняна.
«Дорогие соотечественники, здравствуйте. Сегодня начинается первая сессия 9-го созыва Национального собрания, точнее, она уже началась, и в соответствии со статьей 158 Конституции Республики Армения правительство представляет свою отставку Президенту Республики в день первой сессии Национального собрания. И я сейчас готов подписать отставку правительства в соответствии со статьей 158 Конституции, которая адресована Президенту Республики. Текст следующий: «Уважаемый господин Президент, основываясь на статье 158 Конституции, прошу принять отставку правительства».
Сегодня, сейчас это письмо будет отправлено Президенту Республики, и Президент, в соответствии с Конституцией, примет отставку правительства.
Также скажу, что в этих условиях, до формирования нового правительства, члены правительства продолжают исполнять свои обязанности. А далее статья 149 Конституции говорит, что Президент Республики незамедлительно назначает премьер-министра по представлению парламентского большинства после начала срока полномочий вновь избранного Национального собрания. Сегодня парламентское большинство представит Президенту Республики кандидата на пост премьер-министра, и, соответственно, назначение произойдет в соответствии со статьей 149 Конституции.