Նիկոլ Փաշինյանը ստորագրել է Կառավարության հրաժարականը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ստորագրել է Կառավարության հրաժարականը։ Այս մասին հայտնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը՝ ներկայացնելով Ն. Փաշինյանի հայտարարությունը։
«Սիրելի հայրենակիցներ, բարև ձեզ: Այսօր մեկնարկում է Ազգային ժողովի 9-րդ գումարման առաջին նստաշրջանը, ավելի ճիշտ արդեն մեկնարկել է, և Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 158-րդ հոդվածի համաձայն Կառավարությունը Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանի օրը Հանրապետության նախագահին է ներկայացնում իր հրաժարականը։ Եվ ես հիմա պատրաստվում եմ ստորագրել Կառավարության հրաժարականը՝ համաձայն Սահմանադրության 158-րդ հոդվածի, որը ուղղված է Հանրապետության նախագահին։ Գրությունը հետևյալն է. «Մեծարգո պարոն նախագահ, հիմք ընդունելով Սահմանադրության 158-րդ հոդվածը, խնդրում եմ ընդունել Կառավարության հրաժարականը»:
Այսօր, հիմա այս գրությունը կուղարկվի Հանրապետության նախագահին, և նախագահը, Սահմանադրության համաձայն, կընդունի Կառավարության հրաժարականը:
Ասեմ նաև, որ այս պայմաններում՝ մինչև նոր Կառավարության ձևավորումը Կառավարության անդամները շարունակում են կատարել իրենց պարտականությունները: Իսկ հաջորդիվ Սահմանադրության 149-րդ հոդվածն ասում է, որ Հանրապետության նախագահը նորընտիր Ազգային ժողովի լիազորությունների ժամկետը սկսվելուց հետո անհապաղ վարչապետ է նշանակում խորհրդարանական մեծամասնության ներկայացրած թեկնածուին։ Այսօր խորհրդարանական մեծամասնությունը Հանրապետության նախագահին կներկայացնի վարչապետի թեկնածուին և, համապատասխանաբար, տեղի կունենա նշանակում՝ համաձայն Սահմանադրության 149-րդ հոդվածի։

Nikol Pashinyan Signs Government Resignation
The Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, has signed the resignation of the government. This was reported by the government press service, presenting Pashinyan's statement.
“Dear compatriots, hello. Today marks the beginning of the first session of the 9th convocation of the National Assembly, or rather it has already begun, and in accordance with Article 158 of the Constitution of the Republic of Armenia, the government presents its resignation to the President of the Republic on the day of the first session of the National Assembly. And I am now ready to sign the resignation of the government in accordance with Article 158 of the Constitution, which is addressed to the President of the Republic. The text is as follows: ‘Dear Mr. President, based on Article 158 of the Constitution, I request that you accept the resignation of the government.’
Today, this letter will be sent to the President of the Republic, and the President, in accordance with the Constitution, will accept the resignation of the government.
I would also like to say that in these circumstances, until a new government is formed, the members of the government continue to fulfill their duties. Furthermore, Article 149 of the Constitution states that the President of the Republic shall immediately appoint a Prime Minister from the candidate proposed by the parliamentary majority after the start of the term of the newly elected National Assembly. Today, the parliamentary majority will present a candidate for Prime Minister to the President of the Republic, and accordingly, the appointment will take place in accordance with Article 149 of the Constitution.