Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հրամանագրով Նիկոլ Փաշինյանը նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում։
«Հիմք ընդունելով Սահմանադրության 149-րդ հոդվածի 1-ին մասը՝ Նիկոլ ՓԱՇԻՆՅԱՆԻՆ նշանակել վարչապետ»,- նշվում է հրամանագրում։
ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը նախագահական նստավայրում հյուրընկալել է վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին։ Այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմից։
«Հանդիսավոր արարողության շրջանակում նախագահ Խաչատուրյանը ստորագրել է Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ներկայացմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանին Հանրապետության վարչապետ նշանակելու մասին հրամանագիրը։
Նախագահը շնորհավորել է վարչապետին և հաջողություններ մաղթել:
«Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 149-րդ հոդվածի համաձայն՝ ինձ համար մեծ պատիվ էր ստորագրել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի քաղաքական մեծամասնության կողմից առաջադրված թեկնածուի՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ նշանակելու հրամանագիրը։
Այդ սահմանադրական ակտը խորհրդանշում է ոչ միայն պետական իշխանության ձևավորման կարևոր հանգրվանը, այլև Հայաստանի Հանրապետության և նրա քաղաքացիների առջև բացառիկ պատասխանատվություն ստանձնելու առաքելությունը։
Վստահ եմ, որ Ձեր պաշտոնավարումը կկառուցվի այն արժեքների և սկզբունքների վրա, որոնք ընկած են պետական ծառայության հիմքում՝ հավատարմություն Հայաստանի Հանրապետությանը, Սահմանադրությանը, ծառայություն հանրային և պետական շահին, պետականության շարունակական ամրապնդման հանձնառություն և պատասխանատվություն՝ մեր երկրի ներկայի ու ապագայի հանդեպ։
Մաղթում եմ Ձեզ անսասան կամք, վճռականություն, ամրություն և տոկունություն՝ Ձեր պատասխանատու առաքելության իրականացման գործում՝ ի բարօրություն Հայաստանի Հանրապետության, նրա պետականության ամրապնդման և մեր ժողովրդի արժանապատիվ ու խաղաղ ապագայի»,- մասնավորապես ասել է նախագահը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի և հանդիսավորության պայմաններում հրամանագիրը ստորագրելու, ջերմ խոսքերի, վստահության և աջակցության համար:
«Պիտի անկեղծ ասեմ՝ 2018 թվականին, երբ Ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխության արդյունքում ստանձնեցի Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնը, դժվար կլիներ կանխատեսել, որ մենք անցնելու ենք այսպիսի ճանապարհով և կարծում եմ, որ դժվար կլիներ կանխատեսել, որ մենք ի վիճակի ենք լինելու այս ճանապարհը հաղթահարել: Բայց մենք գտնվում ենք այնտեղ, որտեղ գտնվում ենք, և կարծում եմ, որ այս ամենում առանցքային դերն ու նշանակությունը միանշանակ և աներկբա Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդինն է, ով, ի վերջո, պետական գիտակցության և պետականակենտրոնության առանձնահատուկ արտահայտություններ ի ցույց դրեց այս ողջ ընթացքում: Եվ իհարկե, սա մեծ պարտավորություն և պարտավորվածություն է. առաջիկայում կձևավորվի Կառավարությունը, և Կառավարության բոլոր անդամները, ներառյալ՝ ես, երդման տեքստով արդեն կամրագրենք մեր պարտավորությունները մեր ժողովրդի առաջ:
Ուզում եմ նաև Ձեզ շնորհակալություն հայտնել այսօր Ազգային ժողովի ամբիոնից ունեցած ուղերձի համար: Շատ կարևոր ուղերձներ հղեցիք, ինչին ուշադիր հետևում էի: Հույս ունեմ, որ 9-րդ գումարման Ազգային ժողովն ի վերջո կդառնա այնպիսի հարթակ, որը քաղաքական գաղափարների, մտքերի, տեսլականների և ոչ թե անձանց բախման միջավայր կլինի:
Այսօր էլ տեսա, որ Ազգային ժողովի նախագահի թեկնածուն, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կողմից առաջադրված, պարոն Ռուբինյանը այդ նույն ուղերձը հղեց՝ ցուցաբերելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության խմբակցության պատրաստակամությունը՝ խորհրդարանում աշխատել առանց անձնական և անձնավորված թիրախավորումների, հայհոյանքի և վիրավորանքի տրամաբանությունից դուրս:
Իհարկե, բանավեճերը պետք է և կլինեն սուր, բայց շատ կարևոր է, թե սրությունն ինչի մասին է, սրությունը քաղաքական, տնտեսական, սոցիալ-տնտեսական բովանդակության մասին պետք է լինի և ոչ թե փոխադարձ թիրախավորումների:
Համենայն դեպս, մենք Ձեր ուղերձը լսել ենք և այդ ուղերձով ենք առաջնորդվելու, հույս ունեմ՝ կհաջողվի չշեղվել այս ուղղությունից, որովհետև միակողմանի չէ այդ գործընթացը, և եթե ընդդիմությունն այս տրամաբանությունը նույնպես ընդունելի համարի, կարծում եմ՝ շատ ավելի որակյալ աշխատանք կունենանք:
Պարոն նախագահ, ևս մեկ անգամ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ նաև այս ողջ ընթացքում Ձեր ցուցաբերած աջակցության համար։ Իհարկե, մենք մեր հանդիպումները և համատեղ աշխատանքն ամբողջությամբ չենք լուսաբանում, որովհետև աշխատանքային մակարդակում շատ սերտ երկխոսության մեջ ենք և քննարկում ենք բազմաթիվ հարցեր, այս ընթացքում նաև պաշտոնապես և ոչ պաշտոնական շփումներում ես միշտ տեսել, զգացել եմ Ձեր աջակցությունը, ինչի համար շնորհակալ եմ»,- ասել է վարչապետը։
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյան - «Մեծարգո պարոն վարչապետ, շատ կարճ ուղղակի, ես նորից շնորհակալություն եմ Ձեզ հայտնում այդ վստահության համար, որ կա Կառավարության, Նախագահականի, Ազգային ժողովի միջև, որովհետև ինքս մասնակից եմ կարևորագույն պետական որոշումների, որի հնարավորությունը Դուք տվել եք, ըստ էության Սահմանադրությունում այդ հնարավորությունները շատ պայմանական են։
Եվ այդ վստահությունն է ինձ նաև համոզում, որ իրականում այն քաղաքականությունը, որ վարում եք Դուք՝ որպես Կառավարության ղեկավար, որպես քաղաքական մեծամասնության ուժի ղեկավար, դրանք ի նպաստ են լինելու Հայաստանի Հանրապետության ամրապնդմանը, դրանք ի նպաստ են լինելու Հայաստանի ինքնիշխանության ամրապնդմանը և միանշանակ ի նպաստ են լինելու Հայաստանի ուժեղ ապագային։
Ես նորից Ձեզ հաջողություններ եմ մաղթում, կամք, տոկունություն, ամրություն, որովհետև արտաքինից այն, ինչ-որ տեսնում ենք շատերս, այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, դա միայն արտաքին մասն է։ Ներքին այն իրավիճակները, որ կան, որոնց մասին շատերը տեղեկացված չեն, դրանք պահանջում են սկզբունքայնություն, որը Դուք ցուցաբերել եք այս տարիների ընթացքում:
Դուք ճիշտ նշեցիք, այն, ինչ 2018-ին էր, մենք չէինք կարող պատկերացնել, թե այսպիսի զարգացումներ են տեղի ունենալու ոչ միայն մեր տարածաշրջանում, այլ ընդհանրապես աշխարհում:
Մենք պետք է կարողանանք, ինչպես Դուք եք ասում, միշտ շեշտում եք, որ ամենակարևորը կառավարելի դարձնենք այն պրոցեսները, որոնք տեղի են ունենում:
Եվ մի փոքրիկ դիտարկում ընդհանրապես քաղաքական միջավայրի հետ կապված: Այն, որ մեր Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին տրված է հնարավորություն Սահմանադրությամբ ընտրել իշխանություն, սա դարձել է իրականություն: Սա մեզ համար միշտ եղել է երազանք:
Մեր ժողովուրդը տարիներ շարունակ իր ընտրությունը կատարել է, բայց, ցավոք սրտի, իշխանությունն իր ձեռքից վերցրել են։ 2018 թվականից հետո մեր ժողովուրդը կատարում է իր ընտրությունը և ստանում է այդ իշխանությունը։
Եվ իշխանությունը, ով ընտրվել է այդ ժողովրդի կողմից, այդ պարտավորությունն ունի և պետք է արդարացնի այդ վստահությունը, որ ստանում է ժողովրդի կողմից։
Բայց կարևոր մի գործոն էլ կա: Պետության կայունությունը, ամրապնդումը, ամրությունը կախված է ոչ միայն քաղաքական մեծամասնությունից, ով ստանձնում է իշխանություն, այլև՝ ընդդիմությունից:
Ինչքան որակյալ քաղաքական մեծամասնության կարիք ունի ժողովրդավարական երկրներում հասարակությունը, ավելի կարևոր նշանակություն և դեր ունի ընդդիմությունը:
Եվ մենք միասին պետք է ամեն ինչ անենք, այդ թվում՝ ընդդիմության հետ, աշխատենք: Ես լսել եմ նաև պարոն Ռուբինյանի ուղերձները:
Ես վստահ եմ, որ Դուք տրամադրված եք այդ իրավիճակը, այդ մթնոլորտը ստեղծել, որովհետև ի վերջո բոլորիս նպատակը մեկը պետք է լինի՝ ունենալ ամուր, հզոր Հայաստանի Հանրապետություն»»,- նշվում է հաղորդագրությունում։

Никол Пашинян назначен премьер-министром
Президент Армении Ваграм Хачатурян подписал указ о назначении Николы Пашиняна на пост премьер-министра Армении.
«На основании части 1 статьи 149 Конституции назначить Никол ПАШИНЯНА премьер-министром», - говорится в указе.
Президент Армении Ваграм Хачатурян принял исполняющего обязанности премьер-министра Николу Пашиняна в президентской резиденции. Об этом сообщает пресс-служба президента.
«В рамках торжественной церемонии президент Хачатурян подписал указ о назначении Николы Пашиняна премьер-министром Республики Армения по представлению фракции «Гражданский договор» Национального собрания.
Президент поздравил премьер-министра и пожелал ему успехов:
«Согласно статье 149 Конституции Республики Армения, для меня было большой честью подписать указ о назначении премьер-министром кандидата, выдвинутого политическим большинством Национального собрания Республики Армения.
Этот конституционный акт символизирует не только важный этап формирования государственной власти, но и миссию взять на себя исключительную ответственность перед Республикой Армения и ее гражданами.
Уверен, что ваше руководство будет основываться на тех ценностях и принципах, которые лежат в основе государственной службы: верность Республике Армения, Конституции, служение общественным и государственным интересам, обязательство по укреплению государственности и ответственность перед настоящим и будущим нашей страны.
Желаю вам непоколебимой воли, решимости, стойкости и терпения в осуществлении вашей ответственной миссии на благо Республики Армения, укрепления ее государственности и достойного, мирного будущего нашего народа», - сказал президент.
Премьер-министр Никол Пашинян поблагодарил за приглашение и за возможность подписать указ в торжественной обстановке, за теплые слова, доверие и поддержку:
«Должен сказать откровенно, что в 2018 году, когда я принял пост премьер-министра Республики Армения в результате народной, ненасильственной, бархатной революции, было бы трудно предсказать, что мы пройдем такой путь, и я думаю, что было бы трудно предсказать, что мы сможем преодолеть этот путь. Но мы находимся там, где находимся, и я думаю, что в этом всем ключевую роль и значение, безусловно, играет народ Республики Армения, который в конечном итоге продемонстрировал особые проявления государственной сознательности и государственности на протяжении всего этого времени. И, конечно, это большая ответственность и обязательство. Конечно, в ближайшее время будет сформировано Правительство, и все члены Правительства, включая меня, уже в тексте присяги зафиксируем наши обязательства перед нашим народом.
Также хочу поблагодарить вас за ваше обращение с трибуны Национального собрания сегодня. Вы направили очень важные послания, за которыми я внимательно следил. Надеюсь, что 9-е созыв Национального собрания в конечном итоге станет такой площадкой, которая будет местом столкновения политических идей, мыслей, видений, а не личных противостояний.
Сегодня я также увидел, что кандидат на пост президента Национального собрания, выдвинутый партией «Гражданский договор», господин Рубинян, направил то же самое послание, продемонстрировав готовность фракции «Гражданский договор» работать в парламенте без личных и персонализированных нападок, оскорблений и унижений.
Конечно, дебаты должны быть и будут острыми, но очень важно, о чем идет речь, острота должна быть о политическом, экономическом, социально-экономическом содержании, а не о взаимных нападках.
В любом случае, мы услышали ваше послание и будем следовать этому посланию, надеюсь, что нам удастся не отклоняться от этого направления, потому что этот процесс не односторонний, и если оппозиция также примет эту логику, я думаю, что у нас будет гораздо более качественная работа.
Господин президент, еще раз хочу поблагодарить вас за вашу поддержку на протяжении всего этого времени. Конечно, мы не освещаем все наши встречи и совместную работу, потому что на рабочем уровне у нас очень тесный диалог, и мы обсуждаем множество вопросов, и на протяжении этого времени я всегда видел и чувствовал вашу поддержку, за что вам спасибо», - сказал премьер.
Президент Ваграм Хачатурян - «Уважаемый господин премьер-министр, очень коротко, я снова хочу поблагодарить вас за то доверие, которое существует между Правительством, Президентом и Национальным собранием, потому что я сам участвую в важнейших государственных решениях, возможность которых вы предоставили, по сути, эти возможности в Конституции очень условны.
И это доверие также убеждает меня, что на самом деле та политика, которую вы проводите как руководитель Правительства, как руководитель политического большинства, будет способствовать укреплению Республики Армения, будет способствовать укреплению ее суверенитета и, безусловно, будет способствовать сильному будущему Армении.
Я снова желаю вам успехов, воли, стойкости, потому что снаружи то, что мы видим многие из нас, в том числе граждане Республики Армения, это только внешняя часть. Внутренние ситуации, которые существуют, о которых многие не осведомлены, требуют принципиальности, которую вы продемонстрировали на протяжении этих лет.
Вы правильно отметили, что в 2018 году мы не могли представить, что такие события произойдут не только в нашем регионе, но и вообще в мире.
Мы должны быть в состоянии, как вы говорите, всегда подчеркиваете, что самое главное - сделать управляемыми процессы, которые происходят.
И небольшое замечание вообще относительно политической среды. То, что гражданам Республики Армения предоставлена возможность выбирать власть согласно Конституции, стало реальностью. Это всегда было нашей мечтой.
Наш народ на протяжении многих лет делал свой выбор, но, к сожалению, власть была отнята у него. С 2018 года наш народ делает свой выбор и получает эту власть.
И власть, которая избрана этим народом, имеет эту обязанность и должна оправдать это доверие, которое она получает от народа.
Но есть еще один важный фактор. Стабильность, укрепление и прочность государства зависят не только от политического большинства, которое берет на себя власть, но и от оппозиции.
Насколько качественное политическое большинство необходимо обществу в демократических странах, настолько более важное значение и роль имеет оппозиция.
И мы должны делать все возможное, в том числе работать с оппозицией. Я слышал также послания господина Рубиняна. Я уверен, что вы настроены создать эту атмосферу, потому что в конечном итоге у всех нас должна быть одна цель - иметь сильную, мощную Республику Армения», - говорится в сообщении.