Նիկոլ Փաշինյանը նշանակվեց վարչապետ
Հայաստան Նիկոլ Փաշինյանը նշանակվեց վարչապետ օգոստոս 02, 2026։ Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ստորագրեց Նիկոլ Փաշինյանին վարչապետ նշանակելու մասին հրամանագիրը։ Հրամանագրի տեքստը հրապարակված է Հայաստանի նախագահի պաշտոնական կայքէջում։
Ավելի վաղ նախագահն ընդունել էր Կառավարության հրաժարականը, որը նորընտիր խորհրդարանի առաջին նստաշրջանի մեկնարկին ներկայացրել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ համաձայն Սահմանադրության պահանջի։
«Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը, որպես Ազգային ժողովում խորհրդարանական մեծամասնություն ձևավորած քաղաքական ուժ, վարչապետի պաշտոնում առաջադրեց կուսակցության առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանին։
«ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ներկայացմամբ, Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով՝ նշանակվեցի ՀՀ վարչապետ», - Ֆեյսբուքում գրել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ հրապարակելով նաև տեսանյութ։
Նախագահը հրամանագիրն ստորագրել է՝ իր նստավայրում հյուրընկալելով վարչապետի պաշտոնակատարին։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 149-րդ հոդվածի այս հնարավորության համար՝ ստորագրել հրամանագիր Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում նշանակելու վերաբերյալ», - նշել է նախագահը։
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել և հայտարարել, որ 2018 թվականին, երբ ստանձնեց վարչապետի պաշտոնը, դժվար կլիներ կանխատեսել, որ նրանք այսպիսի ճանապարհով կանցնեն։
«Հույս ունեմ, որ 9-րդ գումարման Ազգային ժողովն ի վերջո կդառնա այնպիսի հարթակ, որը քաղաքական գաղափարների, մտքերի, տեսլականների և ոչ թե անձանց բախման միջավայր կլինի», - ասել է վարչապետը։
«Պետության կայունությունը, ամրապնդումը, ամրությունը կախված է ոչ միայն քաղաքական մեծամասնությունից, այլև ընդդիմությունից», - ընդգծել է Վահագն Խաչատուրյանը։

Никол Пашинян назначен премьер-министром
Армения Никол Пашинян назначен премьер-министром 2 августа 2026 года. Президент Ваграм Хачатурян подписал указ о назначении Никол Пашиняна премьер-министром. Текст указа опубликован на официальном сайте президента Армении.
Ранее президент принял отставку правительства, которую премьер-министр Никол Пашинян представил в начале первого заседания нового парламента в соответствии с требованиями Конституции.
«Гражданский договор», как политическая сила, сформировавшая парламентское большинство в Национальном собрании, выдвинул на пост премьер-министра лидера партии Никол Пашиняна.
«По представлению фракции «Гражданский договор» в Национальном собрании, указом президента я назначен премьер-министром», - написал Никол Пашинян в Facebook, опубликовав также видео.
Президент подписал указ, приняв премьер-министра в своем офисе.
«Для меня большая честь подписать указ о назначении вас премьер-министром Армении в соответствии со статьей 149 Конституции Армении», - отметил президент.
Никол Пашинян выразил благодарность и заявил, что в 2018 году, когда он занял пост премьер-министра, было трудно предсказать, что они пройдут таким путем.
«Надеюсь, что 9-е созыв Национального собрания в конечном итоге станет такой платформой, которая будет местом столкновения политических идей, мыслей и видений, а не личностей», - сказал премьер-министр.
«Стабильность, укрепление и прочность государства зависят не только от политического большинства, но и от оппозиции», - подчеркнул Ваграм Хачатурян.