Նախկին պետական պաշտոնյա, ով դատապարտել է Հայաստանի վերջին խորհրդարանական ընտրությունները որպես կեղծ, դատի է տվել Նիկոլ Փաշինյանին ուրբաթ օրը, մեկ օր անց, երբ վարչապետը նրան մեղադրեց կոռուպցիայի մեջ և պահանջեց քրեական գործ հարուցել նրա դեմ:
Փաշինյանը օգոստոսին հեռացրել է Լիպարիտ Դրմեյանին իր կառավարության գլխավոր իրավաբան պաշտոնից, երբ վերջինս դեմ է արտահայտվել նրա որոշմանը՝ բռնագրավել Հայաստանի ազգային էլեկտրաէներգիայի ընկերությունը, որը պատկանում է բանտում գտնվող միլիարդատեր Սամվել Կարապետյանին:
Դրմեյանը հատուկ նշել է, որ հայկական իշխանությունները պետք է հետևեն Ստոկհոլմում տեղակայված միջնորդական մարմնի 2025 թվականի հուլիսի որոշմանը՝ չգողանալու ընկերությունը մինչև Կարապետյանի Տաշիր խմբի կողմից ներկայացված գործի վճիռը: Իշխանությունները, սակայն, անտեսել են այս հրամանը:
«Ես եմ կառավարությունը ... ոչ ոք չի կարող ունենալ դիրք, որը հակասում է իմ դիրքին», - հայտարարել է Փաշինյանը Դրմեյանի հեռացման հայտարարությունից մեկ օր առաջ:
Փաշինյանը հինգշաբթի օրը հարձակվել է Դրմեյանի վրա, անվանելով նրան Կարապետյանի «Տրոյական ձի» իր կառավարության ներսում և պահանջելով, որպեսզի իրավապահ մարմինները հետաքննեն նրա գործունեությունը: Դրմեյանը արագորեն հերքել է ապացույցներ չունեցող մեղադրանքները: Նա դրանք կապել է այն փաստի հետ, որ նա մասնակցել է հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններին ընդդիմադիր «Միության թևեր» կուսակցության ցուցակով և հետո մեղադրել է լուրջ կեղծիքների:
«Երեկ արած հայտարարությունները ոչ ճշմարիտ էին և նաև զրպարտող իմ պատվին և արժանապատվությանը, և ես դատի եմ տվել [Փաշինյանին], որպեսզի պարտադրեմ նրան հերքել զրպարտող տեղեկությունները», - ասել է նախկին պաշտոնյան լրագրողներին ուրբաթ օրը:
Հայաստանի գլխավոր դատախազությունը արագորեն խոստացել է արձագանքել Փաշինյանի մեղադրանքներին: Դրմեյանին հաջորդ 24 ժամվա ընթացքում որևէ հանցագործության մեղադրանք չի առաջադրվել:
«Միության թևեր» կուսակցությունը ղեկավարում է նախկին մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը: Այն չի համագործակցել Կարապետյանի «Հզոր Հայաստան» բլոկի հետ նախքան կամ հետո ընտրությունները: Թաթոյանը նույնիսկ քննադատել է միլիարդատիրոջը ընտրական քարոզարշավի ընթացքում:
Հինգշաբթի երեկոյան տարածված հայտարարությունում Թաթոյանը դատապարտել է Փաշինյանի «քաղաքական հրամանը հետապնդելու» Դրմեյանին և խոստացել է օգտագործել «բոլոր իրավական մեխանիզմներն ու ատյանները» իր քաղաքական ընկերոջ պաշտպանման համար:

Бывший государственный чиновник, который осудил недавние парламентские выборы в Армении как мошеннические, подал иск о клевете против Николы Пашиняна в пятницу, за день до того, как премьер-министр обвинил его в коррупции и потребовал уголовного преследования против него.
Пашинян уволил Липарита Дрмеяна с поста главного юриста своего правительства, представлявшего его в международных судах, в августе прошлого года после того, как тот выступил против его решения конфисковать национальную электрическую компанию Армении, принадлежащую заключенному миллиардеру Самвелу Карапетяну.
Дрмейан конкретно заявил, что армянские власти должны соблюдать приказ арбитражного органа, расположенного в Стокгольме, от июля 2025 года о том, чтобы воздержаться от конфискации компании до вынесения решения по делу, поданному группой Ташир Карапетяна. Власти, тем не менее, проигнорировали этот приказ.
«Я — правительство ... никто не может занимать позицию, противоречащую моей позиции», — заявил Пашинян за день до объявления об увольнении Дрмеяна.
Пашинян резко раскритиковал Дрмеяна в четверг, назвав его «Троянским конем» Карапетяна в своем правительстве и потребовав, чтобы правоохранительные органы расследовали его деятельность. Дрмейан быстро опроверг обвинения, не подкрепленные доказательствами. Он связал их с тем, что он баллотировался на парламентских выборах 7 июня от оппозиционной партии «Крылья единства» и после этого заявил о серьезных фальсификациях.
«Заявления, сделанные вчера, были ложными и также клеветническими в отношении моей чести и достоинства, и я подал иск, чтобы обязать [Пашиняна] опровергнуть клеветническую информацию», — сказал бывший чиновник журналистам в пятницу.
Офис генерального прокурора Армении быстро пообещал отреагировать на обвинения Пашиняна. Дрмейан не был обвинен в каком-либо преступлении и не был допрошен в течение следующих 24 часов.
«Крылья единства» возглавляет бывший омбудсмен по правам человека Арман Татоян. Она не сотрудничала с блоком «Сильная Армения» Карапетяна ни до, ни после выборов. Татоян даже критиковал миллиардера во время предвыборной кампании.
В заявлении, опубликованном в четверг вечером, Татоян осудил «политический приказ о преследовании» Дрмеяна и пообещал использовать «все юридические механизмы и инстанции» для защиты своего политического союзника.