Նավթային նավերը increasingly ենթարկվում են հարձակման մի քանի ճակատներում, քանի որ տնտեսական պատերազմը օգտագործվում է որպես զենք Մերձավոր Արևելքի և Եվրոպայի աճող հակամարտություններում:
Իրանն այս ամսվա ընթացքում ավելացրել է նավերի վրա հարձակումները Հորմուզի նեղուցի շուրջ, փորձում է վերահսկել այս կարևոր նավթային միջանցքը: Թեհրանի Հութի դաշնակիցները Յեմենում այս շաբաթ բացել են երկրորդ ճակատ՝ հարձակվելով երկու սաուդյան նավերի վրա Կարմիր ծովում:
Ուկրաինան, meanwhile, հայտարարում է, որ հարձակվել է 150-ից ավելի նավերի վրա, որոնք կապված են Ռուսաստանի ստվերային նավատորմի հետ, Ազովի ծովում և Կարմիր ծովում:
Նավթային շուկան այժմ բախվում է մի քանի ճակատներում պատերազմների, ասել է Helima Croft-ը, գլոբալ ապրանքային ռազմավարության ղեկավար:
Նավթային գները հուլիսին աճել են 30%-ով, իսկ Brent նավթի գինը գերազանցել է $100 մեկ բարելի համար:
Հորմուզի նեղուցում նավերի երթևեկությունը նվազել է, իսկ նեղուցի անվտանգային իրավիճակը արագորեն վատացել է:
Միջազգային ծովային կազմակերպության տվյալներով, մարտի 1-ից ի վեր 61 առևտրային նավ է ենթարկվել հարձակման:
Կարմիր ծովի հարձակումները սպառնում են միլիոնավոր բարել նավթի, որոնք Սաուդյան Արաբիան redirected է:
Հութի հարձակումները 2023-2025 թվականներին զգալիորեն նվազեցրել են երթևեկությունը Բաբ էլ-Մանդեբ նեղուցում:
Սաուդյան Արաբիան կարող է որոշ նավթ redirect անել, սակայն լոգիստիկան բարդ է:
Կասպյան նավթային ընկերությունը դադարեցրել է նավերի բեռնաթափումը Նովորոսիյսկի ռուսական նավահանգստում:
Ուկրաինայի հարձակումները ռուսական ռեֆիների վրա հանգեցրել են 50%-ից ավելի արտադրական կարողությունների փակմանը:

Нефтяные танкеры все чаще подвергаются атакам на нескольких фронтах, поскольку экономическая война используется как оружие в нарастающих конфликтах на Ближнем Востоке и в Европе.
Иран усилил атаки на танкеры в районе Ормузского пролива в этом месяце, пытаясь навязать свой контроль над этим важным нефтяным коридором. Союзники Ирана, Хуситы в Йемене, открыли второй фронт на этой неделе, обстреляв два саудовских танкера в Красном море после объявления морской блокады против Эр-Рияда.
Тем временем Украина сообщает, что атаковала более 150 танкеров, грузовых судов и других судов, связанных с теневым флотом России в Азовском и Черном морях.
Нефтяной рынок теперь сталкивается с войнами на нескольких фронтах, сказала Хелима Крофт, глава глобальной товарной стратегии.
Цены на нефть выросли более чем на 30% в июле, а цена на нефть Brent превысила 100 долларов за баррель.
Судоходство через Ормузский пролив резко сократилось, а безопасность в этом районе быстро ухудшилась.
Согласно данным Международной морской организации, с 1 марта было атаковано 61 торговое судно.
Атаки в Красном море угрожают миллионам баррелей нефти, которые Саудовская Аравия перенаправила.
Атаки Хуситов на суда в Красном море с 2023 по 2025 год значительно сократили движение через Баб-эль-Мандеб.
Саудиты могут перенаправить часть нефти, но логистика сложна.
Каспийская нефтяная компания приостановила погрузку танкеров в российском порту Новороссийск.
Атаки Украины на российские нефтеперерабатывающие заводы привели к закрытию более 50% производственных мощностей.