Նավթատարները նոր սպառնալիքի պատճառով փոխում են երթուղին դեպի Եգիպտոս
Դատարկ գերխոշոր նավթատարները ուղևորվում են դեպի Եգիպտոսի միջերկրածովյան Սիդի Կերիր նավահանգիստ՝ Սաուդյան Արաբիայի նավթը բեռնելու համար, քանի որ Եմենի հութիների սպառնալիքներից հետո զգալիորեն նվազել է Կարմիր ծովում գտնվող Սաուդյան Արաբիայի գլխավոր արտահանման տերմինալ մտնող նավերի թիվը։ Այս մասին գրում է Bloomberg-ը։
Ինչպես հայտնում է լրատվական գործակալությունը՝ նավերի հետագծման ծառայությունների տվյալների համաձայն՝ առնվազն ութ գերխոշոր նավթատար (VLCC) Սիդի Կերիրն են նշել որպես իրենց նպատակակետ և առաջիկա շաբաթներին պետք է հասնեն այնտեղ։ Հոդվածում նշվում է, որ պետական Saudi Aramco-ն սկսել է ավելի մեծ ծավալով նավթ առաջարկել Եգիպտոսի նավահանգստով արտահանման համար այն բանից հետո, երբ անցյալ շաբաթ Իրանի աջակցությունը վայելող հութիները հարձակվել են Կարմիր ծովում գտնվող նավի վրա։
Bloomberg-ի վկայակոչած նավագնացության ծառայությունների տվյալներով՝ Մարշալյան կղզիների դրոշի ներքո նավարկող Bidbid նավթատարն այժմ շարժվում է դեպի Սիդի Կերիր և, ինչպես սպասվում է, այսօր այնտեղ կբեռնի նավթ՝ Ասիա տեղափոխելու համար։ Եվս երկու նավթատաները՝ VL Bright-ը և Taga-ն սկզբում ուղևորվում էին դեպի ԱՄՆ, սակայն անսպասելիորեն փոխել են երթուղին և ուղղություն վերցրել դեպի Եգիպտոսի նավահանգիստ։ Միևնույն ժամանակ, վերջին ամիսներին Taga-ն գրեթե բացառապես նավարկել է դեպի Ճապոնիա։
Մնացած հինգ նավերը, որոնք ուղևորվում են դեպի Սիդի Կերիր, ինչպես գրում է լրատվական գործակալությունը, կառավարվում են հարավկորեական մասնավոր Sinokor Group խմբի կողմից, որը փետրվարի վերջին սկսված իրանա-իսրայելական պատերազմից հետո դարձել է Հորմուզի նեղուցում գործող ամենաակտիվ օպերատորներից մեկը։
Ըստ Bloomberg-ի՝ վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում Բաբ էլ-Մանդեբի նեղուցով հիմնականում շարունակել են անցնել չինական նավերը և Իրանի հետ բարեկամական հարաբերություններ ունեցող երկրների նավթատարները։ Արևմտյան փոխադրող ընկերությունները և ասիական ավելի զգուշավոր նավագնացային ընկերությունները նախընտրել են ավելի երկար և թանկ երթուղին։

Empty supertankers are heading to Egypt's Mediterranean port of Sidi Kerir to load Saudi Arabian oil, as the number of vessels entering Saudi Arabia's main export terminal in the Red Sea has significantly decreased due to threats from Yemeni Houthis. This was reported by Bloomberg.
According to the news agency, at least eight very large crude carriers (VLCCs) have designated Sidi Kerir as their destination and are expected to arrive there in the coming weeks. The article notes that state-owned Saudi Aramco has begun offering larger volumes of oil for export through the Egyptian port after Houthi forces, backed by Iran, attacked a vessel in the Red Sea last week.
According to navigation service data cited by Bloomberg, the Marshall Islands-flagged tanker Bidbid is currently en route to Sidi Kerir and is expected to load oil there today for transport to Asia. Two other tankers, VL Bright and Taga, were initially heading to the U.S. but unexpectedly changed their route and are now heading to the Egyptian port. Meanwhile, in recent months, Taga has primarily sailed to Japan.
The remaining five vessels heading to Sidi Kerir, as reported by the news agency, are managed by the South Korean private group Sinokor Group, which has become one of the most active operators in the Strait of Hormuz since the onset of the Iran-Israel conflict at the end of February.
According to Bloomberg, over the past week, primarily Chinese vessels and tankers from countries with friendly relations with Iran have continued to pass through the Bab el-Mandeb Strait. Western shipping companies and more cautious Asian shipping firms have preferred longer and more expensive routes.