Նավթատարները նոր սպառնալիքի պատճառով փոխում են երթուղին դեպի Եգիպտոս
Դատարկ գերխոշոր նավթատարները ուղևորվում են դեպի Եգիպտոսի միջերկրածովյան Սիդի Կերիր նավահանգիստ՝ Սաուդյան Արաբիայի նավթը բեռնելու համար, քանի որ Եմենի հութիների սպառնալիքներից հետո զգալիորեն նվազել է Կարմիր ծովում գտնվող Սաուդյան Արաբիայի գլխավոր արտահանման տերմինալ մտնող նավերի թիվը։ Այս մասին գրում է Bloomberg-ը։
Ինչպես հայտնում է լրատվական գործակալությունը՝ նավերի հետագծման ծառայությունների տվյալների համաձայն՝ առնվազն ութ գերխոշոր նավթատար (VLCC) Սիդի Կերիրն են նշել որպես իրենց նպատակակետ և առաջիկա շաբաթներին պետք է հասնեն այնտեղ։ Հոդվածում նշվում է, որ պետական Saudi Aramco-ն սկսել է ավելի մեծ ծավալով նավթ առաջարկել Եգիպտոսի նավահանգստով արտահանման համար այն բանից հետո, երբ անցյալ շաբաթ Իրանի աջակցությունը վայելող հութիները հարձակվել են Կարմիր ծովում գտնվող նավի վրա։
Bloomberg-ի վկայակոչած նավագնացության ծառայությունների տվյալներով՝ Մարշալյան կղզիների դրոշի ներքո նավարկող Bidbid նավթատարն այժմ շարժվում է դեպի Սիդի Կերիր և, ինչպես սպասվում է, այսօր այնտեղ կբեռնի նավթ՝ Ասիա տեղափոխելու համար։ Եվս երկու նավթատաները՝ VL Bright-ը և Taga-ն սկզբում ուղևորվում էին դեպի ԱՄՆ, սակայն անսպասելիորեն փոխել են երթուղին և ուղղություն վերցրել դեպի Եգիպտոսի նավահանգիստ։ Միևնույն ժամանակ, վերջին ամիսներին Taga-ն գրեթե բացառապես նավարկել է դեպի Ճապոնիա։
Մնացած հինգ նավերը, որոնք ուղևորվում են դեպի Սիդի Կերիր, ինչպես գրում է լրատվական գործակալությունը, կառավարվում են հարավկորեական մասնավոր Sinokor Group խմբի կողմից, որը փետրվարի վերջին սկսված իրանա-իսրայելական պատերազմից հետո դարձել է Հորմուզի նեղուցում գործող ամենաակտիվ օպերատորներից մեկը։
Ըստ Bloomberg-ի՝ վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում Բաբ էլ-Մանդեբի նեղուցով հիմնականում շարունակել են անցնել չինական նավերը և Իրանի հետ բարեկամական հարաբերություններ ունեցող երկրների նավթատարները։ Արևմտյան փոխադրող ընկերությունները և ասիական ավելի զգուշավոր նավագնացային ընկերությունները նախընտրել են ավելի երկար և թանկ երթուղին։

Пустые супертанкеры направляются в египетский порт Сиди-Керир для загрузки нефти из Саудовской Аравии, поскольку после угроз со стороны хуситов из Йемена значительно сократилось количество судов, входящих в главный экспортный терминал Саудовской Аравии в Красном море. Об этом сообщает Bloomberg.
Как сообщает агентство, согласно данным служб отслеживания судов, как минимум восемь супертанкеров (VLCC) указали Сиди-Керир в качестве своей цели и должны прибыть туда в ближайшие недели. В статье говорится, что государственная компания Saudi Aramco начала предлагать больше нефти для экспорта через египетский порт после того, как на прошлой неделе хуситы, поддерживаемые Ираном, атаковали судно в Красном море.
По данным служб навигации, танкер Bidbid под флагом Маршалловых Островов сейчас движется в Сиди-Керир и, как ожидается, сегодня там загрузит нефть для отправки в Азию. Еще два танкера — VL Bright и Taga — изначально направлялись в США, но неожиданно изменили маршрут и направились в египетский порт. В то же время в последние месяцы Taga почти исключительно плавал в Японию.
Остальные пять танкеров, направляющихся в Сиди-Керир, как сообщает агентство, управляются южнокорейской частной компанией Sinokor Group, которая после начала ирано-израильской войны в конце февраля стала одним из самых активных операторов в Ормузском проливе.
Согласно Bloomberg, за последнюю неделю через Баб-эль-Мандебский пролив продолжали проходить в основном китайские суда и танкеры стран, имеющих дружественные отношения с Ираном. Западные транспортные компании и более осторожные азиатские судоходные компании предпочли более длинные и дорогие маршруты.