ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է, որ առավոտյան ՀԷՑ-ի տնօրենների խորհրդի՝ արդեն նախկին նախագահ Նարեկ Կարապետյանը լրատվամիջոցների հետ խոսելիս մի քանի բավականին ՈՒԺԵՂ ՍՈՒՏ պնդումներ է արել ՀԷՑ-ի վերաբերյալ և նշել, որ մանրամասներին կանդրադառնա առաջիկա օրերին՝ առանձին հարցազրույցի ձևաչափով:
«Այս պահին միայն կներկայացնեմ դրանցից նշանակալի երկուսը՝ ի հակադարձումն:
ՈՒԺԵՂ ՍՈՒՏ 1. Նա պնդում է, որ այժմ էլ ՀԷՑ-ում իբր կան հավելագրումներ, և իրենք իրենց շրջանում 6 ամսվա ընթացքում 40-50 անձի ազատումներ են արել, 30 հոգու դեպքում՝ ծառայողական քննություն, ու ոչ մի խոսք՝ որևէ քրեաիրավական գնահատականի մասին:
ՓԱՍՏ 1. Ժամանակավոր կառավարման շուրջ մեկ տարվա ընթացքում ՀԷՑ-ում աշխատանքից ազատումների ընդհանուր թիվը կազմել է ավելի քան 1150 անձ, որից տարաբնույթ խախտումների հետևանքով (մեծ մասամբ՝ հավելագրումների/թերգրանցումների) աշխատանքից ազատվել են շուրջ 700 աշխատակիցներ:
Բացահայտված իրավախախտումների փաստերով նախաձեռնվել են շուրջ 30 քրեական վարույթներ. կան բազմաթիվ ձերբակալվածներ ու կալանքի որոշումներ:
ՈՒԺԵՂ ՍՈՒՏ 2. Նա պնդում է, որ իրենց շրջանում հավելագրումներն արվել են առանց ՀԷՑ-ի սեփականատերերի (իմա՝ նաև բարձր ղեկավարության) իմացության:
ՓԱՍՏ 2. Հավելագրումներն ու թերգրանցումները, որպես կանոն, արվել են՝ արհեստականորեն նվազեցնելու ցանցում առկա էլէներգիայի կորուստների թիվը:
Ելնելով վերոգրյալից՝ կարող ենք պնդել, որ բոլոր այդ մեքենայությունների արդյունքում գոյացած էլէներգիայի ահռելի քանակների մոնետիզացիան «լավագույն» դեպքում մնացել է ՀԷՑ-ի հաշիվներին, վատագույն դեպքում՝ ուղղակիորեն մտել է տարբեր հանցավոր շրջանակների գրպանները:
Ստորև՝ ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարման ընթացքում բացահայտված շուրջ երկու տասնյակ «ամենախոսուն» հավելագրման փաստերն են, որոնցով քրեական վարույթներ են նախաձեռնված:

Narek Karapetyan's Claims Regarding HEC
Romanos Petrosyan, the temporary manager of HEC, wrote on his Facebook page that in the morning, former chairman of the board of directors Narek Karapetyan made several quite STRONG FALSE claims about HEC while speaking with the media, and noted that he would address the details in an upcoming interview:
“At this moment, I will present only two significant ones in rebuttal:
STRONG LIE 1. He claims that there are allegedly still additions in HEC, and they have dismissed 40-50 people in their area over the past 6 months, with 30 cases undergoing service investigations, and no mention of any criminal-legal assessment:
FACT 1. During the year of temporary management, the total number of dismissals at HEC has exceeded 1150, of which about 700 employees were dismissed due to various violations (mostly for additions/re-registrations):
Criminal proceedings have been initiated based on the facts of revealed violations, with numerous arrests and detention orders:
STRONG LIE 2. He claims that additions were made without the knowledge of the owners of HEC (i.e., also the top management):
FACT 2. Additions and re-registrations were generally made to artificially reduce the number of electricity losses in the network:
Based on the above, we can assert that the monetization of the enormous amount of electricity generated as a result of all these manipulations has, at best, remained on the accounts of HEC, and at worst, has directly entered the pockets of various criminal groups:
Below are about two dozen of the most “eloquent” facts of additions revealed during the temporary management of HEC, for which criminal proceedings have been initiated: