ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է, որ առավոտյան ՀԷՑ-ի տնօրենների խորհրդի՝ արդեն նախկին նախագահ Նարեկ Կարապետյանը լրատվամիջոցների հետ խոսելիս մի քանի բավականին ՈՒԺԵՂ ՍՈՒՏ պնդումներ է արել ՀԷՑ-ի վերաբերյալ և նշել, որ մանրամասներին կանդրադառնա առաջիկա օրերին՝ առանձին հարցազրույցի ձևաչափով:
«Այս պահին միայն կներկայացնեմ դրանցից նշանակալի երկուսը՝ ի հակադարձումն:
ՈՒԺԵՂ ՍՈՒՏ 1. Նա պնդում է, որ այժմ էլ ՀԷՑ-ում իբր կան հավելագրումներ, և իրենք իրենց շրջանում 6 ամսվա ընթացքում 40-50 անձի ազատումներ են արել, 30 հոգու դեպքում՝ ծառայողական քննություն, ու ոչ մի խոսք՝ որևէ քրեաիրավական գնահատականի մասին:
ՓԱՍՏ 1. Ժամանակավոր կառավարման շուրջ մեկ տարվա ընթացքում ՀԷՑ-ում աշխատանքից ազատումների ընդհանուր թիվը կազմել է ավելի քան 1150 անձ, որից տարաբնույթ խախտումների հետևանքով (մեծ մասամբ՝ հավելագրումների/թերգրանցումների) աշխատանքից ազատվել են շուրջ 700 աշխատակիցներ:
Բացահայտված իրավախախտումների փաստերով նախաձեռնվել են շուրջ 30 քրեական վարույթներ. կան բազմաթիվ ձերբակալվածներ ու կալանքի որոշումներ:
ՈՒԺԵՂ ՍՈՒՏ 2. Նա պնդում է, որ իրենց շրջանում հավելագրումներն արվել են առանց ՀԷՑ-ի սեփականատերերի (իմա՝ նաև բարձր ղեկավարության) իմացության:
ՓԱՍՏ 2. Հավելագրումներն ու թերգրանցումները, որպես կանոն, արվել են՝ արհեստականորեն նվազեցնելու ցանցում առկա էլէներգիայի կորուստների թիվը:
Ելնելով վերոգրյալից՝ կարող ենք պնդել, որ բոլոր այդ մեքենայությունների արդյունքում գոյացած էլէներգիայի ահռելի քանակների մոնետիզացիան «լավագույն» դեպքում մնացել է ՀԷՑ-ի հաշիվներին, վատագույն դեպքում՝ ուղղակիորեն մտել է տարբեր հանցավոր շրջանակների գրպանները:
Ստորև՝ ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարման ընթացքում բացահայտված շուրջ երկու տասնյակ «ամենախոսուն» հավելագրման փաստերն են, որոնցով քրեական վարույթներ են նախաձեռնված:

Временный управляющий ГЭЦ Романос Петросян написал на своей странице в «Фейсбук», что утром бывший председатель совета директоров ГЭЦ Нарек Карапетян сделал несколько довольно СИЛЬНЫХ ЛОЖНЫХ утверждений о ГЭЦ и отметил, что он подробно прокомментирует это в ближайшие дни в формате отдельного интервью:
«На данный момент я представлю только два значительных из них в опровержение:
СИЛЬНАЯ ЛОЖЬ 1. Он утверждает, что в ГЭЦ якобы все еще есть надбавки, и они за 6 месяцев уволили 40-50 человек, в 30 случаях проводили служебные расследования, и ни слова о какой-либо уголовно-правовой оценке:
ФАКТ 1. За год временного управления в ГЭЦ общее количество увольнений составило более 1150 человек, из которых около 700 сотрудников были уволены из-за различных нарушений (в основном за надбавки/переписывание):
По фактам выявленных правонарушений было возбуждено около 30 уголовных дел. Есть множество задержанных и решений о заключении под стражу:
СИЛЬНАЯ ЛОЖЬ 2. Он утверждает, что надбавки были сделаны без ведома собственников ГЭЦ (то есть также высшего руководства):
ФАКТ 2. Надбавки и переписывания, как правило, были сделаны для искусственного снижения числа потерь электроэнергии в сети:
Исходя из вышесказанного, можно утверждать, что монетизация огромного количества электроэнергии, возникшей в результате всех этих манипуляций, в лучшем случае осталась на счетах ГЭЦ, в худшем случае — попала в карманы различных преступных групп:
Ниже приведены около двух десятков «самых красноречивых» фактов о надбавках, выявленных в ходе временного управления ГЭЦ, по которым были возбуждены уголовные дела: