Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ կիրառվել է 1 մլրդ դրամ գրավ և երկրից բացակայելու արգելք
«Ուժեղ Հայաստան»-ի ընտրական ցուցակի առաջին համար Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է երկրից բացակայելու արգելքը և 1 միլիարդ դրամ գրավ։ Այս մասին «Ազատությանը» հայտնեցին Գլխավոր դատախազությունից:
Գործի մասին մասնրամասներ Դատախազությունից հրաժարվեցին ներկայացնել՝ հղում անելով նախաքննությանը:
Նարեկ Կարապետյանը ևս խուսափում է ներկայացնել իրեն առաջադրված մեղադրանքի բովանդակությունը, նա ևս չի հստակեցրել, թե հանգամանքներ է դատախազությունը դրել գործի հիմքում: Սոցցանցում տարածած տեղաուղերձում միայն պնդել է, թե «Հայաստանում ուղղակի քաղաքական հայտ ներկայացնելն արդեն իսկ հանցագործություն է». - «Հետևաբար, ընդհանրապես կարիք չկա խորանալու, թե ինչի մեջ քեզ կմեղադրեն», - ասել է նա:
Դատախազը նախօրեին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասի՝ «հավաքին մասնակցելուն հարկադրելը՝ բռնություն գործադրելու կամ սպառնալիքի միջոցով», և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետի՝ «առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը», հատկանիշներով:
Ավելի վաղ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը երկու օր տևած քննությունից հետո համաձայնություն տվեց «Ուժեղ Հայաստան»-ի ընտրական ցուցակի առաջին համարին մեղադրանք առաջադրելուն, սակայն վերադարձրեց նրան կալանավորելու համաձայնություն տալու Դատախազության միջնորդությունը:

Narek Karapetyan, the first candidate on the electoral list of 'Strong Armenia', has been subjected to a travel ban and a bail of 1 billion drams. This was reported by the General Prosecutor's Office.
The Prosecutor's Office refused to provide details about the case, citing the ongoing investigation.
Karapetyan is also avoiding disclosing the content of the charges against him, and he has not clarified what circumstances the Prosecutor's Office has based the case on. In a social media post, he only claimed that 'simply submitting a political application in Armenia is already a crime.' - 'Therefore, there is no need to delve into what you will be accused of,' he said.
Recently, the prosecutor initiated public criminal proceedings against Narek Karapetyan under Article 236, Part 2 of the Criminal Code - 'coercing participation in a gathering through violence or threats,' and Article 296, Part 3, Clause 3 - 'money laundering in particularly large amounts.'
Earlier, the Central Electoral Commission approved the indictment against the first candidate on the 'Strong Armenia' electoral list after a two-day investigation but returned the request for consent to detain him to the Prosecutor's Office.