Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ կիրառվել է 1 մլրդ դրամ գրավ և երկրից բացակայելու արգելք
«Ուժեղ Հայաստան»-ի ընտրական ցուցակի առաջին համար Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է երկրից բացակայելու արգելքը և 1 միլիարդ դրամ գրավ։ Այս մասին «Ազատությանը» հայտնեցին Գլխավոր դատախազությունից:
Գործի մասին մասնրամասներ Դատախազությունից հրաժարվեցին ներկայացնել՝ հղում անելով նախաքննությանը:
Նարեկ Կարապետյանը ևս խուսափում է ներկայացնել իրեն առաջադրված մեղադրանքի բովանդակությունը, նա ևս չի հստակեցրել, թե հանգամանքներ է դատախազությունը դրել գործի հիմքում: Սոցցանցում տարածած տեղաուղերձում միայն պնդել է, թե «Հայաստանում ուղղակի քաղաքական հայտ ներկայացնելն արդեն իսկ հանցագործություն է». - «Հետևաբար, ընդհանրապես կարիք չկա խորանալու, թե ինչի մեջ քեզ կմեղադրեն», - ասել է նա:
Դատախազը նախօրեին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասի՝ «հավաքին մասնակցելուն հարկադրելը՝ բռնություն գործադրելու կամ սպառնալիքի միջոցով», և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետի՝ «առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը», հատկանիշներով:
Ավելի վաղ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը երկու օր տևած քննությունից հետո համաձայնություն տվեց «Ուժեղ Հայաստան»-ի ընտրական ցուցակի առաջին համարին մեղադրանք առաջադրելուն, սակայն վերադարձրեց նրան կալանավորելու համաձայնություն տալու Դատախազության միջնորդությունը:

На первого номера избирательного списка «Сильная Армения» Нарека Карапетяна наложен запрет на выезд из страны и залог в 1 миллиард драмов. Об этом сообщили в Генеральной прокуратуре.
Прокуратура отказалась предоставить детали дела, ссылаясь на предварительное расследование.
Сам Карапетян также уклоняется от представления содержания предъявленного ему обвинения, он не уточнил, какие обстоятельства прокуратура положила в основу дела. В сообщении в социальных сетях он лишь утверждал, что «в Армении просто подача политической заявки уже является преступлением». - «Таким образом, вообще нет необходимости углубляться в то, в чем тебя обвиняют», - сказал он.
На днях прокурор возбудил уголовное преследование против Нарека Карапетяна по признакам статьи 236 части 2 Уголовного кодекса - «принуждение к участию в собрании с применением насилия или угрозы», и статьи 296 части 3 пункта 3 - «отмывание денег в особо крупном размере».
Ранее Центральная избирательная комиссия согласилась с предъявлением обвинения первому номеру избирательного списка «Сильная Армения» после двух дней рассмотрения, но вернула запрос прокуратуры о согласии на его арест.