Մխիթար Այրապետյանը նշել է, որ Firebird նախագիծը ստեղծելու է նոր հնարավորություններ գիտական-հետազոտական համայնքի, ստարտափների, բարձր տեխնոլոգիական ընկերությունների և պետական մասնակցության համար: Նախագիծը, որը իրականացվում է Firebird ընկերության կողմից, կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանի տեխնոլոգիական զարգացման և միջազգային մրցունակության բարձրացման համար:
Այրապետյանը այցելել է Firebird AI-ի արհեստական բանականության տվյալների մշակման կենտրոնը, որտեղ ծանոթացել է կենտրոնի տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքին և բարձր արտադրողական համակարգերին:
Նախագծի առաջին փուլում ներդրումների ծավալը կազմում է 500 միլիոն դոլար, իսկ երկրորդ փուլում ընդհանուր ներդրումները կհասնեն 5 միլիարդ դոլարի:

Мхитар Айрапетян заявил, что проект Firebird создаст новые возможности для научно-исследовательского сообщества, стартапов, высокотехнологичных компаний и государственного сектора. Проект, реализуемый компанией Firebird, имеет важное значение для технологического развития Армении и повышения ее международной конкурентоспособности.
Во время визита Айрапетян ознакомился с состоянием центра обработки данных искусственного интеллекта Firebird AI, его технологической инфраструктурой и высокопроизводительными вычислительными системами.
Объем инвестиций на первом этапе проекта составляет 500 миллионов долларов, а по завершении второго этапа общий объем инвестиций достигнет порядка 5 миллиардов долларов.