Մխիթար Այրապետյանը նշել է, որ Firebird նախագիծը ստեղծելու է նոր հնարավորություններ գիտական-հետազոտական համայնքի, ստարտափների, բարձր տեխնոլոգիական ընկերությունների և պետական մասնակցության համար: Նախագիծը, որը իրականացվում է Firebird ընկերության կողմից, կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանի տեխնոլոգիական զարգացման և միջազգային մրցունակության բարձրացման համար:
Այրապետյանը այցելել է Firebird AI-ի արհեստական բանականության տվյալների մշակման կենտրոնը, որտեղ ծանոթացել է կենտրոնի տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքին և բարձր արտադրողական համակարգերին:
Նախագծի առաջին փուլում ներդրումների ծավալը կազմում է 500 միլիոն դոլար, իսկ երկրորդ փուլում ընդհանուր ներդրումները կհասնեն 5 միլիարդ դոլարի:

Mkhitar Ayrapetyan stated that the Firebird project will create new opportunities for the scientific research community, startups, high-tech companies, and the public sector. The project, implemented by Firebird, is significant for the technological development of Armenia and enhancing its international competitiveness.
During his visit, Ayrapetyan familiarized himself with the state of the Firebird AI data processing center, its technological infrastructure, and high-performance computing systems.
The investment volume for the first phase of the project is $500 million, and by the completion of the second phase, the total investment will reach approximately $5 billion.