Մխիթար Այրապետյանը, ելույթ ունենալով Sevan AgriTech Summit-ում, հայտարարել է, որ գյուղատնտեսության և առաջադեմ տեխնոլոգիաների արդյունավետ համադրությունը կարևոր պայման է ժամանակակից ագրարային ոլորտի զարգացման համար։ Նա ընդգծել է, որ այսօր գյուղատնտեսությունը անհնար է պատկերացնել առանց մեծ տվյալների, արհեստական բանականության, պատկերների վերլուծության և տիեզերական տեխնոլոգիաների կիրառման։
Այրապետյանը նշել է, որ այս առաջադեմ լուծումները թույլ են տալիս ավելի արդյունավետ կառավարել գյուղատնտեսական գործընթացները, բարձրացնել արտադրողականությունը, ռացիոնալ օգտագործել բնական ռեսուրսները, կրճատել ծախսերը և ժամանակին արձագանքել ոլորտում առաջացող մարտահրավերներին։
Նա նաև նշել է, որ պետական քաղաքականության ուղղություններից մեկը գիտական հետազոտությունների և փորձարարական-կոնստրուկտորական մշակման (R&D) խթանումն է, որպեսզի Հայաստանը դառնա տարածաշրջանային եզակի կենտրոն R&D և նորարարությունների զարգացման համար։
Այրապետյանը ընդգծել է, որ կառավարությունը հետևողականորեն ներդրումներ է կատարում մարդկային կապիտալի զարգացման և անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ստեղծման համար, որպեսզի Հայաստանում մշակված գիտելիքները և տեխնոլոգիական լուծումները ծառայեն ինչպես ազգային տնտեսությանը, այնպես էլ արտահանվեն միջազգային շուկաներ։
Նա նաև նշել է, որ արհեստական բանականության ոլորտում բարձր արտադրողականության հաշվարկային հզորությունները կարևոր նախադրյալ են նոր թվային լուծումների ստեղծման համար, այդ թվում՝ գյուղատնտեսության մեջ։
Այնուհետև, նա նշել է Firebird AI ընկերության հետ համագործակցության կարևորությունը, նշելով, որ Ռազդանում ստեղծվող AI-ֆաբրիկան ապահովելու է նշանակալի հաշվարկային հզորություններ, որոնք կօգտագործվեն նաև գյուղատնտեսական նորարարությունների զարգացման համար։
Նա նաև անդրադարձել է տիեզերական տեխնոլոգիաների զարգացման ծրագրերին, նշելով, որ 2022 թվականին Հայաստանը ձեռք է բերել իր առաջին հեռահար դիտարկման արբանյակը, իսկ այժմ կառավարությունը սկսել է ևս երկու հեռահար դիտարկման արբանյակների ձեռքբերման գործընթացը։
Այրապետյանի խոսքով, նոր արբանյակները գյուղատնտեսական ոլորտին կտրամադրեն օպերատիվ և բարձր ճշգրտության տվյալներ, որոնք թույլ կտան ժամանակին գնահատել գյուղատնտեսական հողերի ներկայիս վիճակը, կատարել հիմնավորված կանխատեսումներ և ավելի արդյունավետ կառավարել հնարավոր ռիսկերը։
Նա ընդգծել է, որ խոսքը միայն արբանյակային նկարների ստացման մասին չէ, այլ նաև դրանց օպերատիվ մշակման, վերլուծության և գործնական կիրառման համալիր համակարգի ստեղծման մասին։
Այրապետյանը նաև նշել է, որ անհրաժեշտ է զարգացնել ավտոմատացված համակարգեր գյուղատնտեսության մեջ, ընդգծելով ռոբոտաշինության զարգացումը, որը թույլ կտա ավտոմատացնել գյուղատնտեսական աշխատանքները, բարձրացնել բերքատվությունը և կրճատել ծախսերը։
Նա նշել է, որ նման տեխնոլոգիաները կօգնեն ավելի ճշգրտորեն մշակել հողը և հոգ տանել ցանքերի մասին, խնայելով ժամանակ և ռեսուրսներ։
Ելույթի ավարտին նա ընդգծել է, որ այսօր առաջնային խնդիր է պետական և մասնավոր հատվածների ջանքերի միավորումը և բոլոր գործընթացների արագացումը, որպեսզի նորարարական լուծումները հնարավորինս արագ ներդրվեն գյուղատնտեսության մեջ։

Мхитар Айрапетян: Эффективное сочетание сельского хозяйства и передовых технологий является важнейшим условием развития современного агросектора
Новости | 2026/08/01 20:01
Мхитар Айрапетян отметил, что сельское хозяйство невозможно представить без новых технологий
Мхитар Айрапетян, выступая на Sevan AgriTech Summit, заявил, что эффективное сочетание сельского хозяйства и передовых технологий является важнейшим условием развития современного агросектора. Он подчеркнул, что сегодня сельское хозяйство невозможно представить без обработки больших данных, искусственного интеллекта, анализа изображений и применения космических технологий.
Айрапетян отметил, что эти передовые решения позволяют более эффективно управлять сельскохозяйственными процессами, повышать производительность, рационально использовать природные ресурсы, сокращать затраты и своевременно реагировать на возникающие в отрасли вызовы.
Министр также указал, что одним из направлений государственной политики является стимулирование научных исследований и опытно-конструкторских разработок (R&D) с целью превращения Армении в уникальный региональный центр R&D и развития инноваций.
Он подчеркнул, что правительство последовательно инвестирует в развитие человеческого капитала и создание необходимой инфраструктуры, чтобы знания и технологические решения, разрабатываемые в Армении, служили как национальной экономике, так и экспортировались на международные рынки.
Говоря об инфраструктуре в сфере искусственного интеллекта, министр отметил, что высокопроизводительные вычислительные мощности являются важнейшей предпосылкой для создания новых цифровых решений и в сельском хозяйстве.
В этом контексте он особо отметил сотрудничество Министерства высокотехнологической промышленности Армении с компанией Firebird AI, подчеркнув, что ИИ-фабрика, создаваемая в Раздане, обеспечит значительные вычислительные мощности, которые будут использоваться и для развития аграрных инноваций.
Касаясь программ по развитию космических технологий, министр напомнил, что еще в 2022 году Армения приобрела свой первый спутник дистанционного зондирования Земли, а в настоящее время правительство инициировало процесс приобретения еще двух спутников дистанционного наблюдения.
По словам Айрапетяна, новые спутники обеспечат аграрный сектор оперативными и высокоточными данными, которые позволят своевременно оценивать текущее состояние сельскохозяйственных угодий, делать обоснованные прогнозы и более эффективно управлять потенциальными рисками.
Он подчеркнул, что речь идет не только о получении спутниковых снимков, но и о создании комплексной системы их оперативной обработки, анализа и практического применения.
По его оценке, такой подход будет способствовать принятию решений на основе данных, повысит эффективность сельского хозяйства, а также укрепит конкурентоспособность и технологическую самостоятельность Армении в этой сфере.
В этом контексте Айрапетян также подчеркнул важность внедрения автоматизированных систем в сельском хозяйстве, отметив необходимость развития робототехники, которая позволит автоматизировать сельскохозяйственные работы, повысить урожайность и сократить затраты.
По словам министра, такие технологии помогут более точно обрабатывать почву и ухаживать за посевами, экономя время и ресурсы.
Подводя итоги выступления, он подчеркнул, что сегодня первоочередной задачей является объединение усилий государства и частного сектора и ускорение всех процессов, чтобы инновационные решения были внедрены в сельское хозяйство в максимально сжатые сроки.