Հայաստանի ֆինանսների նախարարության պատվիրակությունը, գլխավորությամբ մակրոէկոնոմիկայի քաղաքականության վարչության ղեկավար Արշալույս Արտույանի, հանդիպումներ է ունեցել Միջազգային դրամավարկային հիմնադրամի (ՄԴՀ) ներկայացուցիչների հետ: Այցի ընթացքում կողմերը ամփոփել են երեք տարվա աշխատանքը՝ ՄԴՀ տեխնիկական աջակցությամբ միջանկյալ կանխատեսման կիսակառուցված մոդելի մշակման շուրջ:
Նախարարության կանխատեսման և քաղաքականության վերլուծության համակարգը (Forecasting and Policy Analysis System, FPAS) նույնպես քննարկվել է: ՄԴՀ ներկայացուցիչները բարձր են գնահատել այս համակարգը, որին անվանել են առաջադեմ փորձ, որը կարող է օրինակ ծառայել այլ երկրների համար:
Այցի արդյունքներով որոշվել են հետագա համագործակցության ուղղությունները և ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ մշակված մոդելի ինստիտուցիոնալացման և հանրային ներկայացման վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ Միջազգային դրամավարկային հիմնադրամը (ՄԴՀ) պահպանել է Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճի կանխատեսումը 2026 և 2027 թվականների համար, սպասելով տնտեսական աճի դանդաղեցման մինչև 5.3% 2026 թվականին (2025 թվականին 7.1% -ից) և հետագա արագացման մինչև 5.5% 2027 թվականին:

Делегация Министерства финансов Армении во главе с начальником Управления макроэкономической политики Аршалуйсом Арутюняном провела встречи с представителями Международного валютного фонда (МВФ). В ходе визита стороны подвели итоги трехлетней работы по разработке полуструктурной модели среднесрочного прогнозирования при технической поддержке МВФ.
Кроме того, была рассмотрена Система прогнозирования и анализа политики (Forecasting and Policy Analysis System, FPAS) Министерства финансов Армении. Представители МВФ высоко оценили эту систему, назвав ее передовым опытом, который может служить примером для других стран.
По итогам визита были определены дальнейшие направления сотрудничества и достигнуты договоренности по институционализации и публичной презентации разработанной модели.
Напомним, что Международный валютный фонд (МВФ) сохранил прогноз роста ВВП Армении на 2026 и 2027 годы, ожидая замедления экономического роста до 5,3% в 2026 году (с 7,1% в 2025 году) с последующим ускорением до 5,5% в 2027 году.