Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության մամուլի ծառայությունը տեղեկացնում է, որ այժմ կարելի է ձեռք բերել ավելացված պահանջարկ ունեցող համարանիշներ, որոնցում առկա է «0» թիվը, ինչպես նաև մեկ կամ մի քանի կրկնող թվեր՝ տարբեր կամ նույն լատինական տառերի համակցությամբ, առանց աճուրդի:
Նախարարությունը նշել է, որ փոփոխությունները կատարվել են քաղաքացիների պահանջարկի գնահատման հիման վրա:
«Կատարված հետազոտությունները ցույց են տվել, որ քաղաքացիները բարձր պահանջարկ ունեն «0» թիվը պարունակող համարանիշների նկատմամբ, ինչպես նաև մեկ կամ մի քանի կրկնող թվերի և տարբեր կամ նույն լատինական տառերի համակցությունների նկատմամբ», - նշվում է հաղորդագրությունում:
Նոր կանոնների համաձայն, այսպիսի համարանիշների արժեքը կկազմի 250 հազարից մինչև 8 միլիոն դրամ՝ կախված թվերի և տառերի համակցությունից:
Այս փոփոխություններով կստեղծվի լիարժեք իրավական հիմք նոր համակցությունների համար, ինչը կդարձնի դրանց ձեռքբերումը հասանելի և կարգավորված:

Министерство внутренних дел Армении сообщает, что теперь можно приобретать номерные знаки повышенного спроса, содержащие цифру «0», а также одну или несколько повторяющихся цифр в сочетании с одинаковыми или разными латинскими буквами, без проведения аукциона.
Изменения были внесены по инициативе министерства на основе оценки спроса среди граждан.
«Проведенные исследования показали, что у граждан высоким спросом пользуются номерные знаки, содержащие цифру «0», а также одну или несколько повторяющихся цифр в сочетании с одинаковыми или разными комбинациями латинских букв», - говорится в сообщении.
Согласно новым правилам, стоимость таких номерных знаков будет варьироваться от 250 тысяч до 8 миллионов драмов в зависимости от комбинации цифр и букв.
Эти изменения создадут полную правовую базу для предоставления новых комбинаций номерных знаков повышенного спроса, а процесс их приобретения станет доступным и упорядоченным.