Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության մամուլի ծառայությունը տեղեկացնում է, որ այժմ կարելի է ձեռք բերել ավելացված պահանջարկ ունեցող համարանիշներ, որոնցում առկա է «0» թիվը, ինչպես նաև մեկ կամ մի քանի կրկնող թվեր՝ տարբեր կամ նույն լատինական տառերի համակցությամբ, առանց աճուրդի:
Նախարարությունը նշել է, որ փոփոխությունները կատարվել են քաղաքացիների պահանջարկի գնահատման հիման վրա:
«Կատարված հետազոտությունները ցույց են տվել, որ քաղաքացիները բարձր պահանջարկ ունեն «0» թիվը պարունակող համարանիշների նկատմամբ, ինչպես նաև մեկ կամ մի քանի կրկնող թվերի և տարբեր կամ նույն լատինական տառերի համակցությունների նկատմամբ», - նշվում է հաղորդագրությունում:
Նոր կանոնների համաձայն, այսպիսի համարանիշների արժեքը կկազմի 250 հազարից մինչև 8 միլիոն դրամ՝ կախված թվերի և տառերի համակցությունից:
Այս փոփոխություններով կստեղծվի լիարժեք իրավական հիմք նոր համակցությունների համար, ինչը կդարձնի դրանց ձեռքբերումը հասանելի և կարգավորված:

Armenian Ministry of Internal Affairs: High-demand license plates can now be purchased without auction
News | 2026/07/23 20:03
The Armenian Ministry of Internal Affairs announces new regulations
The Armenian Ministry of Internal Affairs has announced that high-demand license plates containing the digit "0" and one or more repeating digits combined with the same or different Latin letters can now be purchased without an auction.
The changes were made based on an assessment of demand among citizens.
"Research has shown that there is high demand among citizens for license plates containing the digit '0' as well as one or more repeating digits combined with the same or different combinations of Latin letters," the statement said.
According to the new rules, the cost of such license plates will range from 250,000 to 8 million drams, depending on the combination of digits and letters.
These changes will create a complete legal framework for providing new combinations of high-demand license plates, making the process of acquiring them accessible and orderly.