Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Մուլտի Սթոուն»-ի աշխատակիցները մի շաբաթ է, ինչ անորոշ վիճակում են։ Նրանք այսօր բողոքի ցույց են անցկացրել՝ պահանջելով բացել ընկերությունը և թույլ տալ աշխատել։
«Եթե չի բացվելու, գոնե ամեն մեկս գնանք մեր գլխի ճարը տեսնենք։ Անորոշ վիճակ է, ոչ ոք ոչ մի պատասխան չի տվել։ Ներկա պահին սպասում ենք, իսկ եթե ոչ, բարձրանալու ենք Աբովյանի Քննչական կոմիտե, որտեղից էլ եկել, կապարակնքել են։ Եթե այստեղից պատասխան չստանանք, գնալու ենք Սևան–Երևան մայրուղին փակենք»,- ասաց ընկերության աշխատակիցներից մեկը։
Աշխատակիցները նաև բարձրաձայնում են վարկերի և այլ պարտավորությունների մասին, որոնք իրենց վրա են ազդում։

Employees of Multi Stone plan to block the Sevan-Yerevan highway
Employees of Multi Stone, owned by Gagik Tsarukyan, have been in an uncertain situation for a week. Today, they held a protest demanding the company be reopened and allowed to work.
“If it doesn’t open, at least let each of us go find our own way. It’s an uncertain situation, no one has given any answers. Right now we are waiting, and if not, we will head to the Abovyan Investigative Committee, where we came from, and block it. If we don’t get an answer from here, we will go and block the Sevan-Yerevan highway,” said one of the employees.
The employees are also raising issues regarding loans and other obligations that are affecting them.