ԵՐԵՎԱՆ, 13 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Multi Group-ի մի շարք ընկերությունների աշխատակիցները այսօր առավոտյան բողոքի ցույցեր են անցկացրել՝ պահանջելով վերականգնել փակված օբյեկտների աշխատանքը:
Գագիկ Ծառուկյանը, ով հանդիսանում է Multi Group-ի նախագահը և «Ծաղկող Հայաստան» կուսակցության ղեկավար, ձերբակալվել է հուլիսի 7-ին՝ խոշոր չափերի կեղծիք և փողերի լվացում կատարելու մեղադրանքով:
Բողոքի մասնակիցները, ովքեր հավաքվել էին Multi Stone քարամշակման գործարանի մոտ, պահանջում էին անհապաղ բացել ձեռնարկությունը և դադարեցնել հարկադիր դադարները:
Նրանք հայտարարել են, որ մտադիր են գնալ Քննչական կոմիտեի շենք, ինչպես նաև փակել Երևան-Սևան ավտոճանապարհը, եթե ձեռնարկությունը չբացվի:
Անալոգիական պահանջներով հանդես են եկել նաև Երևանի կոնյակի-գինու-ջրագործական կոմբինատի, Multi Grand հյուրանոցի, Multi Rest House հյուրանոցի, ինչպես նաև նախորդ շաբաթ Multi Wellness սպորտային-առողջարանային համալիրի աշխատակիցները, նշելով, որ դադարների պատճառով չեն կարողանում կատարել իրենց պարտականությունները:
Նախորդ շաբաթ մի քանի օրով դադարեցվել էր «Արարատցեմենտ» գործարանի աշխատանքը, որը պատկանում է Multi Group-ին: Գործարանը չէր աշխատում հուլիսի 6-ից, իսկ հուլիսի 10-ին Հայաստանի տնտեսական նախարարությունը հաղորդեց արտադրական գործընթացի վերականգնման մասին:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ «Արարատցեմենտը» մոտ ապագայում կանցնի պետական սեփականության, և գործարանին կնշանակվի պետական կառավարիչ:

YEREVAN, July 13. /ARKA/. Employees of several companies owned by Gagik Tsarukyan, president of Multi Group and leader of the Prosperous Armenia party, held protests on Monday morning demanding the reopening of sealed facilities.
Tsarukyan was arrested on July 7 for two months as part of a criminal case involving large-scale fraud and money laundering.
In particular, protesters at the Multi Stone stone processing plant in Abovyan demanded the immediate reopening of the facility and an end to the forced downtime.
The protesters stated that they intended to go to the building of the Investigative Committee. They also announced their intention to block the Yerevan-Sevan highway if the plant is not reopened.
Employees of the Yerevan brandy-wine-water factory, Multi Grand hotel, Multi Rest House hotel, and earlier, on Saturday, the Multi Wellness sports and health complex, also made similar demands, stating that they were unable to fulfill their duties due to the downtime.
Last week, the operation of the Ararat Cement plant, part of the holding, was suspended for several days. The plant had not been operating since July 6, and on July 10, the Armenian Ministry of Economy reported the resumption of production.