ԵՐԵՎԱՆ, 13 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Multi Group-ի մի շարք ընկերությունների աշխատակիցները այսօր առավոտյան բողոքի ցույցեր են անցկացրել՝ պահանջելով վերականգնել փակված օբյեկտների աշխատանքը:
Գագիկ Ծառուկյանը, ով հանդիսանում է Multi Group-ի նախագահը և «Ծաղկող Հայաստան» կուսակցության ղեկավար, ձերբակալվել է հուլիսի 7-ին՝ խոշոր չափերի կեղծիք և փողերի լվացում կատարելու մեղադրանքով:
Բողոքի մասնակիցները, ովքեր հավաքվել էին Multi Stone քարամշակման գործարանի մոտ, պահանջում էին անհապաղ բացել ձեռնարկությունը և դադարեցնել հարկադիր դադարները:
Նրանք հայտարարել են, որ մտադիր են գնալ Քննչական կոմիտեի շենք, ինչպես նաև փակել Երևան-Սևան ավտոճանապարհը, եթե ձեռնարկությունը չբացվի:
Անալոգիական պահանջներով հանդես են եկել նաև Երևանի կոնյակի-գինու-ջրագործական կոմբինատի, Multi Grand հյուրանոցի, Multi Rest House հյուրանոցի, ինչպես նաև նախորդ շաբաթ Multi Wellness սպորտային-առողջարանային համալիրի աշխատակիցները, նշելով, որ դադարների պատճառով չեն կարողանում կատարել իրենց պարտականությունները:
Նախորդ շաբաթ մի քանի օրով դադարեցվել էր «Արարատցեմենտ» գործարանի աշխատանքը, որը պատկանում է Multi Group-ին: Գործարանը չէր աշխատում հուլիսի 6-ից, իսկ հուլիսի 10-ին Հայաստանի տնտեսական նախարարությունը հաղորդեց արտադրական գործընթացի վերականգնման մասին:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ «Արարատցեմենտը» մոտ ապագայում կանցնի պետական սեփականության, և գործարանին կնշանակվի պետական կառավարիչ:

Сотрудники Multi Group проводят акции протеста
ЕРЕВАН, 13 июля. /АРКА/. Сотрудники ряда предприятий, принадлежащих президенту Multi Group, лидеру партии «Процветающая Армения» Гагику Царукяну, в понедельник утром проводят акции протеста с требованием возобновить работу опечатанных объектов.
Царукян 7 июля арестован на 2 месяца в рамках уголовного дела о мошенничестве и отмывании денег в крупном размере.
В частности, участники акции у камнеобрабатывающего завода Multi Stone в Абовяне требуют немедленно открыть предприятие и прекратить вынужденный простой.
Протестующие заявили, что намерены направиться к зданию Следственного комитета. Они также сообщили о намерении перекрыть автомагистраль Ереван — Севан, если предприятие не будет открыто.
С аналогичным требованием выступили сотрудники ереванского коньячно-винно-водочного комбината, гостиницы Multi Grand, отеля Multi Rest House, а также ранее, в субботу, спортивно-оздоровительного комплекса Multi Wellness, заявляя, что из-за простоя лишены возможности выполнять свои обязанности.
На прошлой неделе на несколько дней была приостановлена работа входящего в холдинг завода «Араратцемент». Предприятие не работало с 6 июля, а 10 июля Министерство экономики Армении сообщило о возобновлении производственного процесса.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что "Араратцемент" в ближайшее время перейдет в государственную собственность, будет назначен госуправляющий заводом.