Moody's հաստատել է Converse Bank-ի վարկանիշները և փոխել կանխատեսումը դրականից կայունի
Moody’s Ratings-ը հաստատել է Converse Bank-ի երկարաժամկետ ավանդային վարկանիշները Ba3 մակարդակում և փոխել կանխատեսումը դրականից կայունի: Միևնույն ժամանակ, գործակալությունը հաստատել է Բանկի բոլոր վարկանիշները, այդ թվում՝ ba3 Բազային Կրեդիտային Արժեքումը (BCA) և Աջակցված BCA-ն:
Կանխատեսման փոփոխությունը հետևանք է Հայաստանի կառավարության կանխատեսման փոփոխությանը, որը նույնպես փոխվել է դրականից կայունի, և արտացոլում է Moody’s գնահատականը երկրի մակրոտնտեսական և գործարար միջավայրի բարելավման վերաբերյալ:
Moody’s-ի համաձայն, դրական կանխատեսումը ցույց է տալիս կառավարության բարելավվող կարողությունը աջակցելու բանկային համակարգին և երկրի խոշորագույն բանկերին, եթե անհրաժեշտ լինի, ինչպես նաև բարելավվող գործարար միջավայրը:
Converse Bank-ի ba3 BCA-ի հաստատումը արտացոլում է գործակալության ակնկալիքը, որ Բանկը կպահպանի իր ամուր վարկային չափանիշները հաջորդ 12-18 ամիսների ընթացքում:
Moody’s-ի համաձայն, Converse Bank-ի ba3 BCA-ն աջակցվում է նրա ուժեղ կորուստների կլանման կարողությամբ, կայուն ֆինանսավորման պրոֆիլով, ամուր լիկվիդությամբ և ուժեղ կապիտալիզացիայով:

Moody's affirms Converse Bank's ratings and changes outlook to positive from stable
Moody’s Ratings has affirmed Converse Bank’s long-term deposit ratings at Ba3 and changed the outlook to positive from stable. At the same time, the agency affirmed all of the Bank’s ratings, including its ba3 Baseline Credit Assessment (BCA) and Adjusted BCA.
The change in the outlook follows the revision of the outlook on the Government of Armenia to positive from stable and reflects Moody’s assessment of the improvement in the country’s macroeconomic and operating environment.
According to Moody’s, the positive outlook reflects the government’s improving capacity to support the banking system and the country’s largest banks, if needed, as well as improving operating environment.
The affirmation of Converse Bank’s ba3 BCA reflects the agency’s expectation that the Bank will preserve its robust credit metrics over the next 12–18 months.
According to Moody’s, Converse Bank’s ba3 BCA is supported by its strong loss-absorption capacity, stable funding profile, robust liquidity and strong capitalization.