Moody's հաստատել է Converse Bank-ի վարկանիշները և փոխել կանխատեսումը դրականից կայունի
Moody’s Ratings-ը հաստատել է Converse Bank-ի երկարաժամկետ ավանդային վարկանիշները Ba3 մակարդակում և փոխել կանխատեսումը դրականից կայունի: Միևնույն ժամանակ, գործակալությունը հաստատել է Բանկի բոլոր վարկանիշները, այդ թվում՝ ba3 Բազային Կրեդիտային Արժեքումը (BCA) և Աջակցված BCA-ն:
Կանխատեսման փոփոխությունը հետևանք է Հայաստանի կառավարության կանխատեսման փոփոխությանը, որը նույնպես փոխվել է դրականից կայունի, և արտացոլում է Moody’s գնահատականը երկրի մակրոտնտեսական և գործարար միջավայրի բարելավման վերաբերյալ:
Moody’s-ի համաձայն, դրական կանխատեսումը ցույց է տալիս կառավարության բարելավվող կարողությունը աջակցելու բանկային համակարգին և երկրի խոշորագույն բանկերին, եթե անհրաժեշտ լինի, ինչպես նաև բարելավվող գործարար միջավայրը:
Converse Bank-ի ba3 BCA-ի հաստատումը արտացոլում է գործակալության ակնկալիքը, որ Բանկը կպահպանի իր ամուր վարկային չափանիշները հաջորդ 12-18 ամիսների ընթացքում:
Moody’s-ի համաձայն, Converse Bank-ի ba3 BCA-ն աջակցվում է նրա ուժեղ կորուստների կլանման կարողությամբ, կայուն ֆինանսավորման պրոֆիլով, ամուր լիկվիդությամբ և ուժեղ կապիտալիզացիայով:

Рейтинговое агентство Moody’s подтвердило долгосрочные депозитные рейтинги Converse Bank на уровне Ba3 и изменило прогноз с устойчивого на положительный. В то же время агентство подтвердило все рейтинги банка, включая ba3 Базовую Кредитную Оценку (BCA) и Скорректированную BCA.
Изменение прогноза связано с пересмотром прогноза для правительства Армении с устойчивого на положительный и отражает оценку Moody’s улучшения макроэкономической и операционной среды в стране.
По мнению Moody’s, положительный прогноз отражает растущую способность правительства поддерживать банковскую систему и крупнейшие банки страны, если это будет необходимо, а также улучшение операционной среды.
Подтверждение ba3 BCA Converse Bank отражает ожидания агентства, что банк сохранит свои надежные кредитные показатели в течение следующих 12-18 месяцев.
По данным Moody’s, ba3 BCA Converse Bank поддерживается его сильной способностью к поглощению убытков, стабильным профилем финансирования, надежной ликвидностью и сильной капитализацией.