Moody’s Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը վերահաստատել է Յունիբանկի երկարաժամկետ ավանդների վարկանիշը B1 մակարդակում, ինչպես նաև Բանկի b2 Baseline Credit Assessment (BCA) և Adjusted BCA գնահատականները։ Միաժամանակ գործակալությունը Յունիբանկի երկարաժամկետ ավանդների վարկանիշի հեռանկարը «Կայուն»-ից բարձրացրել է «Դրական»։
Վարկանիշի «Դրական» հեռանկարն արտացոլում է Հայաստանում գործառնական միջավայրի բարելավումը, ինչը կարող է դրական ազդեցություն ունենալ Բանկի BCA գնահատականի և վարկանիշների վրա։ Յունիբանկի b2 BCA և Adjusted BCA գնահատականների վերահաստատումը պայմանավորված է Բանկի ակտիվների բարձր որակով, կայուն շահութաբերությամբ և ֆինանսավորման առավել անկայուն աղբյուրներից սահմանափակ կախվածությամբ։
Moody’s-ի գնահատմամբ՝ Հայաստանի երկարաժամկետ աճի ներուժն ամրապնդվել է՝ պայմանավորված կայուն կապիտալ ներդրումներով, որոնք նպաստում են արտադրողականության աճին և բարձրացնում տնտեսության դիմակայունությունը արտաքին ցնցումների նկատմամբ։

Международное рейтинговое агентство Moody’s подтвердило долгосрочный рейтинг депозитов УниБанка на уровне B1, а также оценки Baseline Credit Assessment (BCA) и Adjusted BCA банка на уровне b2. В то же время агентство повысило прогноз долгосрочного рейтинга депозитов УниБанка с «Стабильного» на «Позитивный».
Прогноз «Позитивный» отражает улучшение операционной среды в Армении, что может положительно сказаться на оценках BCA и рейтингах банка. Подтверждение рейтингов b2 BCA и Adjusted BCA УниБанка обусловлено высоким качеством активов банка, стабильной рентабельностью и ограниченной зависимостью от менее стабильных источников финансирования.
По оценкам Moody’s, долгосрочный потенциал роста Армении укрепился благодаря стабильным капитальным инвестициям, которые способствуют росту производительности и повышают устойчивость экономики к внешним шокам.